Emzirme ve uyku

image

EMZİRMEK VE UYKU
Bir kadının yaşayabileceği en güzel duygulardan biridir evladını emzirmek. Doğum sonrası mucize gibi, bebeğiniz için en doğal en güzel beslenme kaynağını vücudunuz üretir. Emzirmenin faydaları saymakla bitmez bir kaçı;
✓ Emzirme, rahmin toparlanmasına yardım eder.
✓ Emzirme, doğumda alınan kiloların atılmasını kolaylaştırır.
✓ Emzirmek oksitosin ve prolaktin hormonlarının salgılanmasını sağlar. Bu hormonlar annenin kendini iyi hissetmesi ve mutluluk duyguları ile ilişkilendirilir. Anaçlık hissenin artmasını sağlar. Aynı hormonlar bebeğinizi emzirdikten sonra bir rahatlama hissi verir.
✓ Bebeklerini aylar boyunca emziren kadınların meme, yumurtalık veya rahim kanserine yakalanma ihtimali daha azdır. Ayrıca emziren kadınlarda rahim bölgesi iltihapları ve osteoporoz (kemik erimesi) daha az görülür.
✓ Emzirme anneyle bebeği arasındaki duygusal bağı kuvvetlendirir.
Peki bu kadar güzel olan şey nasıl olurda aylar sonra bıkkınlığa dönüşebiliyor. 6. Ayını geçen ve gece boyu sık sık uyanan küçük yaramazlar başka hiçbir türlü uyumayabiliyorlar sadece emerek tekrar uykuya geçebiliyorlar. Bu da anne için oldukça zorlayıcı olmaya başlıyor. Kesintili ve kalitesiz uykular hem bebeğin hem de annenin yaşam kalitesini etkilediği gibi bebeğin biyolojik ve beyinsel gelişimini de olumsuz yönde etkiliyor.
Önce çoğu aile gece boyu emmek için sık sık uyanan bebeklerin açlıktan uyandığı düşünülüyor ama şu bir gerçektir ki erken doğum söz konusu değilse ve bebeğiniz 6. Ayını geçtiyse gelişiminiz iyiyse artık 12 saat açlığa dayanabilir. Uyanma sebebi büyük ihtimalle alışkanlıktır ve uyku geçişlerinde tekrar nasıl uyuyacağını bilmemesindendir. Bebeklerin uyku döngüleri her 45-60 dakikada birdir yani uykular derin uykudan hafif uykuya tekrar derin uykuya geçişler yaparlar.(Rem, non-Rem uykuları) İşte bu geçiş sıralarında uyumayı bilmeyen bebekler anneyi çağırır ve tekrar emmek isterler çünkü bu onların uykuya dönmek için bildiği tek yoldur. Anneler artık emzirmeyi bir işkence olarak düşünmeye başlıyor ve erkenden bebekleri sütten kesmek istiyorlar. Çünkü eğer emmeye kalkmazlarsa bebeklerinin gece boyu uyuyacağını düşünüyorlar. Bu düşünce oldukça yanlıştır. Arzu ettiğimiz her bebeğin 24 aya kadar anne sütünden yararlanmasıdır. Ancak uyku ve emme arasındaki kurulan ilişkiyi bozarsak her şey farklı olacaktır. Bebeklerimize emerek uyumayı değil yatağında kendi kendine uyumayı öğreterek bu işin üstesinden gelebiliriz.
Öncelikle bebeğinizi gece ve gündüz tüm uykulara yatarken emzirerek değil kendi kendine yatağında uyumasını sağlamak gerekir. Elbette bu başlarda kolay olmayacaktır. Bir parça göz yaşlı geçebilir ama bebeğinize yeni bir şey öğretirken biraz zaman vermeli ve sabırlı davranmanız gerekmektedir. Ama hayatınızdan emzirmeyi çıkarmayın özellikle uyku öncesi emzirmek bebeğinizi rahatlatacak ve uykuya hazırlayacaktır. Burada önemli olan gözlerini meme de değil yatakta kapamasıdır. Yani anne sütü bebeğinizi uykuya hazırlar ve mayıştırır sonrasın da bebeğinizin yanında olarak onu yatağında uyutabilirsiniz. Gece uyandığında ise başlarda süt yerine bir miktar su verebilirsiniz. Bazı bebek su için kalkmayı değerli bulmaz ve bir süre sonra uyanmamaya başlar. Burada önemli olan süt gibi suyu biberonla emerek uyumamasıdır. Annenin desteğiyle içmesi ve biberonun geri alınmasıdır. Ayrıca eğer hala bebeğinizin açlıktan uyanabileceği kaygısını taşıyorsanız ona rüya öğünü verebilirsiniz. 6-9 ay arası bebeklere gece bir defa olmak üzere rüya öğününü öneriyorum. Rüya öğünün açılımı şudur; bebeğiniz uyurken onu beslersiniz ve açlıktan uyanmasının önüne geçmiş olursunuz. Bunu genellikle saat 23.00 gibi yaparız böylelikle anne uykuya gitmeden bebeğini beslemiş ve açlıktan uyanmanın önüne geçmiş olur. bebekte emerek uyku geçişini sağlamamış olacaktır. Son olarak sevgili anneler emzirmek güzeldir bebeğinizi ve sizi korur asla bundan vazgeçmeyin!!!

Sevgilerle,
Sinem GERGER AKINAL
0-5 Yaş Uyku Danışmanı
www.bebekveuyku.com

Check Also

Uyku, bebeklerin gelişimi için beslenmek kadar önemli

Uyku, bebeklerin gelişimi için beslenmek kadar önemli Büyük bir heyecanla beklenen evin yeni üyeleri bebekler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir