SAĞLIKLI ANNELER SAĞLIKLI BEBEKLER

pregnant mother drink water

İçtiğiniz su yeterli olmayabilir?
Vücudumuzun % 60’ı sudur ve her hücre görevini yerine getirmek için suya ihtiyaç duyar. Hamile veya emziriyorsanız bu sorumluklarınıza bebeğinizi beslenmeyi de ekleyebilirsiniz.
• Bebekler amniyotik sıvı adı verilen sarı berrak bir sıvı içinde yüzerler.
• Amniyotik sıvının % 98-99 sudur. Fetus gelişimini bu sıvı içinde tamamlarken aynı zamanda dış ortamdan gelebilecek hasarlardan da korunur. Dolayısı ile amniyotik sıvı bebeği mekanik , termal ve bakteriyel saldırılardan korur diyebiliriz.
KAYBETTİĞİNİZ MİKTARDA SIVIYI YERİNE KOYUN
Hamile kadınların %40’ı kabızlık problemi ile karşılaşır. Gebelik sırasında daha lifli beslenme ve daha fazla su içme kombinasyonu kabızlığı hafifletmeye veya önlemeye yardımcı olabilir.
Özellikle hamile iken sıvı alımına çok dikkat edin. Aşırı şekerli ve gazlı içeceklerin tüketimiden kaçının. Kaybettiğiniz sıvıyı su ile tamamlayın.
Emziren bir annenin bebeğine ilk 6 ayda günde yaklaşık 750 ml anne sütü veriyor olması emziren anneler için su içmenin önemini açıkça göstermektedir. Anne sütünün yaklaşık %87’si sudur. Anne her emzirme sırasında yaklaşık 700 ml su kaybeder ve bu miktarı su içerek tamamlayabilir.
NE KADAR SIVI TÜKETMELİYİM?
Genel tavsiyeler kadınların günde 2 litre sıvı (yaklaşık 8 bardak) tüketmeleri yönündedir. Eğer hamile iseniz her gün bu miktara fazladan bir bardak su eklemeniz gerekir.
Emziren annelerin ise susama duyguları çok gelişmiştir.Bu nedenle doktorlar emziren anneler için günlük önerilerine yaklaşık 700 ml (3 bardak kadar) daha fazla su eklemektedirler.
Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010 sonuçlarına göre hamile ve emziren kadınlar önerilerin altında günde yaklaşık 1 litre su içmektedirler.
YETERİ KADAR SU TÜKETİP TÜKETMEDİĞİMİ NASIL ANLARIM?
Eğer kuvvetli baş ağrınız var ise son 24 saat içinde sıvı tüketiminizi gözden geçirin.
Pratik diğer bir yol ise idrar renginize bakmaktır. Eğer idrar renginiz açık sarı ise yeteri kadar sıvı tüketmişsiniz demektir eğer idrarınız ağır kokulu ve koyu renkli ise sıvı tüketiminizi artırmalısınız.
Su içmeniz için bazı ip uçları
• Masanızda, arabanızda, çantanızda bir şişe su bulundurun.
• Susamasanız bile arada bir yudum su alın.
• Yemeklerle bir bardak su için.
• Terlerseniz daha fazla su tüketin
• Emziremeye başlamadan önce su için ve yanınızda bir bardak su bulundurun.

Check Also

Anne sütü arttıran Süt Şelalesi

IMG_8455   Anne sütünü Arttırmak için yapılan en önemli şey bol bol emzirmektir, en başta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir