Trafik Hayattır

image

 

Geçtiğimiz hafta çok faydalı olduğunu düşündüğüm bir sosyal sorumluluk projesinin lansmanına Melinasmom bloğunun sahibesi Sevgili Merve’nin ev sahipliğinde blogger arkadaşlarımla katıldım.

Bu sosyal sorumluluk projesinde trafikte güvenlik bilincini arttırmayı amaçalamışlar. Bu nedenle de Doğuş Otomotiv 2004 yılından beri “Trafik Hayattır” kurumsal sorumluluk platformu kapsamında trafik güvenliği eğitimleri ve trafikte sorumluluk yaklaşımına yönelik farkındalık projeleri gerçekleştiriyor. Bu eğitim projeleri kapsamında bu kez de Trafikte Çocuk Güvenliği projesini hayata geçirerek, günlük trafikte özellikle çocuklu ailelerin, araçta çocuklarının güvenliğini sağlama konusunda bilinçlenmeleri ve bu konuda farkındalık kazanmalarını amaçlıyor.

“Trafikta çocuk güvenliği “projesi kapsamıyla bir yol haritası çıkarmak için Ankara, İzmir ve İstanbul’da 2015 yılı sonlarında Türkiye’nin ‘Araçta Çocuk Güvenliği’ araştırması gerçekleştirmişler. Çocuk koltuğu üreticisi Römer’in Türkiye Distribütörü İtameks’in desteğiyle 3000 kişiyle görüşülerek araştırma gerçekleştirilmiş. Araştırmaya göre ülkemizin üç büyük ilinde, çocuklu ailelerin sadece yüzde 23’ünün koltuk kullandığı belirlenmiş. Çocukları 3 yaşını geçtikten sonra ise, ailelerin yüzde 93’ü çocuk koltuğunu yenilemediğini ve akabinde kullanımı bıraktığı görülmüş. Araştırmada ayrıca ebeveynlerin çocuklarını ön koltuğa oturtup oturtmadıkları, emniyet kemeri takıp takmadıkları da sorulmuş.
image
Blogger lansmanı Römer Türkiye distribütörü İtameks firması  ve Doğuş Otomotiv işbirliği ile gerçekleşti. “Trafik hayattır” projesinin danışmanı  Prof. Dr. Üstün Dökmen, bizlerle trafikte çocukların oto koltuğunda oturması ve  kemerin bağlamasının öneminden bahsetti. Bunun esasında aile içinde çocuklarımıza sınır koymamızla ilgili olduğunu anlattı. Eğer çocuklarımıza kurallar koyup, bu kurallar çercevesinde özgür bıratığımızda  çocuklarımızın daha rahat olabileceklerini anlattı.Biz çocuklarımızı yetiştirirken sınırlarını belirlemez ve bu konuda tutarsız olursak çocuğumuzu oto koltuğunda oturtamayacağımız gibi günlük hayatında da kurallara uymasında hep sıkıntı çekebileceğimizi anlatttı.

image

Üstün hocayı dinlemek ve “Trafik hayattır” projesinden haberdar olmaktan çok memnun oldum. Sizler de “Trafik Hayattır Trafikte Çocuk Güvenliği Projesi”  hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz;

http://www.trafikhayattir.com

bakabilirsiniz.

 

Check Also

Cumartesi günü Yaptığım EmzirmeSemineri

              Bu cumartesi günü Marga da Emzirme seminerim oldu.Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir