Doğumda masaj

Masaj “iyileşme ve sağlık değerini artıran vücut dokularına yumuşak olarak yapılan kasıtlı ve sistematik manüplasyondur.”

Masaj doğum ağrısı döneminde rahatlığı arttırmak, ağrı ve acıyı azaltmak amacıyla kullanılır. Gebeye yapılan masaj ağrı aralarında vücudunun gecşemesini ve bir sonra ki dalgaya hazır gale gelmesine yardımcı olur.

Doğum sırasında yapılan masaj ile ilgili yapılmış tıbbı çalışmalar sonunda da masajın faydası belirlenmiş.Chang ve arkadaşlarının 60 primipar kadınla yaptıkları çalışmada, deney grubuna, abdominal öfleraj, sacral basınç, omuz, sırt ovma gibi uygulamalar 30 dakika boyunca yapılmıştır. Araştırmada ağrı duyarlık skalası kullanılmıştır. İki grup arasında anlamlı fark elde edilmiştir. Masaj grubunun ağrı skalası ortalaması düşük bulunmuştur.

Randomize bir çalışmada , doğum sırasında normal ağrı bakımı yaklaşımı ve masaj yaklaşımı karşılaştırılmıştır. Doğum sırasında 5 saat boyunca, kadınlara her 20 dakikada bir partnerleri tarafından ayak, sırt, el ve baş masajı yapılmıştır. Sık masajın kadınların ağrısını ve anksiyetesini azaltıp duygusal durumunu daha da iyileştirdiği belirlenmiştir.

O nedenle doğum sırasında masaja yer vermekte fayda vardır.

Masaj yaparken aromatik yağlardan faydalanabilirsiniz. Özellikle gül, lavanta yağı veya yasemin yağı tavsiye edilir. Fakat bu aromatik yağları hamilelik srecinde kullanın ve sevdiğinize doğum sırasında yer verin.Bu yağlardan ;

Lavanta ;sakinleştirici bir etkisi vardır.

Gül ;doğum sancılarını düzeltirken,sancı bitince rahmin dinlenmesine yardımcı olur.

Yasemin ise rahim kasılmalarını tetikler. O nedenle hamileyken uzak durmakta fayda vardır.

Doğumda kadınlar en sık bebeğin kuyruk sokumuna yaptığı basıdan rahatsız olurlar ve bu bölgelerine masaj yapılması gebeyi rahatlatır. Gevşetir ve gelecek olan dalgaya karşı güçlendirir.

•Sakral masaj gebeye farklı pozisyonlarda ve farklı şekilde uygulanabilir. Gebe yan yatırılır. Başparmakla kuyruk sokumunda dairesel hareketler uygulanır.

image

•Sırt Masajı

image

•Gebe oturur pozisyonda iken spinaların her iki tarafına başparmakla bası yapılır.

image

 

•Omuz masajı

image

Kaynaklar;

•http://www.estespa.com/haberler/dogum_agrilari_masaj.asp

•T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU KADIN VE ÜREME SAĞLIĞI DAİRE BAŞKANLIĞI GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİMCİ KİTABI

Check Also

Hamileliğinizde Tıkanık burunlar ve horlamaya hazır olun. Neden mi?

Hamileliğinizde Tıkanık burunlar ve horlamaya hazır olun. Neden mi? Hamile olduktan sonra çok büyük heyecanla …

One comment

  1. Çok faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler. Yasemin’de rahatlatır gibi düşünürdüm oysa ki tetikliyormuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.