Ana Sayfa / Genel / iGrow Biliyor musunuz?

iGrow Biliyor musunuz?

Geçen hafta sonu Melinasmom ve Sabri Ülker  Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfının davetiyle iGrow adlı application tanımak için anne bebek bloggerlarıyla buluştuk.

igrow1-8

igrow1-11

 

igrow1-23

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı; gıda ve beslenme konusunda iyi, güvenilir ve bilimsel bilgiyi Türk toplumuna sunmak, bu konuda farkındalık sağlamak ve bunun yaygınlaşmasında öncü olmayı hedeflemiş bir vakıf.

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı, ebeveynleri çocuklarının sağlıklı gelişimini takip edebileceği uygulama olan iGrow ile aileleri buluşturuyor.

Hollandalı Araştırma-Geliştirme kuruluşu TNO (Netherlands Organisation for Applied Sicentific Research) tarafından geliştirilen İGrow uygulaması Hollanda’dan sonra ilk defa Türkiye’de. Kolaylıkla kulllanılan uygulama ile çocukların yaşı, boyu ve kilosu girilerek, bilimsel ölçümlerle elde edilmiş verilere göre gelişiminin takibi sağlanıyor. ç

0-18 yaş aralığındaki çocuklarımız için büyüme – gelişme ile ilgili verileri yüklediğimizde ; beslenme, fiziksel aktivite ve uyku alışkanlıkları hakkında öneriler izlenebiliniyor. Ben Altuğ’unun bilgilerini yükledim. Neredeyse 7 yaşında olan Altuğ için çok faydalı bilgilere ulaştım. Özellikle yeni anne iseniz hayat kurtarıcı bir application. Bilgilerinizi yüklerken, o yaştaki çocuğunuz için şahane önerilere ulaşabiliyorsunuz.

iGrow uygulaması, “Günün tavsiyesi” başlığı altında, ebeveynlere çocuğun fiziksel aktivitesinden, sağlıklı beslenmesine; ebeveyne yol gösterici öneriler içeren kısa tavsiyelere yer veriyor.

Yeni eklenen özelliklerden “Ajanda” başlığı altında çocuğunuzun ilk adımlarını, özel günlerini ve ona dair her şeyi hemen not düşebilirken; “Aşı takvimi” başlığı altında ise çocuğunuzun aşılarını ve tarihlerini görebilir, yapılan aşıları işaretleyerek çocuğunuzun aşı takvimini kolaylıkla takip edebilirsiniz.

En son güncellemeyle eklenen diğer özellikler arasında çocuklar için en çok sevilen ve en çok dinlenen ninnilere yer verilirken, “Menü Önerileri” başlığı altında 12-48 ay arasındaki çocuklara özel yemek tarifleri ve sağlıklı menü önerileri sunuluyor.

Kolaylıkla kullanılan uygulama ile 0-18 yaş arasındaki çocukların yaşı, boyu ve kilosu girilerek, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından açıklanmış referans verilere göre çocukların gelişiminin takibi sağlanıyor. iGrow uygulamasında ayrıca; beslenme, fiziksel aktivite ve uyku alışkanlıkları başlıkları altında içerik ve öneriler yer alıyor.

iGrow uygulamasını akıllı telefonlara Google Play ve Apple Store’dan indirebilirsiniz.

Ayrıca sitesinde de güzel bilgilere ulaşabilirsiniz. Mesela bebeğiniz 0-6 ay arasında ise Anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgileri okuyabilirsiniz. Bunun için hemen burayı tık tık:)

Altuğ ile gittiğimiz bu lansmanın sonunda çok faydalı sağlıklı beslenmeyi konu olan bir tiyatro oyununu izledik. Yemekte Denge Tiyatrosunun sahnelediği oyunun ismi Lüp Lüp:)) Altuğ çok eğlendi.

Bu tiyatroyu Sabri Ülker Gıda Enstitüleri Vakfı kurdurmuş ve birçok okulda oynayarak çocukların Sağlıklı Beslenmelerini desteklemişler ve devam da ediyorlar. http://www.yemektedenge.org/ siteyle Sağlıklı ve dengeli beslemeyi çok kişiye ulaştırmayı hedeflemekteler.

Bu çalışmaları nedeniyle Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfını tebrik ediyorum.

 

 

 

Check Also

Kök Hücre Tedavisine Başlanmadan Bilinmesi Gerekenler

  Çünkü henüz uygulanan tedavilerin tamamı bilimsel olarak kanıtlanmış değil. Ne var ki, çalışmalar çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir