Ana Sayfa / Genel / KAHRAMANCA MÜCADELE VEREN BEBEKLER!

KAHRAMANCA MÜCADELE VEREN BEBEKLER!

image

17 Kasım Dünya Prematüre Bebek Günü kapsamında Medivia Hospital ve Melinasmom Bloğunun sahibesi Sevgili Merve’nin ev sahipliğinde toplandık. Prematüre bebekler ve ailelerinin katıldığı Minik Kahramanlar etkinliğini düzenledi. Etkinlikte erken doğumun her anne adayı için bir risk faktörü olduğu ve erken doğum riski olan anne adaylarının özellikle 3. basamak yeni doğan yoğun bakım ünitesi olan hastanelerde doğum yapmaları gerektiği vurgulandı.
Dünyada her yıl 14 milyonu aşkın bebek prematüre olarak doğuyor. Yani her 10 bebekten biri prematüre olarak dünyaya geliyor. Hassas bakımın çok büyük önem taşıdığı prematüre bebeklerde yeni doğan süreci bebekliğin en kritik günlerinden sayılıyor. Medivia Hospital, prematüre bebeklerin bakımına ve yeni doğan sürecine dikkat çekmek için, biz anne bebek bloggerleriyle prematüre aileleri bir araya gelerek sosyal sorumluluk ve farkındalık projesi gerçekleştirildi.
17 Kasım Dünya Prematüre Bebek Günü’ne dikkat çekmek için yapılan bu farkındalık projesinde, riskli gebeliklerin özel bir takip gerektirdiğini söyleyen Medivia Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tahsin Turgut prematüre gerçekleşen doğumlarda bebeğin yaşama şansının artırılması için bebeğin mutlaka tam teçhizatlı yeni doğan yoğun bakım ünitesi olan merkezlerde takip edilmesi gerektiğini vurgulayarak; “Erken Doğum her anne adayı için risk faktörüdür. Erken doğan prematüreler ise yaşamak için kahramanca mücadele veren özel bebeklerdir. Prematüre bebeklerin kas ve sinir sistemleri 40 haftayı tamamlamış bebekler gibi çalışmaz. Ancak iyi bir bakımla anne karnında görecekleri gelişmeyi dışarıda tamamlayıp, hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilirler.” dedi.

Yoğun bakım bebek odası sorumlu hemşiresi hepimize prematüre bebek de çok önem taşıyan Kanguru Bakımını anlatırken, Klinik psikolog Kübra hanım da Prematüre bebekler ve Ebeveynlikler hakkında bizlere bilgi verdi. 5 farklı ebeveynlik yaklaşımı olduğunu söylerken örneklerle çok güzel bir sunum oldu.  Ayrıca bir prematüre annesi olan Sinem İstanbulluoğlu da bizlerleydi ve minik kahramanının hikayesini bizlerle paylaştı.

Mediva hastanesine ve Merve Öztürk’e duyarlılıkları ve böyle bir etkinlik yaptıkları için çok teşekkürler.

Check Also

Bebeklerin uyku düzeni

Bebeğin uyku ihtiyaçları nelerdir?     Bebeklerde uyku ihtiyacı yaşlarına bağlı olarak değişmektedir. Yenidoğanlar çoğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir