Bebekli Evlerde Evcil Hayvanlar

image

 

“Bebekli bir evde evcil hayvan beslenir mi?” sorusu anne adaylarının hamileyken sorduğu sorulardan biridir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bebeğin gelişiminde evcil hayvanların önemli bir desteği bulunuyor. Bebeklerin hayvanlarla uyum içinde, sağlıklı ve sosyal bir şekilde büyüyebilir, çocuklarda paylaşım ve sorumluluk bilinci gelişebilir. Özellikle köpekler, duygusal zekanın gelişmesinde önemli bir payı vardır.
Düzenli olarak köpek maması yiyen köpek çocuğa beslenme alışkanlığını, tuvaletini yapmasıyla tuvalet eğitimini, diğer rutin alışkanlıklarıyla birlikte yürüyüş ve egzersiz gibi temel ihtiyaçları çocuğa rol model olarak öğretebilir.
Bebek ve çocuğun gelişiminde köpeğin önemi
Köpeklerin en iyi anlaştığı dostları genellikle çocuklar olur. Çocuklar da yeni bir canlıyı keşfetme merakıyla tüm ilgilerini, sevgilerini ve şefkatlerini köpeğe yönelterek karşılıklı duygu paylaşımına girerler ve bu her ikisi için de olumlu etkiler bırakır. Çocuklar, bir köpeği severken duygusal paylaşımı öğrenir, köpekle birlikte oyun oynarken vücut kaslarını çalıştırır, el ve kol koordinasyonunu öğrenir. Köpeğin düzenli olarak dışarıya yürüyüşe çıkartılması bebeğin sağlıklı ve temiz bir hava almasını sağlar. Tuvalet eğitimi verilecek yaşa gelen çocuklar özellikle bu dönemde köpeklerin yardımıyla kısa sürede bezsiz döneme geçiş yapabilir.
Daha sağlıklı çocuklar yetişir
Bebekli bir evde kedi, köpek veya muhabbet kuşu gibi evcil hayvanların bulunması bebeğin fizyolojik olarak güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmasını sağlar. Evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar daha az hastalanır. Aynı zamanda çocuklara doğal çevreyi koruma, canlılara karşı iyi davranma gibi temel duyarlılıkları bir köpek veya kedi yardımıyla öğretmek mümkündür.
Evcil hayvanların çocuklara en büyük katkısı sorumluluk duygusunu öğretmesidir. Evcil hayvanın sorumlulukları bebekler büyüdükçe onlarla paylaştırılarak sorumluluk alma duygusu öğretilebilir. Çocuklar, kendisine bağlı bir canlının olduğunu bildiğinde görev bilinciyle hareket eder ve evcil hayvanın tüm ihtiyacını olması gerektiği gibi gerçekleştirir. Üstelik bu sorumluluk çocukların duyarlı ve özgüvenli olması için zemin hazırlar.
Ebeveynler, bebekli evleri için kedi ya da köpek sahiplendiklerinde, evcil hayvanları için en doğru pet shop malzemelerini petzimo.com internet sitesinden satın alabilir. Petzimo’da kedi ve köpekler için oyuncaklar, mama kapları, kuru ve yaş mamalar, taşıma çantaları, yatak ve kulübeler ve daha bir çok pet shop ürünü arasından seçim yapılabilir.

Check Also

Anne sütü arttıran Süt Şelalesi

IMG_8455   Anne sütünü Arttırmak için yapılan en önemli şey bol bol emzirmektir, en başta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir