Ana Sayfa / Emzirme / Emzirme süresi ve sıklığı

Emzirme süresi ve sıklığı

Bebeğimizi kucağımıza aldığımızda en çok sorulan soru. Ne kadar sıklıkta ve ne sürede emzirmeliyim? Aşağıdaki bilgler size yardımcı olacaktır.

image

 

Emzirme Süresi

Bebek memeyi ilk aldığında hızlı bir şekilde emmektedir. Böylelikle süt inme refleksi uyarılmaktadır. Bir iki emmeden sonra bebeğin yutkunması duyulmaktadır. Ortalama 5-10 dakika sonra bebek daha az yutkunmaya başlamaktadır .Bebeğin memede ortalama kalma süresi 15-20 dakikadır. İlk günlerde çene kasları henüz kuvvetsiz olması nedeniyle memeyi geç boşaltabilirken ilerleyen dönemde daha güçlü emdiği için süre kısalabilmektedir . Meme başı çatlamasının önlenmesine yönelik ilk gün her göğüste 5 dakika emzirilmeli ve her bir göğüsteki beslenme süresi giderek artırılmalıdır .

Emzirme Sıklığı

Bebekler doğduktan sonraki ilk yarım saat içinde emzirilmelidir . İlk bir kaç gün ise bebek her istediğinde emzirilmelidir. Süt yapımının artmasında en önemli etken sık emzirmedir . Bebek 1-2 hafta içinde kendi öğün aralarını belirlemektedir. Bebeğin ilk bir kaç gününde beslenmesi 2-3 saati geçmemelidir . Gerekirse uyandırılarak 2 saatte bir emzirilmesi gerekmektedir. ilk haftalarda bebekler günde 8-12 defa emzirilmeye ihtiyaç duymaktadır . Prolaktin salgısı geceleri artış gösterdiği için gece emzirmeleri atlanmamalı ve devam edilmelidir .

Kaynak:http://dspace.baskent.edu.tr/bitstream/handle/11727/2373/10083341.pdf.pdf?sequence=1&isAllowed=y

 

Check Also

Emzirme Probleminin Olup-olmadığını Gösteren İpuçları

Emzirme Probleminin Olup-olmadığını Gösteren İpuçları Emzirme süreci ne kadar doğal olursa olsun, zaman zaman sorunlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir