Ana Sayfa / Doğum / Sezaryenin Emzirmeye etkisi

Sezaryenin Emzirmeye etkisi

image

 

Normal doğum sırasında salgılanan hormonlar aynı zamanda sütün salgılanmasında da rol oynamaktadır . Doğum süreciyle, süt salgılamanın başlangıcı arasında bir ilişki olduğu ve sezaryen doğumlarda bu ilişkinin etkilendiği belirtilmektedir .

Porto Rico’ da 6 yıl içerisinde sezaryen doğum yapan 1695 kadın incelenmiş ve sezaryenin emzirmeyi olumsuz etkilediği gözlenmiştir. Normal bir doğum sürecinde, duyulan ağrı ile birlikte endorfin hormonu salgılanmakta ve doğum ağrısını dayanılabilir hale getirmektedir. Ayrıca, endorfin, süt salgılanmasında prolaktin ve oksitosin hormonunu da uyarmaktadır . Doğum ağrısını yaşamamış kadınların, doğal bir süreçte doğum yapan kadınlar kadar etkili biçimde prolaktin ve oksitosin salgılayıp salgılamayacakları tartışma konusudur. Bu nedenle bununla ilgili bir takım araştırmalar yapılmıştır. Bunlardan biri İsveç’te yapılmış ve oksitosinin etkili olabilmesi için sık kasılmalarla salgılanması gerektiği belirtilmiştir. Bu çalışma, doğumdan iki gün sonra bebeğe meme verildiğinde vajinal yoldan doğum yapmış kadınların, acil sezaryenle doğum yapmış kadınlara kıyasla daha hızlı ve etkili biçimde oksitosin salgıladıkları ortaya konulmuştur. Ayrıca doğumdan iki gün sonra oksitosinin salgılanma biçimiyle emzirmenin süresi arasında bağlantı bulunmuştur. Aynı araştırmada, emzirmenin başlamasından 20-30 dakika sonra sezaryenle doğum yapmış kadınların prolaktin düzeylerinde önemli bir yükseliş olduğu tespit edilmiştir.Başka bir çalışmada ise sezaryenle doğum yapmış annelere kıyasla vajinal yolla doğum yapan annelerin sütlerinde ilk günlerde bulunan endorfin miktarları yüksek bulunmuştur. Endorfinin, annenin sütüne bir çeşit bağımlılık yarattığı ve yeni doğmuş bebeğin memeye ne kadar bağımlı olursa emzirmenin de o ölçüde uzun ve kolay olacağı tahmin edilmektedir . Normal doğumlara göre sezaryen sonrası sütün gelmesinde de sıkıntılar yaşanmaktadır.

Türkiye’de, Ankara’da yapılan bir çalışmada sezaryenli birkaç grubun laktasyon başlama saati ve 24 saat içinde üretilen süt miktarı karşılaştırılmış ve ikinci sezaryeni planlı olan kadınlara göre planlı olmayan kadınların laktasyon başlangıcının daha erken ve üretilen süt miktarının da daha fazla olduğu ortaya konmuştur .

Check Also

Bebeklerin uyku düzeni

Bebeğin uyku ihtiyaçları nelerdir?     Bebeklerde uyku ihtiyacı yaşlarına bağlı olarak değişmektedir. Yenidoğanlar çoğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir