Ana Sayfa / Emzirme / Süt memeden nasıl akar?

Süt memeden nasıl akar?

emzirme

Anne sütü…

Bizler bebeklerimizi kucağımıza alıp emzirmeye başlayana kadar aslında aklımıza gelmeyen bir sorudur; sütün memeden nasıl aktığı. Ama bebeğimizi kucağımıza alınca, üstüne sütle ilgili sıkıntılar başladığında annenin kafasını yormaya başlar.

Peki süt memeden nasıl akar?
Süt memede yapılır yapılmaz dışarıya salınmaz, süt akımı için bebeğin emmesi gerekir. Bebeğin etkin emmesi için memeye iyi yerleştirilmesi ve memeyi iyi kavraması çok önemlidir.

Bebek emerken, meme başındaki sinirlerden, başka uyarılar da çıkar ve bu uyarılarla annenin beyninin başka bir bölümünden Oksitosin adlı bir diğer hormon salgılanır.

Oksitosin süt adacıklarının etrafındaki küçük kasları etkiler. Bu etki ile kaslar kasılır ve süt, süt adacıklarından meme başındaki kanallara taşınır. Bebeğin emmesi ile meme ucunda bulunan 10-15 delikten süt dışarıya akar. Her iki meme aynı anda çalışır.

Bebek bir memeden emerken, diğer memeden süt damlayabilir. Bu nedenle ben de ; sütü az olan annelere aynı andan iki memeyi bu nedenle sağmanın çok etkin olduğunu söylerim.

Bebek emmeye başladığında, ilk önce meme başının hemen arkasında bulunan süt havuzundaki birikmiş sütü alır. Bu süt hemen tükenir. Süt akımının devamı için oksitosin salgısının uyarılması gereklidir.

Memede süt yapımı ve yapılan sütün meme ucuna ulaşması bebeğin her iki hormonun yapımını uyaracak kadar kuvvetli ve etkin emmesi ile gerçekleşir. Bunun için bebeğin sık aralarla ve uygun bir biçimde memeye yerleştirilmesi ve bebeğin de meme başını iyice kavraması gerekir.

Annelerin bana sorduğu en sık sorularda bu mekanizmanın çalışması ile ilgili oluyor. Burada en önemli konu; Oksitosin hormonunun salınımını sağlamaktır.

Doğru, etkin bir emme ve annenin stresten uzak olmasıyla bu hormon etkili olarak salınması sağlanarak bebeğin süte kavuşması sağlanabilir.

Check Also

Meme Başı Şaşkınlığı

Meme Başı Şaşkınlığı Ayşe hanım , bebeğini neden emzirirken iyi bir şekilde pozisyon veremediği konusunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir