Ana Sayfa / Bebek Bakımı / Bebeğinizin dişlerini nasıl korursunuz?

Bebeğinizin dişlerini nasıl korursunuz?

Bebeklerin birçoğu 6 aylık olana kadar diş çıkarmaya başlamasa da, bebeklerde ağız ve diş bakımı doğdukları günden itibaren önem taşır. Birçok diş hekimi dişlerin ve diş etlerinin bakımının ve temizliğinin doğru şekilde yapıldığından emin olmak için bebeklerin henüz bir yaşına basmadan muayeneye getirilmesini önerir.

 Bebeğimin dişlerinin çıkması ne kadar sürer?
Her bebek farklıdır. Genellikle dişler, bebeğiniz 4-7 aylık iken çıkmaya başlar. İlk dişler sıklıkla alt çenenin ön bölgesinde görülürler.

 Bebeğimin dişleri çıkarken bebeğime nasıl yardımcı olabilirim?
Diş çıkarma süreci genellikle ağrısızdır. Ancak, bazı bebeklerde rahatsızlık ve huysuzluk gelişebilir. Bu durumda, bebeğinize çiğneyebileceği ve ısırabileceği bir soğuk dişlenme halkası veya soğutulmuş bir temiz bez verebilirsiniz. Diş çıkarken kullanılan jelleri dikkatli kullanılmalıdır çünkü fazlası bebeğinize zararlıdır.

Bebeğiniz diş çıkarırken onu rahatlamak için aşağıdakiler işe yarayabilir:

  • Bebeğinizin diş etlerine hafif baskı uygulamak için hafifçe ovmak
  • Bebeğinize ısırması için soğuk ve temiz bir dişlik vermek.

bebek-muz-fırça-400x240

Bu dönemde Bioplante muz fırçasını tavsiye ederim. Ben kendi oğlumun diş çıkarma sürecinde kullandım. Biraz soğutup elin verdiğimde çok rahat şekilde ağzına alıyorken, bir yandan da diş fırçalamayı da öğrenmesine katkı sağlıyor.

Diş çıkarma sürecinde ateş sık görülmez. Ateş olursa mutlaka  doktorunuza başvurmalısınız.

 Süt dişleri ve bakımı
Bir bebek doğduğunda, neredeyse tüm süt dişleri oluşmuştur ancak dişetlerinin içinde saklıdır. Bebek yaklaşık 6 aylıkken bu dişler diş etini yararak sürmeye başlarlar. Bebeğiniz daha önce veya daha geç diş çıkarmaya başlayabilir. Bu durum normaldir.

Genellikle, alt ön iki adet süt dişi en önce çıkar. Daha sonra, üst ön dört adet diş ve sonra alt ön iki adet diş daha gelir. Bebeğiniz 36 aylık olmadan toplam 20 adet süt dişine sahiptir.

Süt dişleri aralıklı olabilir. Bu aralıklar, kalıcı dişleri için yeterli yerin hazır olduğunun bir ifadesidir. Ayrıca, aralıklı süt dişlerinin temizlenmesi daha kolaydır.

 Emzirme ve biberon kullanımının bebeğimin dişlerine etkisi nelerdir?
Emzirme bebeğinizin dişi için yaralıdır.

Meyve suyunu kesinlikle biberon ile içirmeyin. Bir yaşına geldiğinde biberonu bıraktırın.
Bir yaşından sonra, öğün aralarında sadece su ve sade süt tüketmesine izin verin. Meyve suyu ve aroma eklenmiş sütleri sadece öğünlerde tüketmesine izin verin. Meyve suyu ve aroma eklenmiş sütlerde yüksek miktarda şeker bulunmaktadır.

Emzikler
Emme, çocukların yaşamlarının ilk senelerinde onları rahatlatan, gelişimlerinin normal bir parçasıdır. Hatta, emme katı gıdaya geçildikten sonra da çocukları rahatlatmaya devam eder. Çocukların yaşamlarının ilk senelerinde emme alışkanlıkları muhtemelen ağızlarına zarar vermez. Ancak sık ve uzun süreli emme sorunlara yol açabilir. Özellikle süt dişleri düştükten sonra da emme devam ediyorsa sorun yaratabilir.

Biberon çürüğü
Biberonlar çocuğunuzun diş sağlığında sorunlara neden olabilmektedir. İçinde süt veya meyve suyu bulunan biberonun uzun süreli olarak dişlerle temasta olması diş çürüğüne neden olur. Bu durum biberon çürüğü olarak adlandırılır. Bebeğinizin dişlerinde çürük gelişir ve rengi koyulaşır. Bebeğinizi asla içinde süt veya meyve suyu bulunan biberonla yatağa yatırmayın. İçinde su bulunan biberonla yatmasına izin verebilirsiniz. Ağzında biberonla dolaşmasına ve gününü geçirmesine izin vermeyin. Bebeğiniz, biberondan bardak kullanımına geçmeyi, birinci doğum gününden önce öğrenmiş olmalıdır.

 Bebeğimin dişlerini ne zaman fırçalamaya başlamalıyım?
İlk dişi belirir belirmez bebeğinizin dişlerini günde iki kez fırçalamaya başlamalısınız. Yatmadan önceki diş fırçalama seansı en önemlisidir. Diş fırçası üzerine diş macununu hafifçe dokundurun (bir pirinç tanesi kadar). Hangi diş macununu kullanacağınızı hekiminize danışın. İçinde florid bulunan bir macun önerecektir. Florid, diş çürüğü gelişimini engelleyecektir.

 

Başlıksız-1         bambu-çocuk-halay-400x240

 

bebek-muz-fırça-2-400x240

Ben oğlum için yutma ihtimalini düşünerek organik  Diş macunlarını 1 yaşına kadar kullanırken, 1 yaş sonrasında çocuklar için olan organik diş macununa geçtik. Dişleri çıkmadan önce parmağa geçen parmak diş fırçasını daha sonra ise bambu diş fırçasını kullandım. Ben bunları yurtdışından getiriyordum. Ama şimdi ki anneler ve bebekler çok şanslı. Bioplante hem bebekler hem de çocuklar için farklı diş macunları, muz fırça, parmak fırça ve bambu fırçaları bulunuyor.

Bu ürünlerin detayları için; http://www.bio-plante.com/urun-kategori/bio-plante/organik-dogal-agiz-bakim-urunleri/

Sertifikaları için; http://www.bio-plante.com/sertifikalarimiz/

Check Also

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi Tüketici pillerinde lider markalardan Duracell, 2016, 2025 ve 2032 lityum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir