Ana Sayfa / Genel / Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

image

Birçok kişi saç dökülmesinin yalnızca yetişkin bireylerde gerçekleştiğini düşünmektedir. Halbuki çocuklarda saç dökülmesi de pek çok anne babanın en fazla üzerinde durduğu konulardan bir tanesi olduğunu ifade edebiliriz. Çocuklarda kendini gösteren bu durumun erkenden fark edilmesi, alınacak önlemler ve tedavi sürecinin de en iyi şekilde geçilmesine yardımcı olacaktır.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Yapılan araştırmalar, çocuklarda saç dökülmesinin bir kısmının en büyük sebebi yetişkinlerdeki dökülmeler ile benzerlikler gösteriyor. Lakin 5 yaşından küçük olanlar dahi bazı çocuklarda alopesi areata pelat adı verilen bölgesel dökülmeler de oluşabilmektedir. Bu dökülmelerin genel sebebi ise psikolojiktir. Bununla birlikte mantar enfeksiyonunun saçta oluşmasından sonra enfeksiyonun saç derisini tutmasının ardından siyah ve minik noktalar şeklinde kırılma görüntüsü kendini gösterebilmektedir. Ayrıca mineral ve vitamin eksikliği durumlarından ötürü de yine çocuklarda saç dökülmesi sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Tedavisi

Çocuklarda meydana gelen saç dökülmesi, hangi sebeple olursa olsun fark etmez mutlaka ciddiye alınması ve gerekli olan tüm tedavinin eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. Aksi halde ortaya çıkacak olan sonuçlar tahmin edilenden çok daha kötü olabilecektir. Çocuklarda saç dökülmesi ile alakalı tedavilerin yapılması adına öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken şey, doğru tanının koyulmasıdır.

Aksi halde yapılacak olan çocuklarda saç dökülmesi tedavisi ne yazık ki başarısızlık ile sonuçlanacaktır. Kozmetik sebeplerden ötürü saç dökülmesi oluyorsa bu ürünün değiştirilmesi, gerekirse medikal ürün kullanılması ya da çocukların saç yıkama şeklinde farklılık yapılması gerekebilmektedir. Besin tüketimi eksikliği ile alakalı saç dökülmesi sorunlarda doktor kontrolünde ne tarzda besinlerin çocuklara verilmesi gerektiği netleştirilecektir. Alopesi areata pelat gibi rahatsızlıklarda ise hap, saç derisine uygulanması adına krem ya da losyonlar ile tedavi desteklenecektir.

Yazar: <a href=”http://www.evdesacbakimi.net/” target=”_blank”>http://www.evdesacbakimi.net/</a>

Check Also

Anne sütü arttıran Süt Şelalesi

IMG_8455   Anne sütünü Arttırmak için yapılan en önemli şey bol bol emzirmektir, en başta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir