Ana Sayfa / Genel / Daha mutlu bir toplum için “Sen Bitti Demeden Bitmez”

Daha mutlu bir toplum için “Sen Bitti Demeden Bitmez”

UZBL4218

Dünyada ve ülkemizde çok sık görülen ‘’Erken Boşalma” sorununa dikkat çekmek amaçlı başlatılan Cinsel Farkındalık Kampanyası için blogger arkadaşlarımızla buluştuk. Bizler için çok bilgilendirici ve etkili bir toplantı oldu. Bu toplantıda İbrahim – Etem Menarini’nin ‘’Sen Bitti Demeden Bitmez’’ projesi hakkında bilgi aldık.

Türkiye’deki 110 yılı aşan deneyimi ve İtalya’nın en büyük, Avrupa’nın en önemli ilaç şirketlerinden Menarini Group’un global bilgi birikimi ile toplum sağlığına katkı sağlayan projeler hayata geçiren İbrahim Etem – Menarini’nin başlattığı Cinsel Farkındalık Kampanyası, Türkiye’de her beş erkekten birinde görülen erken boşalma sorununa dikkat çekiyor. Düşündüğünüzde oran çok yüksek!

Ülkemizde olduğu kadar dünyada da cinsellik ve özellikle ’’erken boşalma’’ konusu ortalarda konuşulmayan, doktora başvuru oranlarının çok düşük olduğu bir sorun. Toplantımız sırasında öğrendiğim ve tahmin ettiğim konu; çoğu erkeğin erken boşalma dediğimizde tam olarak neden bahsedildiğini, kaç dakikanın  normal olduğunu bilmediğini öğrendik. Ülkemizde 4,5 dakika iken, dünya da 5,5 dakika ideal süreymiş. Bunun farkına varmak ve bu tip bir sorun olduğunda eşlerin bu nedenle hekime başvurarak kolayca tedavi olabileceklerini duyurmak için çok başarılı bir kampanyaya imza atılmış.

Dünyada ürolojik ve androlojik problemler yaşayan 11 milyon erkeğin yalnızca %10’unun hekime başvurduğunu belirten Op. Dr. Aslı Öcal şunları söyledi: “Erken boşalma, hayatı tehdit eden bir durum olmamasına karşın özgüven kaybına, partner ve erkekte cinsel tatminde azalmaya ve hayat kalitesinde anlamlı bozulmaya yol açması nedeniyle önemli bir durumdur. Stres, moral bozukluğu sıkıntı ve/veya cinsel ilişkiden kaçınma gibi negatif kişisel sonuçları vardır. Bu sonuçlar kişinin günlük hayatını da etkileyerek aile içi huzursuzluğa, evliliklerin ya da birlikteliklerin sonlandırılmasına, toplumdan kendini soyutlamaya, yeni ilişkiye başlamada zorlanmaya sebep olabilir. Diğer yandan erken boşalma,  her ne kadar erkek cinsel fonksiyon bozukluğu olsa da, kadının yaşam kalitesini de çok yakından etkileyen hatta kadın cinsel disfonksiyonlarının ortaya çıkmasına neden olabilen bir durumdur. Buna rağmen partner üzerine etkisinin değerlendirilmesi genellikle atlanır. Oysa erken boşalmaya, bir “çift problemi” gibi yaklaşılmalıdır” dedi.

Cinsel yaşamı etkileyen faktörlerin eşler arasındaki ilişkiyi de etkilediğini görüyoruz. Op. Dr. Aslı Öcal erkekteki bu sorunda, eşlerin rolünün önemli olduğunu söylemektedir. Cinsel işlev, hem erkek hem kadın için isteği, uyarılmayı, orgazmı ve tatmini bir araya getiren “verimli bir döngü” olarak düşünülebilir. Araştırmalar birçok kadının cinsel birleşme sırasında doruğa ulaşsalar dahi cinsel hayatlarının tatmin edici olduğunu düşünmediklerini göstermektedir. Sürekli tatminsizlik; istekte düşüşe, yetersiz uyarılmaya ve orgazm olmada başarısızlığa neden olarak cinsel işlevin verimli döngüsünü bir “kısır” döngüye çevirebilir.

Toplumumuzda erken boşalma sorununu yaşadığının farkında bile olmayan erkekler, düzenli bir ilişkiye başladıklarında kısmen bu duruma fark etmeye başlamaktadır. Bu durum sonunda hemen doktora gitmedikleri için eşlerin desteği çok önemli. Öcal, kadının yardımıyla erkeklerin doktora ulaşmasının daha fazla olacağına inandığını ifade etti. Bir kadın eşiyle konuşarak yaşanılan durumun farkına varmasına yardımcı olabilir. Birlikte bir doktora giderek, durumun çözülebileceğini fark etmeye ihtiyacı olan eşini destekleyerek önemli bir rol oynayacaktır. Op. Dr. Aslı Öcal: “Ailenin sağlıklı fertlerden oluşması, toplumun sağlıklı bir devamlılık göstermesi için çekirdek ailedeki anne ve babanın gerçekten huzurlu ve mutlu olması lazım. Bunun yolu da cinsel hayattaki tatmin ve mutluluktan geçiyor. Mutlu bireyler eşlerine de ailelerine de daha iyi bakarlar; iş ve sosyal yaşamlarında daha verimli olurlar.

UZBL4374

Bu yüzden çiftlerin mutlaka birlikte hekime görünmelerini öneriyorum. Erken boşalma tanısı konulmasının ardından reçeteyle uygulanan oral tedavilerle başarılı sonuçlar alınmıştır. Bu problemin çözümsüz olmadığı, tedavisinin olduğu ve hekime başvurulması gerektiğini daha fazla kişiye doğru şekilde aktarırsak daha sağlıklı ve mutlu bir toplum oluşturacağız.” dedi.

“Erken boşalma çözümsüz değil”

Çiftlerin en sık karşılaştığı ‘’erken boşalma’’ sorununu fark etmeleri ve doktora giderek tedavi olmalarını, bu sorunun tedavisinin olduğu ve kolay olduğunu anlatmak için İbrahim Etem – Menarini Cinsel Farkındalık Kampanyası’nı başlattı. Op. Dr. Aslı Öcal da bu kampanyaya destek veriyor. Enerjisi ve yaklaşımı ile doğru bir tercih olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. Ülkemizdeki 5 kadın ürologdan bir tanesi. Özellikle eşlerin kendisine güven duyduğunu ve bu şekilde erkek hastalarının rahatlıkla tedaviye gelebildiklerini söyledi.

İbrahim Etem – Menarini , Cinsel Farkındalık Kampanyası için ‘’ Sen Bitti Demeden Bitmez’ ’adlı bir kampanya oluşturduklarını ve bunun için de futbolcu Sergen ile bir video çektiklerini söylediler. İbrahim Etem – Menarini Grup Ürün Müdürü Ecz. Göksu Güngör: “Kampanya videosu ile 5 ayda 3 milyonun üzerinde kişiye ulaştık” dedi.

Biliyoruz ki ülkemizde erkeklerin en sevdiği konu futbol. Konu olarak futbol seçilerek ilgi çekilmeye çalışılmış. 5 ayda 3 milyon kişiye ulaşılarak sanırım istenilen etki yaratılmış. Bu kampanyadaki video ile, erken boşalma tedavisi sonrasında yaşanılan iyi dönüş, futboldaki uzatma dakikaları sırasında atılan golle elde edilen mutluluk ve bu anlardan alınan zevklerin birbiriyle eşleştirilmesi ile anlatılmış. İbrahim Etem – Menarini Grup Ürün Müdürü Ecz. Göksu Güngör, ’’Sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam için farkındalık, zamanlama ve kontrol ne kadar önemliyse, futbolda da bu kavramlar özellikle uzatma dakikalarında büyük önem taşıyor. Uzatma dakikalarında atılan gol nasıl heyecan ve mutluluk veriyorsa, atanı nasıl efsane yapıyorsa; biz de kontrolü eline alarak ‘Boşalma süreni ve aldığın zevki uzat’ diyoruz. Bu kapsamda, Türk futbolunun efsane isimlerinden Sergen Yalçın ile çektiğimiz reklam filmi ve film ile yönlendirdiğimiz “senbittidemedenbitmez.com” web sitemiz aracılığıyla, bu durumun bir tedavisi olduğunu duyurmayı ve tedaviye yönelik motivasyonu artırmayı hedefledik. Kampanya kapsamında çektiğimiz videoyu Kasım 2016’dan bu yana, farklı kanallar üzerinden 3 milyonun üzerinde kişi izledi. Bu da bize doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Kampanyamız kapsamında erken boşalma, tedavi yöntemleri, kadınlar ve çiftler açısından tedavinin önemi gibi konularda bilgiler de paylaşıyoruz. Kampanyamız, en güvenli ilacın doktorun reçete ettiği ve yetkili bir eczaneden satın alınan ilaç olduğunu iletmesi ve internet üzerinden yetkisiz firmalardan alınan ilaç veya takviye kullanımlarının ileride büyük riskler oluşturabileceğini hatırlatması açısından da son derece önemli bilgiler veriyor. İbrahim Etem Menarini olarak, Türkiye’nin her noktasına ulaşabilen bir firmayız. Bu kapsamda Türkiye çapındaki tüm eczanelerde erken boşalma ve tedavisi ile ilgili bilgilendirme broşürlerine ulaşmak mümkün.” Dediler.

www.senbittidemedenbitmez.com  da, erken boşalma konusunda bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca içeriğin hızlı bir şekilde yayılabilmesi için siteye eklenen interaktif bölümler sayesinde kullanıcılar çok sevdikleri bir uzatma golü videosunu web sitesine ekleyebiliyor veya sitedeki paylaşımları sosyal medya üzerinden çevrelerine ulaştırabiliyorlar.

Bizleri bu konuda bilinçlendiren ve farkındalığımızın artmasına destek olan Sevgili Yeşim Mutlu, İbrahim Etem – Menarini ve Op. Dr. Aslı Öcal’a çok teşekkür ederim.

Check Also

Yenidoğan Bebeklerde Uyku için İpuçları

Yenidoğan Bebeklerde Uyku İçin İpuçları Bebeğiniz doğana kadar uykuyla ilgili bir fikriniz yoksa, bebeğiniz doğunca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir