Ana Sayfa / Genel / Bebekler için Oto koltuk seçimi

Bebekler için Oto koltuk seçimi

IMG_0257

Bebeklerimizle seyahat ederken nasıl bir oto koltuğu seçmeliyiz? Her anne-baba için önemlidir.
Bu süreçte bende oğlum için bebek arabası seçimimde birkaç noktaya dikkat ettim.
Oğlumun oto koltuğunda hem rahat hemde güvenli yolculuk yapması bizim açımızdan önemliydi.Ayrıca ücretine de dikkat etmiştim. Kafamızda belirlediğimiz bütçe ile en uygun bebek arabasını almak istedim. Bunların en başında koltukta ararken bizim için en önemlisi özellik kaza testlerinden geçip geçmediğidir. Bu testten geçen bebek koltuklarını gönül rahatlığı ile alabilirdim.

Koltuk seçerken yaş sınırlarına göre bir seçim yapmalıyız.
•0-9 kilo aralığı için çocuk oto koltuğu

•9-18 kilo aralığı için çocuk oto koltuğu

•15-36 kilo aralığı için çocuk oto koltuğu
Bu yaş aralıklarına göre seçimler yapabilirsiniz.

Oto koltuğunu seçerken dikkat edeceğimiz noktalar;
-Seçeceğiniz koltuğun bebeğinizin yaşına , boyu ve kilosuna uygun olmasına dikkat edilmeli
-Koltuğun kaza anındaki darbe basıncını emen özel köpük malzemeye sahip olup olmadığını kontrol edin.
-5 noktalı emniyet kemeri olan oto koltuklarını seçin. Yeni teknoloji bebeklerimiz için çok daha emniyetli.
-Koltuğun ekstra baş, boyun güvenliği sağladığına ve yan destekleri bulunup bulunmadığına dikkat edin.
-Arabanız ile oto koltuğunuzun uyumuna dikkat edin.
-Oto koltukları bebekleri terleyebiliyor. bu nedenle terlemeyi aza indirgeyen teknik kumaşlardan ve yıkanabilir cinsten olmasına özen gösterin.
-Bebeğinizin rahat ve konforlu seyahati için oto koltuğunun yatış ve yükseklik pozisyonlarını inceleyin
-Anne-baba için kendi açısından kullanım kolaylığına dikkat edin.
-Bebek oto koltuğunun araca en güvenli ve kolay şekilde monte edilmesini sağlayan ISOFIX (International Standard Organisation Fix) bağlantısı veya emniyet kemeri olup olmadığına dikkat edin.

İ-Size yasası ne derseniz;

i-Size (ECE R129), oto koltuğu güvenliği hakkında Temmuz 2013’te çıkan en son yönetmeliktir. Birçok açıdan ekstra koruma ve güvenlik getiren yeni i-Size yönetmeliğine uyumlu çocuk oto güvenlik koltukları, diğer çocuk oto güvenlik koltuklarına oranla iki kata kadar daha fazla koruma sağlamaktadır.

i-Size yasası özellikle, 15 aya kadar sürüş yönünün tersine seyahati zorunlu kılmaktadır. i-Size, çocuk oto güvenlik koltuğu yönetmeliği tarihinde ilk kez yan darbe çarpışmaları için minimum performans kriterleri getirmiştir. Bu sayede yan darbe çarpışmalarında çok daha iyi bir koruma sağlamaktadır.

i-Size, oto güvenlik koltuklarında bulunan ve araç emniyet kemerine ihtiyaç duymayan ‘bir tıkla doğru ve kolay bağlantı’ sistemi olan ISOFIX’i zorunlu kılmaktadır. Emniyet kemeri ile bağlanan oto koltuklarına oranla çok daha hızlı, kolay ve hatasız bağlantı olanağı sunan ISOFIX sistemi, oto güvenlik koltuğunun yanlış bağlanma riskini en aza indirir. Ek olarak, i-Size yönetmeliği, çocuklar için en doğru oto güvenlik koltuğunun daha kolayca seçilmesi için boy/beden sınıflaması getirmektedir. Getirilen düzenleme ile oto güvenlik koltuğu seçiminde çocuğun boyu esas alınmakta ve böylelikle ebeveynlerin karar verirken yönetmeliğin getirdiği kolay boy sınıflandırmasına uyarak yanlış karar vermeleri engellenmiş olmaktadır.

Bunların ışığında bizim tercihimiz Maxi Cosi marka oto koltuğundan oldu. Halen kullanıyoruz ve çok da memnunum. Ya, siz ne kullanıyorsunuz?

Check Also

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi Tüketici pillerinde lider markalardan Duracell, 2016, 2025 ve 2032 lityum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir