Ana Sayfa / Genel / Lüks Değil İhtiyaçtır!

Lüks Değil İhtiyaçtır!

“Süt Sağma Odası #LüksDeğilİhtiyaçtır” Kampanyası Sosyal Medyayı Salladı

Çalışan annelerin iş yerinde yaşadığı sorunlara dikkat çeken “Lüks Değil İhtiyaçtır” filmi, sosyal medyada anneler gününün en fazla konuşulan kampanyalarından biri oldu.

 

 

 

Kadınların annelik sürecinde iş yaşamında karşılaştığı sorunları tespit etmek ve çözmek için işbirliği yapan Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİDER) ve Danone Türkiye tarafından hazırlanan kampanya, sosyal medyada ses getirdi. Süt sağma odasının ofislerde en az temizlik, toplantı odası kadar gerekli bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan film ile kampanya sosyal medyada 1 milyondan fazla kişiyi harekete geçirdi. Ofislerin sadece yüzde 9’unda süt sağma odası bulunduğu gerçeğinden yola çıkan farkındalık kampanyası süt sağma odası olmadığı takdirde, çalışan annelerin tuvalet gibi uygun olmayan ortamlarda süt sağmak durumunda kaldıklarına ve bu durumun anne bebek sağlığı için taşıdığı risklere dikkat çekiyor.

1494923699_social_media_post_logosuz

Kadınların iş yaşamından kopmaması için

2015 yılında Danone’un, Ipsos’a Türkiye’de annelerin iş yaşamında yaşadığı sorunların tespiti için yaptırdığı Çalışan Anneler Araştırması sonuçlarının referans gösterildiği filmde, bu odaların kurulmasının, çalışan anneler için motivasyon yaratarak, iş hayatında kalmalarını destekleyeceği belirtiliyor.

Çalışan Anneler araştırması, kadınların yüzde 40’ının evlendikten ve çocuk sahibi olduktan sonra işi bıraktıklarını ve bu kadınların yüzde 56’sının “mutsuzluk, pişmanlık, sıkılmış, güvensizlik, işi özlemek, boşlukta olmak, asosyallik” gibi olumsuz duygular hissettiğini ortaya çıkarmıştı.

İşyerlerinin sadece yüzde 2’sinin kreş için maddi yardım verdiği, sadece yüzde 5’inde kreş ve sadece yüzde 9’unda süt sağım odası olduğu da araştırmanın öne çıkan sonuçlarından bazılarıydı.

Danone Türkiye ve KAGİDER’in başlattığı kampanyaya aşağıdaki linklerde bulunan filmi izleyip paylaşarak destek olabilirsiniz:

Uzun Versiyon: https://www.youtube.com/watch?v=MQ5g0Inv584

Kısa Versiyon: https://www.youtube.com/watch?v=n50a0bZurQY

Check Also

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi Tüketici pillerinde lider markalardan Duracell, 2016, 2025 ve 2032 lityum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir