Bebeğinizin uyku ve beslenme düzeni sağlamak için ipuçları

Bebeğinizin uyku ve beslenme düzeni sağlamak için ipuçları;

Ufaklığınızın beslenme ve uykusunu belli bir düzene sokmak için size birkaç ipucu vermek isterim;
1- Önce tam olarak ne olup bittiğini bulmaya çalışın! ne durumdasınız? Bebeğinizi kaç
Saat arayla besliyor? Ne kadar uyuyor? Bezler çişli mi? Kakasını yaptı mı ?
Bebeğinizin günlük hayatında neler olduğunu tespit etmek için günlük tutun! Notları tutmak için bir defter veya bir App kullanabilirsiniz.

2- Bir sonraki aşama, amaçları belirlemek
Üçüncü aydan sonra, Bebeğinizin gün içinde hep 2 – 3 saatte 1 şekerleme yapması için ; iyi bir hedeftir. Şekerlemeleri 2 saatin altında tutun. Gece uykusunun 4 aylık civarda iken kesintisiz 6 saat ve 1. yaş gününe doğru da
8 – 10 saat sürmesini hedefleyin.

3-  Şimdi de bebeğinizin gününü organize etmeye başlayın!
Bazı çocuklar çok yorgun olma halinden tamamen sinir küpü olma durumuna çok hızlı geçerler. Ve bir kez çizgi  açtılar mı iyice yoldan çıkar ve uykuya karşı savaş açarlar. Bu nedenle uyku günlüğünüzü kontrol edin ve bebeğinizin esnemeye başlayacağını düşündüğünüz zamandan 30 dakika önce yatırın. Böyle böyle uyku düzeni belirleyin ve erken uykuya yatırmanın bebeğinizin uykusunu arttıracağını unutmayın.
Bütün uyku boyunca beyaz gürültüden faydalanın ve uyku vaktinden önce çalmaya özen gösterin.
Bebeğiniz gün içinde az az yiyorsa, geceliğinde onu doyuracak kadar yemiyor ise beyaz gürültüyü yemek öğünleri esnasında da kullanabilirsiniz. Bu ses bebeği rahatlatacağı için yemesine destek olduğunu göreceksiniz.

4- Son olarak bir ipucu  daha:
Planlamalarınıza rağmen bebeğiniz gece gece sık sık uyanıyorsa ; birkaç gece uyanmalarını not edin. Hep aynı saatte uyanıyorsa bebeğinizde bir alışkanlık olmuş diyebiliriz. O zaman hep uyandığından 15 dk önce siz kaldırın Ve emzirin. Bu şekilde döngüyü bozmuş olacaksınız. Bir süre Sonra gece uyanmaları bitecektir. Ama bebeğiniz farklı farklı saatlerde uyanıyorsa o zaman açıkmış diyebiliriz. mutlaka gündüz beslenmesini kontrol edin. Gündüz aldığı kaloriyi arttırmaya çalışın. 20:00 de ve 24:00 de besliyorsanız , 23:00 e bir rüya öğünü ekleyin. Bu İnanın gece uyanmalarını etkileyecektir.

 

 

 

 

Check Also

Anne sütü arttıran Süt Şelalesi

IMG_8455   Anne sütünü Arttırmak için yapılan en önemli şey bol bol emzirmektir, en başta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir