Ana Sayfa / Ek Gıda / Bebeklerin pütürüklü yemesi için ipuçları

Bebeklerin pütürüklü yemesi için ipuçları

 

Bebeğinizin pütürüklü yemeyi direnmesi ve reddetmesi çok sık görülen sorulardan bir tanesidir.
Böyle bir durumda sabırlı olmak ve bebeği alternatif yemekler ikram etmek gerektiğini unutmamalısınız.

-Özellikle yemekleri dokunmasını izin verin.İki  parmağın arasında ezilebilecek yumuşaklıkta olan parmak gıdalar hazırlayın.


-Özellikle sevdiği yemekleri üstünden ilerleyin.
-Ana öğünlerde başta pütürüksüz vermenizde ara öğünlerde mutlaka kek, bebek bisküvisi, ekmek gibi besinleri eliyle yemesi için heveslendirin.
-Sekizinci ay gibi besinleri kıskaçlama hareketi yaparak tutabilme yeteneğine sahip olan bebek, parmak gıdaları artık yavaş yavaş yiyebilir hale gelmelidir.
-Ek gıdaya geçtiğinizde bebeğimiz kaşığa tepki gösterebilir. O dönemde besinleri elinize yedirmeye çalışın. Ayrıca bebeğinizin parmaklarıyla besinlere dokunmasına, onları dokunarak hissetmesine izin verin.


-Yemek zamanın eğlenceli olmasını sağlayın. Ör;Şarkı söyleyebilirsiniz
-Mutlaka bebeğinizle aynı anda yemek yemeye çalışın. Bebekler sizi izlemeyi ve taklit etmeyi çok sevdikleri için birlikte yemek etkili olacaktır.


-Bol bol parmak gıda teklif edin. Çoğunlukla pütürüklü yemektense bebekler Ama kadar tercih edebilirler.
-Bebeklerin nazlıyla oyuncakları keşfetmesine izin verin oyuncaklarını ağzına götürmesi dileğiyle gelişimine faydalı olacaktır, ayrıca pütürüklü yemesine de destek sağlayacaktır.

 

Check Also

Somon Köftesi

Bebeklerimiz 7-8. ay gibi balık yemeye başlar. ve biz balığı buharda veya fırında pişirip bebeklerimize …

One comment

  1. Esra hnm mrblar kizim 26 aylik ve hala kahvaltiyi blendrdan gecirip vermek zorunda kaliyorum onun icin cesitli omletler pankekler ve bunlari cesitli sekilde susleyip aevimli suratlar yapip heveslendirmeye calissamda olmadi yemiyor corbalarinda bazilarini cekmek zorunda kaliyorm aslinda bakarsanz bunlarin hepsi benm hatam oldu basta hep blendr kullandigm icin ama suan cok pismanm acaba bana bu konuyla ilgili yardimci olabilirmsnz cok sevinirim cok zorlaniyrm cogu seyi yemiyor cunku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir