İştahsız çocuklar için öneriler

 

Her anne baba için çok sıkıntılı bir durumdur. Özellikle 8-9. ayda başlayıp, okul çağına kadar süren bir durum olabilir.
Çocuğun yeme isteği büyüme hızına Ve kişisel durumuna göre belli dönemlerde değişse de, 1-2 yaş arası iştahın en düşük olduğu zamanlardır. Yemek seçme ve reddetmeye davranışları sıklıkla karşılaşılır.
Diş çıkartma, kansızlık ve ateşli hastalıklar, anne babanın boşanması gibi psikolojik travmalar, anne babanın beslenme konusu yaptığı hatalar işte aslan neden olabilir. Çocuğa yemek yeme konusunda baskı yapmak yediğinde ödüllendirmek, yemediğin de cezalandırmak sorunu iyice büyütecektir.

 

İştahsız çocuk için 15 öneri
1- Yemek yeme saatini aşırı yorgun ve uykulu olmadığı zamanları tercih edin.
2-Sofraya oturmadan bebeğinizle oyun oynayın.3-yemek aralarında şeker çikolata gibi ürünlerden vermeyin. Yarım su bardağı meyva suyu bile iştahını kapatabilir.
3- Yemek  yemesi için ısrar etmeyin Ödül ve ceza vermeyin.
4- TV karşısında değil aile sofrasında sohbet ederek yemek yemeyi öğretin.
5- 8-9 aylıkken çatal, 18 Ağustos’ta kışı kullanabilirler bunları ayı uygun olarak bebeğinize verimli deneyimlemesine izin verin. Bebeğin kendi kendi yemesini desteklemek, besinlere dokunmasına izin vermek bebeğin iştahının açılmasına yardımcı olacaktır.
6- Küçük porsiyonlar şeklinde yemekleri ikram edin.

7- Kolay ve sevdigi yemeklere yer verin.
8-Sizinle aynı sofrada otursun. Masada herkesin yeri belli olsun. Ayrı ortamında sohbet ederek yemek yiyin.
9- Bebeğinizin yemeği çok sıcak ya da çok soğuk olmamalıdır.
10- Yemek seçme sık rastlanır yemek çeşidini artırın. Yemek istemiyorsa yemeği önünden alıp tepki göstermeyin. Korkutmayın ünlem tekrar yemek isterse aynı yemeği verip başka bir yemek vermeyin.
11-Bebeğiniz süt içmiyorsa; soğuk sıcak ve kılık şekilde ikram edin. Sevdiği kahramanlar ya da renkli olan bardaklar alıp renkli pipetlerle ikram edin. Sütlaç ya da muhallebi şeklinde sütü verebilirsiniz. Yoğurt ve peynir diyorsa çokta zorlamayın.
12-Bebeğiniz et yetmiyorsa; köfte şeklinde verebilirsiniz. Dolma yağ makarnalarına kıyma ekleyin. Kıymalı börek de verebilirsiniz,
13- Bebeğiniz sebze yemiyorsa; sebzeleri salatalık havuç gibi çiğ verebilirsiniz.mücver yapın. Köfteleri sebze ekleyin. Siz mutlaka sebze yiyin sizi görerek sizi taklit edebiliriz. Hiç sebze yemiyorsa meyveleri biraz ağırlık verebilirsiniz.

Youtube kanalımda ek gıdaya geçiş ile ilgili diğer videoları izlemek isterseniz; https://www.youtube.com/watch?v=Pd-OA_E6WKc&list=PLsk1jxCGom06_24sGOYekrDWFDX-hk_df

Check Also

9-12 Ay Bebek Menüsü

Artık bebeğiniz pek çok şeyi deneyimledi. Yavaş yavaş akşam öğününe başlıyoruz. Bu aydan sonra artık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.