Ana Sayfa / Ek Gıda / Blw sürecinde Parmak gıdalar

Blw sürecinde Parmak gıdalar

Bebeğinizi kendiliğinden beslemeye teşvik etmek için bebek parmak gıdalarından faydalanabilirsiniz.  Yalnızca yumuşak, kolayca püre olabilen ve ayına uygun parmak gıdaları sunulması gerektiğini unutmayın.

Parmak gıdalar; Bebeğinizin alıp ,tek başına yiyebileceği, ısırık boyutunda,  kolayca yiyebilceği besinler verilerek  ve bağımsızlığa doğru atılan önemli bir adım atmasına, bebeğinizin ince motor becerilerini ve koordinasyonunu geliştirmesine yardımcı olmaktadır..

Biliyor musun? Bebeğinizin çiğnemek için dişlere ihtiyacı yoktur. Bebekler,  12-18 aylıkken dişleri çıkana kadar dişeti ve damaklarını kullanırlar.
Bebeğinize kolaylıkla tutabileceği ve kemirebileceği  bir elma parçası veya yumuşak pişmiş  elmalarla dolu bir kap teklif etmeyi seçebilirsiniz.

Dört ya da beş parmak gıdayı bebeğinizin mama sandalyesinin üzerine bırakmanız yeterlidir. Bebeğiniz onları yerken daha fazla yiyecek ekleyebilirsiniz.

Bebeğinizi bir araba koltuğundan veya arabalardaki sandalyeden ziyade kendi kendine yiyebileceği  bir mama sandalyesini tercih edin. Bu bebeğinizin boğulma ihtimalini de en aza indirecektir.

Bebeğinizin besin dokusunu, rengini ve aromasını öğrendiğini unutmayın; bu nedenle kendisine çeşitli yiyecekler sunmaya çalışın. Bebeğinizin besin açısından zengin gıdalara ihtiyacı vardır. Taze sebze ve meyvelerden, ev yaımı yoğurtlar, ev yapımı bebek bisküvi veya keklerden faydalanabilirsiniz.

Sebzeler buharda pişirilerek , yumuşak olmasına dikkat edilmeli ve her şey küçük parçalara bölünmelidir. Şöyle ki bir bütün üzüm bebeğiniz için çok büyük ve boğucu bir tehlike olabilir. Mutlaka bunlara dikkat ediniz.

 

Favori parmak gıdalar;

  • O şekilli fırında işirilmiş yulaflı tahıl 
  • Hafif kızarmış ekmek parçaları (ekstra vitaminler için sebze püresi ve ya meyve püreleri üzerine sürebilirsiniz)
  • Küçük ve buharda veya fırında yumuşatılmış armut, şeftali, elma parçaları
  • İyi pişmiş makarna 
  • Çok küçük parçalar yumuşak peynir
  • Kıyılmış haşlanmış yumurta
  • Havuç, bezelye, kabak, patates veya tatlı patates gibi iyi pişmiş sebzelerin küçük parçaları
  • Küçük iyi pişmiş brokoli veya karnabahar “ağaçlar”
  • Bezelye ebatlı pişmiş tavuk, kıyılmış sığır eti veya hindi veya diğer yumuşak etler

Unutmayın, bebeğinize katı gıdalar sunma konusunda çocuk doktorunuza danışın ve bebeğiniz için alerji riski oluşturabilecek gıdaları özellikle tanıştırın.

Check Also

Somon Köftesi

Bebeklerimiz 7-8. ay gibi balık yemeye başlar. ve biz balığı buharda veya fırında pişirip bebeklerimize …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir