Blw sürecinde Parmak gıdalar

Bebeğinizi kendiliğinden beslemeye teşvik etmek için bebek parmak gıdalarından faydalanabilirsiniz.  Yalnızca yumuşak, kolayca püre olabilen ve ayına uygun parmak gıdaları sunulması gerektiğini unutmayın.

Parmak gıdalar; Bebeğinizin alıp ,tek başına yiyebileceği, 1 parmağınızın boyutunda,  kolayca yiyebileceği besinler verilerek  ve bağımsızlığa doğru önemli bir adım atmasına, bebeğinizin ince motor becerilerini ve koordinasyonunu geliştirmesine yardımcı olmaktadır..

Biliyor musun? Bebeğinizin çiğnemek için dişlere ihtiyacı yoktur. Bebekler,  12-18 aylıkken dişleri çıkana kadar dişeti ve damaklarını kullanırlar.
Bebeğinize kolaylıkla tutabileceği ve kemirebileceği  bir elma parçası veya yumuşak pişmiş  elmalarla dolu bir kap teklif etmeyi seçebilirsiniz.

Dört ya da beş parmak gıdayı bebeğinizin mama sandalyesinin üzerine bırakmanız yeterlidir. Bebeğiniz onları yerken daha fazla yiyecek ekleyebilirsiniz.

Bebeğinizi bir araba koltuğundan veya arabalardaki sandalyeden ziyade kendi kendine yiyebileceği  bir mama sandalyesini tercih edin. Bu bebeğinizin boğulma ihtimalini de en aza indirecektir.

Bebeğinizin besin dokusunu, rengini ve aromasını öğrendiğini unutmayın; bu nedenle kendisine çeşitli yiyecekler sunmaya çalışın. Bebeğinizin besin açısından zengin gıdalara ihtiyacı vardır. Taze sebze ve meyvelerden, ev yapımı yoğurtlar, ev yapımı bebek bisküvi veya mücverlerden faydalanabilirsiniz.

Sebzeler buharda pişirilerek , yumuşak olmasına dikkat edilmeli ve her şey küçük parçalara bölünmelidir. Şöyle ki bir bütün üzüm bebeğiniz için çok büyük ve boğucu bir tehlike olabilir. Mutlaka bunlara dikkat ediniz.

 

Favori parmak gıdalar;

 

  • Hafif kızarmış ekmek parçaları ( sebze pürelerinin ve ya meyve pürelerinin üzerine sürebilirsiniz)
  • Küçük ve buharda veya fırında yumuşatılmış armut, şeftali, elma parçaları
  • Avokado, muz  parçaları
  • Çok küçük parçalar yumuşak peynir
  • Havuç, bezelye, kabak, patates veya tatlı patates gibi iyi pişmiş sebzelerin küçük parçaları
  • Küçük iyi pişmiş brokoli veya karnabahar 
  • Sebzeli mücver , pankekler
  • Parmak şeklinde hazırlanmış  pişmiş tavuk,  kuzu pirzola veya hindi 

Unutmayın, bebeğinize katı gıdalar sunma konusunda çocuk doktorunuza danışın ve bebeğiniz için alerji riski oluşturabilecek gıdaları özellikle tanıştırın.

Check Also

Tatlı Patatesli Mercimek köftesi

Tatlı patatesli mercimek köftesi Malzemeler: 1 yemek kaşığı yağ 1 Küçük Soğan, soyulmuş ve ince …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir