Ana Sayfa / Genel / BAHAR ALERJİLERİ VE ALINACAK ÖNLEMLER

BAHAR ALERJİLERİ VE ALINACAK ÖNLEMLER

BAHAR ALERJİLERİ VE ALINACAK ÖNLEMLER

Bahar gelince özellikle alerjisi olanlar için hayat gittikçe zorlaşmaya başlıyor. Özellikle havada yayılan ağaç, çiçek ve çimenlerin oluşturdukları polenler buna neden oluyor.
Kişi alerjik bir bünyeye sahipse, vücuda giren polenler bazı maddelerin salgılanmasına neden olur. Bu da gözlerdeki ve burun zarlarındaki kılcal damarların genişleyerek dokuların şişmesine yol açar. Bu reaksiyonlar incelendiğinde bahar alerjisi belirtilerine işaret eder. Bahar alerjisine halk arasında ‘saman nezlesi’ de denir.

Polenlerin daha fazla yayılması sebebiyle özellikle rüzgarlı ve kuru havalarda kendini gösteren bahar alerjisi belirtileri şunlardır:
– Burun akıntısı
– Sulu gözler
– Hapşırma
– Öksürük
– Kaşıntılı gözler ve burun

Bebekte görülen bahar alerjisi için hangi önlemler alınmalı?

-Bahar alerjisi görülen çocukların evden dışarı çıkarken gözlük takmaları önemlidir. Bu sebepten dolayı çocuğun sevebileceği bir güneş gözlüğü almak iyi olabilir.

-Burundan nefes alıp vermek diğer önemli bir önlemdir. Çünkü burun polen filtresi görevi görüp akciğerlere gitmesini engelleyebilir.

-Havalar güzel olması nedeniyle sokaklarda çok fazla kalınacağı için sık sık yüzün yıkanması, ağız ve burnun bol su ile gargara edilmesi önemlidir.

– Çocuklar sokaktan geldiği zaman giysilerini hemen değiştirmeleri sağlanmalı.

– Bebeklik de anne sütü ile beslenmiş olmak alerjik yakınmaları azaltır. Anneler bebeklerini emzirmeli.

-Akşamları eve gidince polen yapışmasından dolayı kıyafetlerin değiştirilmesi, banyo yapılması önemlidir.

-Çiçeksiz bitkileri evde bulundurmamak diğer bir önlemdir.

-Polen alerjiniz varsa otomobilinizin polen filtresini mutlaka değiştirin. Otomobilinizin penceresini açmamaya özen gösterebilirsiniz. İhtiyaç halinde klima kullanabilirsiniz.

– Çim biçmekten kaçınmalı ya da maske-şapka kullanılmalı.

– Polen zamanı açık havada spor yapmamalı.

– Saçlar tozu tutar. Bu nedenle her akşam saçlar yıkanıp duş alınmalı. Böylece üzerinizdeki polen tozlarından arınabiliriz.

– Sigaradan uzak durulmalı.

Check Also

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi Tüketici pillerinde lider markalardan Duracell, 2016, 2025 ve 2032 lityum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir