Ana Sayfa / Genel / Çiftlikten Sofralara

Çiftlikten Sofralara

Çiftlikten Sofralara

Sütaş’ın Aksaray’da bulunan entegre tesisine blogger arkadaşlarımla birlikte gittik. Gerçekten her aşaması kontrollü, doğallığa önem veren Sütaş hakkında çok detaylı bilgi alırken ve kafamdaki tüm soruların cevabını aldığım bir gezi oldu.

 


Yem fabrikasını, ineklerin yaşam alanlarını gezdik, buzağıları besledik. Anne sütünün inekler için de çok önemli olduğunu ve buna da ne kadar dikkat ettiklerini gözlemledik. Çok etkileyiciydi.
Ben açıkcası annelerin de çok sorduğu çiğ süt, günlük ve UHT süt kavramlarını Sütaş’tan dinlemek istiyordum. Altuğ, inek sütü içmeye başladığı yıllarda çiğ süt çok popülerdi. Ben de kendimce çiğ süte ulaşmaya çalışsam da bir türlü güvenilir bir süt bulamadım. O zamanda yaptığım araştırmalar sonucunda günlük süt kullanmaya karar vermiştim. Ne kadar doğruymuş. Kendi ineklerinden elde ettikleri sütün yanı sıra süt aldıkları üreticilerden aldiklari sütü de hem toplamadan hem de fabrikaya girmeden once test ediliyor. Sonra da defalarca kontrol ediliyor… Bu kadar denetimden geçtiğini görünce, çiğ sütten iyice uzaklaştım.

Peki günlük süt ve UHT sütten kastımız ne?Günlük süt üretiminde sütler, 76 derecede 12 saniye tutuluyor UHT süt üretiminde ise 135°C’de sadece 5 saniye tutulup sicaklik hizla 4 dereceye indiriliyor. Yüksek sıcaklıkta tutulmasina karşın süreler cok kısa olduğu için sütün besin değerinde fazlaca bir değişiklik meydana gelmiyor. O nedenle her ikisini de bence kullanabiliriz. Evde günlük süt kullanırken, Altuğ için dışarıda gerekirse UHT olan küçük paket sütleri kullanıyorum.

 

 

Yoğurt içinde dinlediklerim çok hoşuma gitti. Biz evde 1 kilo sütten 1 kilo yoğurt elde ederken , #Sütaş 1,5 kilo sütten 1 kilo yoğurt yapiliyor. Boyle olunca hem daha besleyici tabii daha farklı, kivamli…
Ben bayilirim kaymakli yogurda.. hemen sordum, soylenenler dogru mu? kaymaklı yoğurtlarin ustundeki ne diye… neymis biliyor musunuz? ne olacak kaymak tabiii ki 😉
Bu gezi sonunda bir çocuk hatta bizler için beslenmemiz de çok önemli olan süt ve yoğurtta Sütaş’ın yeri benim için artık belli oldu.

Check Also

Anne sütü arttıran Süt Şelalesi

IMG_8455   Anne sütünü Arttırmak için yapılan en önemli şey bol bol emzirmektir, en başta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir