Ana Sayfa / HAMİLELİK / Hamileliğin ilk üç ayında dikkat edilecekler

Hamileliğin ilk üç ayında dikkat edilecekler

  Hamile kadının vücudu hamileliğin getirdiği yükü karşılamak üzere bir takım değişiklikler gösterir. Bu değişiklikler normal hamilelik şikayetlerinden farklı olursa ancak o zaman hastalık olarak kabul edilebilir.

 

Hamileliğin ilk aylarında Beta Hcg hırmonu ve genel etkileri nedeniyle birtakım şikayetler ortaya çıkabilir. Bunlar, halsizlik ve çabuk yorulma, yemeği, gözlerde hassasiyet, bulantı ve karında şişlik hissidir .

hamilelikle süresince  damarların gelişmesine bağlı kan basıncı düşer. Vücuttaki kan basıncının düşmesi ise yorgunluk, başağırısı ,bulantı bazen bayılmaya sonuçlanabilir. Yine aynı dönemde bebeğin oksijen ihtiyacının karşılanması için kalp atışları hızlanarak daha fazla kan ,daha hızlı şekilde damarlarda dolaşmaya başlar. Durumda genellikle genelde burun tıkanıklığı ,burun ve diş etlerinde kanamalara neden olabilir.

Hamilelik devam ederken hipotansiyon da yani düşük tansiyonu dikkat etmek gerekir. Hızlı hareket etmek ve çok yoğun aktivite hipotansiyonu şiddetlendirenimiz.Hipotansiyonun artması ise anne adayının başının dönmesi neden olabilir.Hamilelik de mümkün olabildiğince yavaş hareket etme alışkanlığını kazanmak ve baş dönmesi yaşadığın en kısa sürede istirahat etmek önemlidir.

Düşük riski gene hamileliğin başlangıcında yani ilk on haftasında yüksektir. Bu dönemde gözlenecek açık kırmızı renkli kanama halinde hemen istirahat edip doktora haber vermeniz gerekir. Kahverengi leke tarzı kanamalar bu dönemde sık görülebilir yine doktora haber vermek gerekir.

Beslenme konusunda dikkat edeceklerimiz ise;

-Her gün süt yoğurt ve peynir tüketilmesine dikkat etmek

-sütün pastörize olmasına dikkat etmek

-Kesinlikle çiğ et barındıran gıdaları tüketmemek —-Hijyenik açısından işlenmiş ve paket  gıdalardan uzak durmak önemlidir.

– Su alımına dikkat edilmelidir.

-Sağlıklı beslenemeye çalışılmalıdır.

 

Hamilelik sürecinde, hamile  doktora sormadan ilaç kullanmamalıdır.

Mutlaka röntgen gibi radyolojik çekimler öncesi mutlaka dr İle görüşülmeli ve mümkünse çekilmemelidir.

Check Also

Gebelik ve Doğum İçin Kolay Egzersizler

 Gebelik ve Doğum İçin  Kolay Egzersizler İşte bebeğinizi daha iyi bir doğum için şekillendirmenize ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir