Ana Sayfa / HAMİLELİK / Hamilelikte kesinlikle yapılmaması gerekenler

Hamilelikte kesinlikle yapılmaması gerekenler

Anne adaylarının hamilelik boyunca kafasında pekçok? Vardır. Kaç kilo almalıyım, nasıl beslenmeli, hangi egzersizi yapmalıyım gibi SORULAR kafalarını karıştırır. Yapılması gereken şeylerin yanısırada  yapılmaması gerekenler da vardır.

 

📌Haman savuna gibi aşırısı olan yerlerden kaçınmak.

📌Fazla kahve ve Çay getirmemelidir. Özellikle kahvenin içindeki kafein hamile için tehlikeli olabilir. Günde bir türk kahvesi ya da filtre kahve içilebilir .Çay ise abartılmadığı taktirde 3-4 çay bardağı çay içebilirsiniz.

📌 İki kişilik yemelisin kavramı son derece yanlıştır. Bu durum anne bebek sağlığını zarar verebilir kilo kontrolünü zorlaştırır. Ortalama bir gebenin kilo alması idealdir.

📌Hamilelerin alkol ve i sigara kullanmaması gerekir. Sigara gelişme geriliği veya düşük -erken doğuma neden olabilir. Alkol ise fetal alkol sendromuna neden olabilir.

📌 İşlenmiş  gıda yani sosis salam hazır çorba cips şekerleme gibi ürünler ve pişmemiş şarküteri ürünleri tüketilmemelidir .

📌 doktorunuza danışmadan egzersiz yapmamalıdır. Yapılırken de mutlaka işinin uzmanı olan eğitimcilerle spor yapılmalıdır.

📌gebelikte anne fazla şeker bir tatlıdan kaçınmalıdır. Fazla şeker, gebelik şekerine bağlı düşüşe,  bebek ölümlerine neden olabilir.

📌 Fazla tuz tüketimi ödem oluşmasına ve şişliğe neden olur. Anne adaylarının yeterli miktarda tuz tüketmesi bebek sağlığı açısından önemlidir. Gebelikte aşırı tuz kullanımı tansiyon yükseltebilecek için preeklmesi denilen gebelik zehirlenmesin neden olabilir.

📌  Daha kıyafetlerine dikkat etmek gerekir. Karın bölgesini içine almayacak ve uterus üzerine baskı yapmayacak tipten tayt ve çoraplar giyilmeli. Özellikle sütyenlerinizin tam bedeninize göre olmasına ve balen desteğinin olmamasına dikkat etmelisiniz

Check Also

Gebelik ve Doğum İçin Kolay Egzersizler

 Gebelik ve Doğum İçin  Kolay Egzersizler İşte bebeğinizi daha iyi bir doğum için şekillendirmenize ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir