Hamilelikte kesinlikle yapılmaması gerekenler

Hamile kaldığımız andan itibaren olabildiğince kendimize dikkat etmeye başlarız. Özellikle hamilelik sürecinde kesinlikle yapmamamız gerekenler;

-Hamile kaldığınız andan itibaren doktorunuza danışmadan egzersiz yapmayın

-Doktorunuza danışmadan reçete edilmeyen ilaçları kullanmayın

-Haman savuna gibi aşırısı olan yerlerden kaçınmak.

-Kafein vücudumuzda birikim saplar. O nedenle hamilelik sürecinde Fazla kahve ve Çay içilmemeli. Günde bir türk kahvesi ya da filtre kahve içilebilir .Çay ise abartılmadığı taktirde 3-4 çay bardağı çay içebilirsiniz.

-Hamilelik sürecinde beslenmenize dikkat edin. Ama hamileyken  İki kişilik yemeniz gerekmez. Günlük 300 -400 kalori atttırmanız yeterli olacaktır. Canınızın istediği yiyeceği tabii ki yiyin. Ama porsiyonlara dikkat edin. Eğer kafanız karışıyorsa diyetisyenlerden destek alın

-Hamilelerin alkol ve i sigara kullanmaması gerekir. Sigara gelişme geriliği veya düşük -erken doğuma neden olabilir. Alkol ise fetal alkol sendromuna neden olabilir.

– İşlenmiş  gıda yani sosis salam hazır çorba cips şekerleme gibi ürünler ve pişmemiş şarküteri ürünleri tüketilmemelidir .

-gebelikte anne fazla şeker bir tatlıdan kaçınmalıdır. Fazla şeker, gebelik şekerine bağlı düşüşe,  bebek ölümlerine neden olabilir.

-Fazla tuz tüketimi ödem oluşmasına ve şişliğe neden olur. Anne adaylarının yeterli miktarda tuz tüketmesi bebek sağlığı açısından önemlidir. Gebelikte aşırı tuz kullanımı tansiyon yükseltebilecek için preeklmesi denilen gebelik zehirlenmesin neden olabilir.

–  Daha kıyafetlerine dikkat etmek gerekir. Karın bölgesini içine almayacak ve uterus üzerine baskı yapmayacak tipten tayt ve çoraplar giyilmeli. Özellikle sütyenlerinizin tam bedeninize göre olmasına ve balen desteğinin olmamasına dikkat etmelisiniz

Check Also

Hamileliğinizde Tıkanık burunlar ve horlamaya hazır olun. Neden mi?

Hamileliğinizde Tıkanık burunlar ve horlamaya hazır olun. Neden mi? Hamile olduktan sonra çok büyük heyecanla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.