Kolostrum

Kolostrum, doğum sonrası ilk birkaç gün içinde memelerin yaptığı ilk anne sürüdür.
 Anne sütü üretiminin ilk aşamasıdır.Vücudunuz  geçiş ve olgun süt öncesinde kolostrum yapar. İlk kolostrum damlası ilk emzirmede bebeğini alır.”
Kolostrum Neye benziyor?
.
Kolostrum,  genellikle altın sarı veya turuncu renktedir, çünkü yüksek seviyelerde beta -karoten içerir. Kolostrum  geçiş ve olgun anne sütünden daha yoğundur.
Bazen  süt kanallarının içinden kan, kolostrumun içine girebilir. Kanla karışık kolostrum, kırmızı, pembe, kahverengi veya paslı renklerde görünebilir. Bu durum endişeleneceğiniz bir durum değildir.
Ancak, memelerinizde kanlı veya renksiz akıntı fark ederseniz, doktorunuza danışmak her zaman en iyisidir.
Ne zaman kolostrum yapmaya başlayacaksın?
.
Vücudunuz, bebeğinizin doğumundan çok önce anne sütü yapmaya başlar. Kolostrum üretimi , hamileliğinizin ikinci trimesterinin başlangıcı gibi başlar.  Göğsünüzden sızan küçük ya da açık sarı damlacıklar fark edebilir ya da hamileyken sütyeninizi lekeleyebilirsiniz. Bu kolostrumdur.
Ne kadar dayanır?
Anne sütünün kolostrum fazı, geçiş evresi bebeğinizin doğumundan sonraki ikinci ve beşinci gün arasında başlayacaktır. Anne sütü üretiminin geçiş aşaması sütünüz geldiğinde başlar ve yaptığınız anne sütü miktarında büyük bir artış görmeye başlarsınız. Ancak, geçiş aşaması kolostrum ve olgun anne sütü karışımı olduğunda bir zamandır. Yani, artık kolostrum fazı olarak adlandırılmasa bile, kolostrum anne sütünüzde mevcut olmaya devam edecektir.
Kolostrumun küçük izleri, yaklaşık altı hafta boyunca anne sütünüzde bulunabilir.
Kolostrum Ne Kadardır?
Bebeğiniz doğduktan sonraki ilk 24 saat içinde ,ortalama olarak, iki yemek kaşığı üzerinde bir miktardadır. İkinci ve üçüncü günde yaklaşık  60 ml kolostrum yapacaksınız. Ardından, geçiş anne sütünüzün üçüncü güne gelmeye başlamasından sonra, çok daha fazla anne sütü üretmeye başlayacaksınız.

Check Also

Emzirme Probleminin Olup-olmadığını Gösteren İpuçları

Emzirme Probleminin Olup-olmadığını Gösteren İpuçları Emzirme süreci ne kadar doğal olursa olsun, zaman zaman sorunlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir