Soğuk Algınlığı veya Diğer Bir Hastalık Varsa Anne için Emzirme İpuçları

Soğuk algınlığınız veya gribiniz olduğunda emzirmeye devam ederseniz bebeğinizi hasta edeceğiniz konusunda endişelenebilirsiniz. Ancak, emzirmek bebeğinizle yakın temas halinde olmasından dolayı, hastalandığınızı fark ettiğiniz andan itibaren büyük olasılıkla hastalığa maruz kalacaktır. Ayrıca, anne sütünüz hastalığa karşı antikorlar içerir ve aslında bebeğinizin sahip olduğunuz şeyi yakalamasını engelleyebilir. Bebeğinizi hastalığınızdan korumak için emzirmeye devam etmek yapabileceğiniz en iyi şeydir. Hasta olduğunuzda emzirme için bazı ipuçları.

  1. Ellerini sık sık yıka. Emzirmeden veya bebeğinize dokunmadan önce yıkama, mikropların bebeğinize ve göğüslerine yayılmasını en aza indirmeye yardımcı olacaktır.
  2. Doğrudan bebeğin üzerine öksürmemeye ya da hapşırmaya çalışmayın.
  3. Yeterince dinlen. Vücudunuzun hastalıklarla savaşmak için ekstra enerjiye ihtiyacı vardır. Bu nedenle dinlenin, bebeğiniz için sağlıklı bir anne sütü sağlamaya devam edin.
  4. Bol sıvı tüketin. Özellikle ateşiniz varsa hem dehidratasyonu hem de süt miktarınızın düşmesini engellemek için ek sıvılara ihtiyacınız olacaktır.
  5. Süt miktarınıza dikkat edin. Bir hastalık sırasında anne sütünüzün miktarında düşme olabilir ancak bu durum genellikle geçicidir. Yine iyi hissettiğinizde miktarı toparlayacaktır.
  6. Reçetesiz ilaçları almadan önce doktorunuza danışın. Emzirirken almak için güvenli olan bazı ilaçlar vardır. Bununla birlikte, bazı ilaçlar bebeğe anne sütünden geçebilir ve diğerleri süt sağlığınızı azaltabilir.
  7. Eğer doktorunuzu görmeniz gerekiyorsa, herhangi bir ilaç reçete etmeden önce emzirdiğinizi bildiğinden emin olun.
  8. Çocuğunuz sahip olduğunuz hastalığa yakalanırsa, yine de emzirebilirsiniz. Hasta bir çocuğu emzirmek, sıvı, beslenme ve rahatlık sağlar.

Anneleri emzirmeyi önleyen birkaç hastalık vardır. Kendinizin veya bebeğin yakalayabileceği tipik küçük hastalıkların çoğunu emzirebilirsiniz. Şüpheniz olduğunda veya sağlığınız veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili endişeleriniz varsa, sağlık uzmanınıza başvurmalısınız.

Check Also

Anne sütünü ne zaman sağmalıyız?

  Anne sütünü ne zaman sağmalıyız? Bebeğiniz doğar doğmaz ilk saat içinde EMZİRME denemelerine başlamak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.