Ana Sayfa / Bebek Bakımı / Yaşamın İlk Haftasında Bebeğinizin Çişli Bezlerinin Takibi

Yaşamın İlk Haftasında Bebeğinizin Çişli Bezlerinin Takibi

Yaşamın İlk Haftasında çişli Bezi

 

 

Emziren anneler genellikle çişli bezleri takip ederken biberonla beslenen annelerden daha fazla endişe duymaktadır. Biberonla beslenen bebeğin ne kadar içtiğini takip etmek dolayısıyla karnının doyup doymadığını takip edebilirsiniz. Ancak, emziriyorsanız, biraz daha zor olabilir. Özellikle ilk birkaç gün içinde anne sütünü artırma dönemindeyken. Çişli bezleri saymak, bebeğinizin ihtiyaç duyduğu şeyi aldığından daha emin olmanıza yardımcı olduğu için harika bir yoldur.
Emzirme: Anne sütü ile beslenen bebeklerin çişli bez sayısı, yaşamın ilk haftasında her gün değişmektedir. Doğumdan hemen sonra daha az süt içtiği için bebeğin çişli bez sayısı daha az iken, bebek büyüdükçe beslenmesi artacak ve çişli bez sayısı da artacaktır.
• 1. Gün: Yeni doğmuş bir bebek idrarı ilk kez 12 ila 24 saat arasında yapabilir. Doğumundan sonraki Erken saatlerde ve yaşam ilk günlerinde, sadece anne sütüyle beslenen bir bebek birçok çişli çocuk bezine sahip olmayabilir.
• 2. Gün: Annenin 3.-4. Günde anne sütü artmaya başlayana kadar günde en az iki çişli bez olabilir. Bebekler emmeye başladıkça çişli bezler de artacaktır.
• 3 ila 5 Günler: Bebeğinizin en az üç ila beş ıslak çocuk bezi olmalıdır.
• 6. Günden itibaren: Bebeğinizin her 24 saatte bir en az altı ila sekiz çişli çocuk bezi olmalı, ancak daha fazla olabilir. Bazı bebeklerin her beslenmede çişli bir bezi vardır.
Biberonla besleme: Eğer biberonla beslenseniz bile, bebeğiniz doğumdan sonraki 1-2 gün çok fazla formülü veya biberondan anne sütü alamayabilir. Yeni doğmuş bebeğinizin ürettiği idrar miktarı, içtiği sıvı miktarı ile doğrudan ilişkilidir. Eğer bebeğiniz ilk günden itibaren biberondan dolu dolu besleniyorsa daha fazla çişli bez çıkarabilir. Fakat, eğer yenidoğanda uykulu ya da ilk gün içinde çok fazla sıvı almıyorsa, daha az ıslak çocuk bezi olacaktır.
• 1. Gün: Bebeğiniz ilk çişli bezini 12 ila 24 saat arasında olmalıdır.
• 2. Gün: Günde en az iki ıslak çocuk bezi olmalıdır.
• 3 ila 5 Günler: Bebeğin en az üç ila beş çişli çocuk bezi olmalıdır.
• 6. Günden itibaren: Günde en az altı ila sekiz çişli çocuk bezi beklemeniz gerekir.
İlk Haftadan Sonra İşeme
Biberonla besleme ya da emziriyor olsanız da, yeni doğmuş bebeğiniz bir beslenme düzeni olmalı ve yaşamın ikinci haftasında iyi beslenmelidir. Her gün en az altı ila sekiz çişli çocuk bezi görmelisiniz, ancak çocuğunuz on ya da daha fazla olabilir.
Bir bebeğin küçük mesanesi yaklaşık bir çorba kaşığı (15 ml) idrar tutar, bu yüzden çok sık boşaltabilir. Bazı yeni doğanlar 24 saatte 20 kata kadar işemekte ve bu sorun değil. Bebeğiniz uyuyorsa, bir bebek bezi değiştirmek için zorunda değilsiniz . Her beslemeden önce veya sonra, yaklaşık her iki ila üç saatte bir değişiklik iyidir.
Bir Yenidoğan İdrar Yapmıyorsa
Çocuğunuzun sadece ilk birkaç gün içinde sadece kolostrum alıyorsa en az iki ıslak çocuk bezi olmalıdır . Ama, bebeğiniz altı gündür, günde en az altı ıslak çocuk bezi olmalıdır. Çocuğunuz yeterince idrar yapmıyorsa veya hiç idrar yapmıyorsa, derhal doktora başvurun.
Islaklık için bir Bezi Nasıl Kontrol Edilir ?
Yeni doğanlar az miktarda idrar yaptıkları için ve tek kullanımlık çocuk bezleri çok emici olduğundan, bebek bezlerinin ıslak olup olmadığını ve bebeğinizin yeterince çişini yapıp-yapmadığını söylemek zor olabilir. Yani, çocuğunuzun bebek bezini ıslattığından emin olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.
1. Temiz, kuru bir bez içine iki yemek kaşığı, (30ml) su dökün. Islak bir bezin nasıl göründüğü ve hissettiği hakkında daha iyi bir fikir verecektir.
2. İdrar kontrol etmek için bebek bezi dokunmak ve koklayabilirsiniz.
3. Bebeğinizi değiştirdikten sonra, alt tabakadaki jelimsi malzemeyi kontrol etmek için alt bezi ayırın.
4. Bir ıslaklık göstergesi olan tek kullanımlık çocuk bezlerini deneyin. Tipik olarak idrar olduğunda renk değiştiren bir çizgi veya tasarım vardır.
Yenidoğan İdrarının Rengi
Bebeğinizin idrarı renksiz veya açık sarı olmalıdır. Ancak, emziriyorsanız, bir süre içinde hafif renk değişiklikleri fark edebilirsiniz. Günlük diyetinize eklediğiniz belirli gıdalar, gıda boyaları, otlar ve vitamin takviyeleri, anne sütünüzün rengini değiştirebilir ve yeni doğmuş bebeğinizin idrarına yeşil, pembe veya turuncu tonları ekleyebilir.
Konsantre İdrar
Konsantre idrar çok koyu sarıdır. Ayrıca güçlü bir kokuya sahip olabilir. Sütünüz geldikten sonra, konsantre idrarı bebeğiniz normal forma dönmeye başlayacaktır. Ancak, bebeğinizin çok koyu sarı idrarı olan birçok bezi varsa ,doktora başvurun .
Tuğla Rengi İdrar
Yaşamın ilk birkaç günü boyunca çok konsantre idrar ürat kristalleri (ürik asit kristalleri) içerebilir . Bu ürat kristalleri bebeğinizin bezinde tuğla tozu adı verilen pembe, kırmızı veya turuncu renkli bir lekeye neden olabilir. Korkunç olabilir, ama birçok yeni doğan için tuğla tozu normaldir. Konsantre idrar ve tuğla tozu, daha fazla anne sütü yaptığınız zaman beşinci veya altıncı günde gitmelidir.
Bebeğinizin Doktorunu Ne Zaman Arayalım?
Bebeğiniz yeterince sıvı aldığında, günde en az altı ila sekiz ıslak çocuk bezi olacaktır. Ama eğer bebeğiniz yeteri kadar almıyorsa, susuz hale gelebilir. Yenidoğanlarda ve küçük bebeklerde nem alma tehlikelidir. Bu nedenle, doktorunuza haber verin:
• Yaşamın dördüncü gününden sonra yeni doğmuş bebek bezinde tuğla tozu lekeleri görürseniz,
• Bebek, dördüncü günden sonra sadece az miktarda koyu sarı, konsantre, kokulu idrar yaparsa,
• Bebeğin beş günden sonra her gün altıdan az ıslak bezi varsa,
• Bebeğiniz iyi beslenmiyorsa,
• Bebeğin kafasının üstündeki yumuşak nokta( bıngıldak) başının içine batıyorsa,
• Bebeğin ağzı ve dudakları kuruysa,
• Bebek alışılmadık şekilde uykulu ve uyandırılması zorsa.
Doktor, çocuğunuzun sağlığını kontrol eder ve bebeğinizin be sıklıkta ve ne sıklıkta yediği hakkında sizinle konuşur .
Bebek bezinde kan
Hem erkek hem de kız çocuklarının bezlerinde biraz kan olabilir, ancak farklı nedenlerle. İşte ciddi olmayan kanı fark etmenin iki nedeni var.
Pseudomenstruasyon: Bebek kızların yaşamın ilk birkaç günü boyunca kan vajinal akıntısı olabilir. Buna psödomenstruasyon veya yalancı menstruasyon denir. Bebeğinizin vücudundaki hormonlardandır ve zararlı değildir.
Sünnet: Bebek oğlanları sünnet sonrasında çocuk bezlerinde az miktarda kan olabilir . Bir sünnet kanaması genellikle birkaç saat sürer, ancak bir güne kadar bebek bezinde küçük kan lekeleri görebilirsiniz. Sünnet sonrasında bebeğinizin 12 saat içinde ıslak bir bezi olmalıdır.
Yenidoğan İdrarında Kan
Çocuğunuzun idrarında herhangi bir kan görüyorsanız veya çocuğunuz ağrıyor ve ağrılı idrara çıkma belirtileri gösteriyorsa, bebeğinizin doktoru ile hemen görüşün.
İdrar yolu enfeksiyonu
Bakteriler bebeğin idrar yollarına girerse, enfeksiyona neden olabilir. O zaman bebeğinizin idrarının miktarını, rengini veya kokusunu değiştirebilir. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunu fark etmek zor olabilir, ancak izlenmesi gereken semptomlar şunları içerir:
• sık idrara çıkma
• işerken acı
• kokulu idrar
• idrarda kan
• ateş
İdrar yolu enfeksiyonu belirtilerini görürseniz, tedavi için bebeğinizin doktorunu aramalısınız.
İdrar yolu enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olmak için bebeğinizin yeterince anne sütü ya da formülü aldığından emin olun, özellikle de bağırsak hareketlerinden sonra bebeğinizin bezini değiştirin, bebeğinizi değiştirmeden önce ve sonra ellerinizi yıkayın ve her zaman bebeğinizin bebek bezi bölgesini önden arkaya doğru temizleyin.
Bebeklerin hepsi farklı. Bazıları annelerini emer ve diğerleri biberonla beslenir. Bazıları ilk beslenmeden uyarılır ve iyi beslenirler, bazıları ise birkaç saat veya gün boyunca uyurlar. Bunlar yeni doğan idrarı söz konusu olduğunda çok çeşitli normal olan nedenlerden bazılarıdır. Ancak, yönergeleri anlayarak ve bebeğinizin ıslak çocuk bezlerini izleyerek, bebeğinizin yeterince idrar yaptığını ve yeterince sıvı aldığını hissetmenize yardımcı olabilir. Tabii ki bebeğinizin idrarının miktarı, rengi veya sıklığı hakkında herhangi bir sorunuz varsa, doktora başvurmalısınız.

Check Also

Ağlayan Bebek için Önerilerim

AĞLAYAN BEBEK Ağlamak bebeklerin iletişim yoludur. Farklı nedenlerle farklı tipte ağlar bebekler. İlk günlerde çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir