Bebek Beslenmesi için 5 ipucu

Bebek beslenmesi için 5 ipucu

Ek gıda sürecine başladığınızda Bebek Beslenmesi için 5 ipucu işinizi kolaylaştıracaktır. BUnun için okumaya devam edin;

Gerçekçi olun – Bebeğiniz Ek gıdaya ilk başladığında tabak tabak yemeyecek. Yediği 1-2 kaşık olması çok normal, bunu unutmayın! Sosyal medya da gördükleriniz andan ibarettir. Bebek, ilk ısırmasından sonra yiyecekle hiçbir şey yapmamayı isteyebilir veya tüm tabaktakileri yemek isteyebilir. Her şey normal. Beslenme ve yemek, hem siz hem de bebek için sabır ve pratik yapmakla ilerler. Bebeğin bir şampiyon gibi yemeye başlaması biraz zaman alacaktır.

Pes etmeyin – Bebeğiniz için özenerek yemekler hazırladınız. Denemek için heyecanlısınız. Bebeğinize ikram ettiniz ve bebeğiniz ağzını kitledi ve kafasını sürekli çeviriyor. İnanın sizi anlıyorum! Üzülmeyin! ilk denemede 1 kaşık bile yeterli. Zamanla artacaktır. Bu bazı bebekte zaman alır. Sabırlı olmanız çok önemli. Bana güven, her şey yoluna girecek.Bebeğine yapış ve devam et. Bebeğin sonunda yiyecek:)

Bebeğin yemek yemeye karar vermesine izin ver – Bebeklerin acıkmasına izin vermek, zorla yedirmemeye çalışın. Bırakın kendi yemeye karar versin. İlk başta hiç ilgilenmiyor gibi olsa da inanın sonra merak ettiği için yemek için atılımda bulunacaktır. Aile sofralarında mutlaka bebeğiniz de yer alsın. İsterseniz önce yemeğini kese bile aile sofrasında olmak bebeğinizin yemeğe olan ilgisini de arttıracağını göreceksiniz.

‘Bebeğinizin Akışına göre ilerle  – Bebeğimizin ne yiyeceğine anne olarak bizler karar veriyoruz. Ama unutmamalıyız ki ne kadar yemek istediklerine de bebekler karar vermeli. bu konuda onlara saygı göstermeliyiz. Bazen püre yemek isterken bazen yemekleri mıncıklamayı ve kendi kendine yemek isteyebilir bebeğiniz. Kendi parmak besinlerini yemeye çalışırken mutlu olur.  Bebek sağlıklı yiyecekler yediği ve büyük ve güçlü olduğu sürece, bebek için daha iyi olan bir beslenme yöntemi yoktur.

Eğlenceyi koruyun – Yemek yerken bebekler sizleri izler ve taklit etmeye çalışır. Yemek yerken biraz daha gürültülü eğlenceli şeklide yemek yerseniz bebeğiniz o yediğiniz besine karşı ilgisi artacak ve o da aynısını yapmak isteyecektir. Böylelikle ek gıda süreciniz eğlenceli bir hal alacaktır.

Ek gıda süreciniz için de size rehber olacak yazım için hemen tıklayın!

Check Also

9-12 Ay Bebek Menüsü

Artık bebeğiniz pek çok şeyi deneyimledi. Yavaş yavaş akşam öğününe başlıyoruz. Bu aydan sonra artık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.