Ana Sayfa / Bebek Bakımı / İkiz Bebek Bakımı İpuçları

İkiz Bebek Bakımı İpuçları

İkiz Bebek Bakımı İpuçları

Yeni doğan ikiz bebeklere bakmaya yardımcı olmak için kullanabileceğiniz birçok adım vardır. Bu basit değişiklikleri programınıza ayırmanız size daha fazla huzur verir ve daha hızlı iyileşmenizi sağlar. Yenidoğan ikizlere nasıl bakılacağı

1-Senkronizasyon Programları: Her iki bebeğin uyku ve beslenme programlarını senkronize etmek, her iki bebek de uyurken biraz dinlenmenizi sağlayacaktır. Çocuk doktorları bunu yapmanın en iyi yolunun, ilk bebeği beslenmek için uyandığında diğer bebeği uyandırmasını tavsiye eder. Herkes size uyuklayan bir bebeği uyandırmamanız gerektiğini söyleyse de, bu kuralın tek istisnası budur. Bebekleri beslerken daha kolay hale getirmek için ikiz besleme yastığı kullanabilirsiniZ

2-Bir ikiz Arabası Kullanın: İkizlerle, olması gerektiğinde onları taşımak için yönetmek sizin için zor olacaktır. Harika bir alternatif bir ikiz arabası kullanıyor olabilir. Bebek arabasına sadece yavaş bir aktivite olarak ihtiyaç duyacağınızı düşünmeyin. Bebeklerinizi uyutmak için harika bir cihaz olarak kullanabilirsiniz. Bir bebek arabasının diğer bir avantajı da, bebeğinizin ihtiyaç duyacağı tüm malzemeleri taşımak için kullanabilmenizdir. Bebek arabasının çalışmalarına alıştırın ve nasıl katlanacağını ve açacağınızı öğrenin.

3-Yardım Alın: Şimdi yardıma ihtiyaç duyduğunuzda kendinizi yenme zamanı değil. İkizlerden sonra bakmak çok büyük bir görevdir ve size yardımcı olacak daha çok insanı teşvik etmelisiniz. Uzun bir süre boyunca sizinle kalmak için aile veya arkadaş edinin. Ayrıca, bebek bakımının belirli yönleri konusunda size yardımcı olabilecek yardımları da alabilir ya da sadece bebekleriniz üzerinde yoğunlaşırken evdeki işleri yönetmenize yardımcı olacak yardımı kullanabilirsiniz.

4-Bir Gruba Katıl: Dışarıdaki en iyi kaynaklardan biri de ikizleri olan başka ebeveynler. Bu ebeveynler ikizleriyle başa çıkmak için çeşitli stratejilere sahip olacak ve bazı stratejiler sizin için bile işe yarayabilir. Aynı zamanda, sizinle aynı başa çıkma sorunlarına sahip olan diğer ebeveynlerin de bulunduğunu ve bu sayede sizi destekleyen daha büyük bir topluluğa sahip olduğunuzu hissetmenize yardımcı olacağını bilmek muazzam ölçüde yardımcı olur.

 5-Online alışveriş : İkiz sahibi olmak, çocuk bezi ve mendil gibi temel bebek malzemelerine hızla ulaşmak ikiz anneleri için önemlidir. O nedenle online alışveriş yapmak ikiz aileleri için çok işe yarayacaktır.

6-Herşeyden Satın Almayın: İkizlerin ebeveynlerinin yaptıkları ortak bir hata, herşeyin ikisini satın almaktır. Bununla birlikte, her bebek farklıdır ve diğer şeylerin tadını çıkarmayabilir. Bazı bebekler salıncak veya diğer oyuncakları sevmezler. Bu, uzun vadede tasarruf etmenize yardımcı olacak ve aynı zamanda bebeklerinize göz kulak olmanıza yardımcı olacaktır.

7-Alternatif Bekleme Süresi: Bebekler tutulmayı ve sarılmayı severler, bu da anne ve bebekler arasındaki bağın son derece önemli bir adımıdır. Ancak, her zaman iki bebeği tutmak çok çabuk yorucu olabilir. Bunun yerine, bir çocuğu diğer bebeği tutarken onun beşiğinde veya yerde oynamasına izin verin. Bebek oynarken telaş almaya başladığında değiştirebilirsiniz.

 8-Cinsiyet Tarafsız Giyim: Bu, erkek-kız ikizleri söz konusu olduğunda özellikle yararlı bir ipucudur. Cinsiyet nötr olan kıyafetlere sahip olmak, her iki bebeği de herhangi bir kıyafetle giydirmenizi sağlar. Bu, daha rahat bir çamaşır döngüsüne sahip olmanıza izin verir ve her iki bebeğin giysisi temizlendiyse asla endişelenmenize gerek kalmaz. Ayrıca bebekleriniz için kıyafetleri ayırma konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

9-Onları Ayırmayın: İkizleriniz gece boyunca uyuyacak kadar büyük olduklarında, ayrı odalarda uyumak isteyebilirsiniz, böylece bir çocuk ağlayarak uyanırsa, diğer bebek rahatsız edilmeden kalır. Aynı odada uyumasına izin verirseniz, gece gürültüsüne alışacak ve yakında herhangi bir gürültü ile uyumaya öğrenecekler. Ancak, bu önemli zaman alabilir ve sonuçların garantisi yoktur.

10-Rahatlayın: Çoğu ebeveynin unutduğu şey, rahatlayabilmeleri için zaman ayırmaları gerektiğidir. İkizlerle uğraşmak zor olabilir, hafifçe söylemek zor olabilir ve eğer mola vermezseniz kendinizi spirali bulabilirsin. Rahatlama, ebeveynin tamamen gençleşmesine izin verir, böylece işlere ve bebeklere daha fazla odaklanırlar. Ebeveynler aralarındaki gevşeme sürelerini değiştirebilir ya da bebeklerin aile veya arkadaşlar tarafından uygun şekilde denetlendiğinden emin olduktan sonra birlikte rahatlayabilirler.

11-İkizlerinizin günlük rutinlerini not aldığınız bir defteriniz olsun. Günlük takip açısından işinize yarayacaktır. Ne zaman neye ihtiyaçlarının olduğunu önceden bilip hazırlanabilirsiniz.

12-Evden çıkarken dışarıda ihtiyacınız olabilecek her şeyi koyabileceğiniz bir çantanız olsun. Bu çantanın içine koyacağınız emzik, biberon, yedek kıyafet, bez gibi eşyalar temiz bir şekilde içinde durusun ki iki bebekle birlikte dışarı çıkmak istediğinizde çantanız hazır olsun

13-İkiz bebeğe sahip olmak düzenli olmayı gerektirir. Çünkü bazen zamanla yarışırsınız ve ihtiyacınız olan eşyayı aramak için fazla zamanınız olmayabilir. Bebeklerin odasında ve mutfakta ihtiyacınız olan her şey düzenli bir şekilde yerlerinde dursun.

14-Bebeklerinizin emzik, biberon gibi eşyalarını ayırın. Herhangi eşyanın hangi bebeğinize ait olduğunu karıştırıyorsanız farklı renkler kullanın.

15-Ana kucağı, beslenme sandalyesi gibi eşyalar size çok yardımcı olabilir. Ancak mutlaka bir kişinin gözetiminde onları beslenme sandalyesinde ya da pusette bırakın.

16-İkizlerinizin birbirinden kısa süre de olsa ayrı kalabilmelerini sağlayın. Örneğin birisi sizinle oynarken diğeri eşiniz ile parka gidebilir.

17-İkiz bebek bakımı ile ilgili kitaplar veya videolardan yararlanın.

İkizlerin olması sevinç ve nimetler ile iki kat daha fazla stres seviyesi ve uyku yoksunluğudur. İki bebeği yetiştirmenin lojistik zorluklarını aşmanıza yardımcı olacak basit teknikleri kullanabilirsiniz. Her zaman birkaç saat boyunca bir bebek bakıcısı veya tam zamanlı bir dadı yardımı olsun ya da ailenizden birinin ilk birkaç ay boyunca sizinle birlikte hareket edip etmediği konusunda yardım isteyin. Durumdan özellikle yorgun veya stresli hissediyorsanız, doktorunuzla konuşmalısınız. Kolayca düzeltilebilecek bazı eksiklikleriniz olabilir ve sizi daha güçlü ve daha esnek hale getirebilir.

Check Also

Ağlayan Bebek için Önerilerim

AĞLAYAN BEBEK Ağlamak bebeklerin iletişim yoludur. Farklı nedenlerle farklı tipte ağlar bebekler. İlk günlerde çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir