İKİZ BEBEKLERİ EMZİRMEK

 

İKİZ BEBEKLERİ EMZİRMEK

Çeşitli emzirme pozisyonları deneyerek çok kısa bir sürede, sizin için en uygun emzirme yöntemini keşfetmiş olacaksınız. Unutmayın ki bir anne ve bebekleri için uygun olan bir yöntem, bir başka anne veya bebekleri için uygun olmayabilir. Siz de bebekleriniz ve kendiniz için en uygun yöntemi zamanla öğreneceksiniz. Bu yöntem aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:

Ayrı ayrı emzirmek: Bebeklerinizle birebir zaman geçirebilmek, onlara ayrı ayrı ilgi gösterebilmek için onları sırayla beslemek isteyebilirsiniz.  Ayrı ayrı emzirmenin en büyük dezavantajı, emzirilmeyi bekleyen bebeğin acıkması ve sabırsızlanmasıdır. Ayrıca bu yöntemle emzirmeye ayıracağınız zaman iki katına çıkacaktır.

 Aynı Anda Emzirmek: Bizim tavsiyemiz ikizlerin aynı anda, birinin bir göğüste, birinin diğer göğüste emzirilmesidir. Bu yöntem hem herhangi birinin emzirilmeyi beklerken iyice acıkmasını ve ağlamasını engeller, hem de emzirme işleminin bir seferde halledilmesi nedeniyle size zaman kazandırır. Her iki bebeği de yükseltip göğüslerinize yaklaştıracak bir emzirme yastığı, bu süreçte oldukça işinize yarar.

 

Peki iki bebeği aynı anda nasıl emzireceksiniz? İşte size denenmiş bazı yöntemler:

 

  • Çift Beşik Tutuşu:Sırtınızı ve kollarınızın altını yastıklarla destekleyin ve dik oturun. Bebeklerinizin birini sağ kolunuza birini sol kolunuza alarak başlarını dirseğinizin iç kısmına yatırın. Vücutları size dönük, ağızları tam göğüs ucu hizasında olmalıdır.

 

  • Futbol Tutuşu: Bebeklerinizi emzirme yastığına veya bu görevi görecek birer yastığa yatırın. Vücutları kollarınızın altından geriye doğru uzansın. Başlarını göğsünüz hizasında ellerinizle kavrayın. Gerekirse elinizin altına da yastık koyup destekleyin.

 

  • Yatarak Emzirme:Sırtüstü uzanın. Sırtınızı ve kolunuzun altını yastıklarla destekleyin. Kollarınızı bebeklerinizin başlarının arkasından geçirerek beşik pozisyonunda tutun. Ellerinizle arkalarından destekleyin.

 

  • Paralel Pozisyon:Bu pozisyonda bebekler aynı yöne doğru uzanır. Bir bebek beşik pozisyonunda sağ göğsünüzdeyken, diğer bebek futbol pozisyonunda, başı sol göğsünüzde, bedeni sol kolunuzun altındadır.

 

İkizleri aynı anda emzirirken, bebekleri memeye tutturmak veya memeden ayırmak için bir yardımcıya ihtiyacınız olabilir. İkiz babalarını bu büyülü anlara katmaya gayret edin. Emzirmeniz bittikten sonra bebeklerden birinin gazını giderme işini babaya verebilir veya bezini değiştirtebilir, bu şekilde bebeklerin babalarıyla da ilişki kurmalarını sağlayabilirsiniz

Check Also

Emzirme Probleminin Olup-olmadığını Gösteren İpuçları

Emzirme Probleminin Olup-olmadığını Gösteren İpuçları Emzirme süreci ne kadar doğal olursa olsun, zaman zaman sorunlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir