Ana Sayfa / Bebek Bakımı / Bebek ve uyku

Bebek ve uyku

Bebek ve Uyku


 

Bir bebeğin uyku ihtiyacı nedir?

Bebeklerin uyku ihtiyaçları yaşlarına göre değişmektedir. Yeni doğanların çoğu zaman uykusu çok kısa bölümlerden oluşur. Bir bebek büyüdükçe, toplam uyku miktarı yavaş yavaş azalır, ancak gece uykusunun uzunluğu artar.
Genellikle, yeni doğan bebekler günde sekiz ila dokuz saat, geceleri ise yaklaşık sekiz saat uyur, ancak bir saatte bir ila iki saatten fazla uyuyamazlar. Bebeklerin çoğu gece boyunca yaklaşık 3 aylık olana kadar uyanmadan veya 12 ila 13 kilo ağırlığa kadar uyumaya başlamaz. Bebeklerin yaklaşık üçte ikisi gece boyunca düzenli olarak 6 aylıktan sonra uyuyabilmektedir.
Bebeklerin ayrıca yetişkinlere göre farklı uyku döngüleri vardır. Bebekler hızlı göz hareketi (REM) uykusunda (rüya uyku zamanı) çok daha az zaman harcarlar ve sikluslar daha kısadır.

Aşağıdaki tabloda bebeklerin 2 yaşına kadar uyku gereksinimlerinin;

Bebek uyku problemlerinin belirtileri nelerdir?
Bir bebek, gece boyunca düzenli olarak uyanmaya başladıklarında, ebeveynler yine dehşete düşer. Bu genellikle yaklaşık 6 aylıktır. Bu genellikle ayırma kaygısı olarak adlandırılan gelişimin normal bir parçasıdır. Bu bebekler ayrılmaların geçici olduğunu anlamaz. Bebekler ayrıca ayrılık anksiyetesi, aşırı uyarma veya aşırı şişkinlik nedeniyle uyumada güçlük çekmeye başlayabilirler.
Bu gece uyanışları veya uyumakta zorluk çeken bebeklerin ortak tepkileri aşağıdakileri içerebilir:
• gecede bir veya daha fazla kez uyanmak ve ağlamak
•Odandan çıkarken ağlamak
•Yakındaki bir ebeveyn olmadan uyumaya reddetme
•Ayrılma sırasında ebeveyne tutunma
Uyku problemleri hastalıkta da ortaya çıkabileceğinden, bebeğinizin uykuya dalmakta zorluk çekmeye başlaması durumunda, bebeğinizin doktoruna danışın.
Uyku hazırlığı belirtileri
Bebeğinizin uykusuzluk belirtilerini fark ederek, kendi başına uykuya dalmasını ve onu uyanıklıkla rahatlatmasını sağlayarak bebeğinizin uykusunda yardımcı olabilirsiniz. Bebeğiniz aşağıdakilerle uyumaya hazır olduklarını gösterebilir:
* kırpışan gözler
* esneme
* Uzağa bakıyor
* esneme
Bebeğinize uykuya dalmasına yardım etmek
Bebekler kendi kendilerine uykuya dalamayabilirler .Şaşırtıcı bir şekilde, tüm bebekler kendilerini uykuya nasıl sokacaklarını bilmiyorlar ya da gece uyanıyorlarsa tekrar uyuyabiliyorlar. Yatak vakti geldiğinde, birçok ebeveyn, bir bebeğin onu uyutmasına yardımcı olmak için sallanmak ya da emzirmek ister.Yatmadan önce bir rutin kurmak iyi bir fikir. Ancak, bebeğinizin kollarınızda uyumadığından emin olun. Yoksa bebeğiniz uyuya kalmak için kollarınızda olmayı beklemeye başlayabilir. Bebeğiniz uyku döngüsü sırasında uyanırsa, kendi başına uyumasına geri dönemez.
Güvende hissedilen bebekler, özellikle geceleri ayrılıkları daha iyi idare edebilmektedir. Bebeğinizi gün içerisinde sarmak ve rahatlatmak onu daha güvende hissetmenize yardımcı olabilir.Bebeğinizin uyumayı öğrenmesine yardımcı olacak diğer yollar şunları içerir:
* Bebeğin yaşına uygun gerektiği kadar her gün zaman ayırın.
* Uykuya yakın hızlı aktiviteden kaçının.
* Banyo, kitap okumak ve sallanma gibi yatmadan önce bir rutin oluşturun.
* Bebeğiniz uyurken yumuşak müzik çalın.
* Bebeğinizin yatağa attığı küçük bir battaniye veya yumuşak oyuncak gibi bir geçiş nesnesini tanıtın, ancak boğulma riskinden kaçınmak için bebeğiniz yeterince yuvarlanıp dönebildikten sonra yapın.
* Uykulu olduğunda bebeğinizi yatağa sokun, ama uyumadan önce.
* Bebeğiniz korktuğunda rahatlatın ve güvence verin.
* Gece uyanışları için bebeğinizi okşayarak ve sakinleştirerek rahatlatın, ancak bebeğinizi yataktan çıkarmayın.
* Bebeğiniz ağlarsa, birkaç dakika bekleyin, sonra geri dönün ve sırtına pat pat yaparak rahatlatın. Ardından, iyi geceler ve bırakın (gerektiğinde tekrarlayın).
* Rutin ve cevaplarınızla tutarlı olun.
Ani bebek ölüm sendromu (SIDS) ve uyku ile ilişkili diğer bebek ölümleri riskini azaltmak
Amerikan Pediatri Akademisi’nden (AAP) SIDS ve uykudan kaynaklanan ölümlerin doğumdan 1 yaşına kadar olan riskini nasıl azaltacağına dair öneriler:
* Bebeğinizin aşılandığından emin olun. Tam olarak aşılanmış bir bebek, SIDS riskini yüzde 50 oranında azaltabilir.
* Bebeğini emzir.
* Bebeğinizi düz fakat kafası sağ veya sola dönük şekilde yerleştirin. Bu, SIDS, aspirasyon ve boğulma riskini azaltabilir. Bebeğiniz uyanıksa, çocuğunuzun kontrol altında olduğunuz sürece karnınızın üzerinde geçirmesine izin verin, çocuğunuzun düz bir kafa geliştirmesi olasılığını azaltın.
* Gastroözofageal reflü tanısı konduğunda , bebeklerinin başını yükseltmeden önce mutlaka bebeğinizle konuşun .
* Emzirmediyse , bebeğinize uyku ya da şekerlemeler için bir emzik sunun .
* Yatağın altındaki siltesinin arasındaki boşlukları için sert bir yatak (sıkıca monte edilmiş bir tabaka ile kaplanmış) kullanın. Bu boğulma ve SIDS riskini azaltabilir.
* Yatağınızın yerine odanızı bebeğinizle paylaşın. Bebeğinizi yanınızda yatağa koymak boğulma, boğulma, ve SIDS riskini artırır. Anne yanı yatak daha korunaklı olabilir. Ama bebeğin kendi yatağı sizin odanızda ilk 6 ay olabilir.
* Bebek koltukları, araba koltukları, bebek arabaları, bebek taşıyıcılarını günlük uykular için rutinde kullanmaktan kaçının . Bunlar bir bebeğin hava yolunun tıkanmasına veya boğulmasına neden olabilir.
* Yasa dışı uyuşturucu ve alkol kullanmaktan kaçının ve hamilelik sırasında veya doğumdan sonra sigara içmeyin.
* Bir bebeğin yüzünü veya başını aşırı doldurmaktan, aşırıya kaçmaktan veya örtmekten kaçının. Bu, aşırı ısınmasını engelleyerek SIDS riskini azaltacaktır.
* Boğulma, boğulma, tuzaklanma veya SIDS’in önlenmesine yardımcı olmak için bir çocuk yatağı içinde gevşek yatak veya yumuşak nesneler ( tampon pedleri, yastıklar, nevresimler, battaniyeler) kullanmaktan kaçının .

Check Also

0-1Yaş Uyku Düzeni

Bebeğiniz yeni hayatını öğrendiği gibi uykuyu da öğrenmesi gerekmektedir. Bunun için bebeklerimize uyku rutini oluşturmalıyız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir