Ana Sayfa / Genel / Küçücük bir gülümseme dünyayı kurtarır

Küçücük bir gülümseme dünyayı kurtarır

 

Bugün biliyoruz ki Dünya Engelliler Günü. Toplumda bizlerle birlikte yaşayan ve çoğu zaman dışlanan engelli arkadaşlarımızı sadece bu özel günlerde değil, her daim yanlarında olan güzel bir grupla tanıştım bugün . Yakın arkadaşım Sevgili Saadet Algan daveti ile birlikte Yeniköy de binası yenilenen EÇADEM’e gittik.

Koç Üniversitesi ve Sarıyer Belediyesi işbirliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle engelli çocuk ve alilerine destek vermek üzere kurulan EÇADEM, İstanbul Yeniköy’deki yeni hizmet binasının açılışını Dünya Engelliler Günü’nde yaptı. Koç Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Semahat Arsel, Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, EÇADEM Müdürü Güler Başaran, engelli aileleri ve basın mensuplarının katıldığı törenle hizmete giren EÇADEM’in yeni binasında, daha fazla ihtiyaç sahibi destek alma olanağı bulacak. Kurulduğunda 48 engelli çocuğa hizmet verdiğini hatırlatan Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, “Bağışçıların da maddi katkılarıyla bugüne kadar 98 çocuğun ve 360 aile bireyinin hayatına dokundu. Yaptığı çalışmalar çeşitli ödüllere layık görülen EÇADEM’in Dünya Engelliler Günü’nde hizmete açtığımız yeni hizmet binasında daha çok ihtiyaç sahibine ulaşacağına inanıyorum” dedi.

Gerçekten çok güzel bir merkez yapmışlar. Müzik odaları, spor için ayrı, bahçeleri ise muhteşem olmuş. Bahçe de Harika vakit geçireceklerdir. EÇADEM’in yeni hizmet binasında, engellilerin kendilerini ev ortamında hissedecekleri ve günlük yaşam becerilerini geliştirebilecekleri daha fazla alan yaratılmış. Anneler için de bir eğitim atölyesinin bulunduğu merkezde, el sanatları derslerine katılabilmeleri ve kendileri için düzenlenen grup terapileriyle eğitim seminerlerinden yararlana bileceklermiş. Binada, çocukların günlük yaşam becerilerini öğrenip uygulayabileceği “günlük yaşam salonu” da kurulmuş. Salonda, çocukların kendi becerilerini kullanarak ikindi kahvaltılarını hazırlayabileceği bir mutfak bulunuyor. Ayrıca, yine günlük yaşam becerilerini desteklemek amacıyla bir “çamaşır odası” konumlandırıldııp çocuklar, çamaşır yıkamak, ütü yapmak gibi günlük aktiviteleri gözlemleme ve uygulama fırsatı bulabilecek. Harika değil mi?Annelere de destek verilecek olması da çok iyiymiş.

Engelli arkadaşlarımızın toplumda günlük hayatlarını sürdürebilmeleri için bu merkezde aldıkları eğitimler çok kıymetli. Sarıyer de yaşayanlara hizmet veriliyor. Umarım diğer belediyeler de bu projeyi örmek alarak bu tip merkezler açabilirler.

 

Check Also

Bebeklerin uyku düzeni

Bebeğin uyku ihtiyaçları nelerdir?     Bebeklerde uyku ihtiyacı yaşlarına bağlı olarak değişmektedir. Yenidoğanlar çoğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir