Preeklemsi nedir?


Preeklampsi nedir?

 

Preeklampsi, yüksek tansiyon, böbrek hasarı ve diğer sorunlara neden olan bir gebelik komplikasyonudur. Preeklampsi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hamile kadınların yaklaşık yüzde 5’ini etkileyen, hayati tehlike arz eden bir durumdur.

Preeklampsi herhangi bir belirtiye neden olmayabilir, ancak kendinizi iyi hissetseniz bile, sizin ve bebeğiniz için hala çok tehlikeli olabilir. Sağlık uzmanınız, her doğum öncesi ziyarette durumunuzu tansiyonunuzu alarak ve yüksekse idrarınızı protein açısından test ederek sizi tarar.

Preeklampsi en sık son trimesterde gelişir, ancak hamileliğin ikinci yarısında, doğum sırasında, hatta doğumdan altı hafta sonra bile olabilir. Çok hızlı bir şekilde şiddetlenebilir veya yavaş ilerleyebilir. Tedavi edilmezse, HELLP sendromu ve eklampsi gibi sizin ve bebeğiniz için tehlikeli sağlık sorunlarına yol açabilir. 

Preeklampsi beni ve bebeğimi nasıl etkiler?

Preeklampsi durumu ne kadar erken geliştirirseniz ve o kadar şiddetli hale gelirse, siz ve bebeğiniz için riskiniz artar, çünkü preeklampsi her zaman ciddi komplikasyon riskini önemli ölçüde arttırır.

Şiddetli preeklampsi birçok organı etkileyebilir ve ciddi, hatta yaşamı tehdit edici sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, bazı kadınlar durumun şiddetli olması veya daha kötüye gitmesi durumunda erken Doğuma neden olabilir.

Kilo alma ve hamilelik

Preeklampsi, kan damarlarının daralmasına neden olarak, yüksek tansiyon ve karaciğer, böbrekler ve beyin dahil olmak üzere vücuttaki organları etkileyebilecek kan akışının azalmasına neden olur. Bu değişiklikler küçük kan damarlarının sıvıları dokulara “sızdırmasına” neden olarak şişmeye (ödem) neden olabilir. Ve böbreklerdeki bu küçük kan damarları sızdığında, kan dolaşımından gelen protein idrar içine dökülür. (İdrarınızda az miktarda protein olması normaldir, ancak bir miktardan daha fazlası bir sorunu işaret edebilir.)

Daha az kan uterusa akarsa, bebek için zayıf büyüme, çok az amniyotik sıvı ve plasenta düşmesi gibi sorunlara neden olabilir (plasenta doğumdan önce plasenta duvarından ayrıldığında). Ek olarak, annenin sağlığını korumak ve ölü doğumu önlemek için erken doğum gerektiğinde bebek prematüritenin etkilerini yaşayabilir.

Preeklampsi belirtileri

Preeklampsi, özellikle erken evrelerde her zaman belirgin semptomlara neden olmaz ve semptomlar kadından kadına da değişebilir. Şişlik, bulantı ve kilo alımı gibi bazı preeklampsi belirtileri normal gebelik şikayetleri gibi görünebilir, bu nedenle olası herhangi bir uyarı belirtisinin farkında olmak önemlidir.

Olağandışı şişme en yaygın olanıdır, bu nedenle eğer:

• Yüzünüzde şişlik veya göz çevrenizdeki şişliklere dikkat edin

• Elinizde hafif şişlikten daha fazlasını yapın

• Ayaklarınız veya ayak bileklerinizdeki ani veya aşırı şişlik varsa

Not: Preeklampsili kadınların hepsinde bariz şişme veya dramatik kilo artışı yoktur ve şişliği veya hızlı kilo alması olan kadınların hepsinde preeklampsi yoktur.

 

Hamilelik şişmesi (ödem)

Ödem (ayak bileklerinde ve ayaklarda şişlik) gebeliğin üçüncü trimesterinde sık görülen bir semptomdur. Önleme ve doktorunuzu ne zaman arayacağınız konusunda ipuçlarını alın.

Şiddetli preeklampsinin diğer uyarı işaretlerinden herhangi biri varsa derhal kadın Doğum hekiminizi arayın:

• Şiddetli veya sürekli baş ağrısı

• İkili görüş, bulanıklık, lekeleri görme veya yanıp sönen ışıklar, ışık hassasiyeti veya geçici görme kaybı dahil olmak üzere görme değişiklikleri

• Üst karnınızda yoğun ağrı veya hassasiyet

• Bulantı ve kusma (ikinci veya üçüncü trimesterde)

• Solunum zorluğu

Preeklampsi nasıl teşhis edilir?

Kadın Doğum hekiminiz  kan basıncınızı ve idrarınızı kontrol edecektir. Kan basıncınız yükselirse ve idrarınızda protein varsa, preeklampsi tanısı alırsınız. İdrarınızda protein olmasa bile, yüksek tansiyon nedeniyle tansiyon takibi önemlidir.

Yüksek tansiyon

140 veya daha yüksek bir sistolik veya 90 veya daha yüksek bir diyastolik varsa kan basıncınız yüksek olarak kabul edilir. Kan basıncı gün boyunca dalgalanabileceğinden, sürekli olarak yüksek olduğunu doğrulamak için birden fazla okumanız olacak.

İdrarda protein

Hekiminiz ayrıca protein için bir idrar örneğini test edecektir. Bu ilk tarama idrarınızda protein olduğunu gösteriyorsa, tüm idrarınızı 24 saat boyunca toplamanız istenebilir, böylece zamanla test edilebilir. Bu protein için en doğru testtir. 24 saatlik idrar numunesindeki 300 miligram (mg) protein sonucu preeklampsinin bir işaretidir.

Protein-kreatinin oranı

Preeklampsi için başka bir idrar testine protein-kreatinin oranı denir. (Kreatinin, böbreklerinizin filtrelemesi gereken atık bir üründür.)

Bu test rastgele bir örnek kullanır, bu nedenle 24 saatlik idrar testinden daha kolaydır ve bazen yerine kullanılır. Protein-kreatinin oranı testinizin sonucu desilitre başına en az 0.3 miligram (mg / dL) ise, preeklampsi belirtisi olabilir.

HELLP sendromu nedir?

Preeklampsili bazı kadınlar HELLP sendromu adı verilen hayatı tehdit eden bir durum geliştirirler. HELLP kısaltması:

• Hemoliz, kırmızı kan hücrelerinin parçalanması

• Yüksek karaciğer enzimleri

• Düşük trombositler, pıhtılaşma için gerekli olan kan hücreleri

HELLP sendromu doğumdan veya doğumdan önce olabilir ve yalnızca şiddetli preeklampsiden kaynaklanabilecek problemler için sizi ve bebeğinizi daha da yüksek risk altına sokar. Preeklampsi geliştirdikten sonra kanınız HELLP belirtileri için periyodik olarak test edilecektir.

Eklampsi nedir?

Nadir durumlarda, preeklampsi, eklampsi adı verilen bir durum olan nöbetlere neden olabilir. Eklampsi, hem siz hem de bebeğiniz için hayatı tehdit edici olabilir.

Nöbetler aşağıdaki gibi semptomlardan önce gelebilir:

• Şiddetli veya sürekli baş ağrısı

• Bulanık görme, görme noktaları veya ışığa duyarlılık dahil olmak üzere görme değişiklikleri

• Zihinsel karmaşa

• Yoğun üst karın ağrısı

Bununla birlikte, bazen nöbetler uyarı vermeden gerçekleşir, bu nedenle doğum öncesi ve sonrasında antiseizan ilaç magnezyum sülfat verilebilir.

Preeklampsinin nedeni nedir?

Uzmanlar preeklampsinin plasentaya kan akışının azalmasından kaynaklandığına ve çoğu vakanın gebelikte erken başladığına, herhangi bir semptom ortaya çıkmadan çok önce başladığına inanıyor. Bu, plasentanın uterusun içine düzgün şekilde implante edilmemesi durumunda ortaya çıkabilir ve o bölgedeki arterler gerektiği gibi genişlemez, yani plasentaya daha az kan gelir. Kronik hipertansiyon ve diyabet gibi durumlar da plasentaya kan akışının azalmasına neden olabilir.

Ayrıca plasentaya kan akışındaki değişikliklerin kan akışınıza belirli seviyelerde belirli protein proteinlerinin salınımını tetiklediğine dair kanıtlar vardır. Bu, aşağıdakileri içeren karmaşık bir reaksiyon zincirini tetikleyebilir:

• Kısıtlı kan damarları (yüksek tansiyona yol açar)

• Damar duvarlarında hasar (idrarda şişlik ve proteine ​​yol açar)

• Düşük kan hacmi

• Kanın pıhtılaşmasındaki değişiklikler

Bunun neden bazı kadınlara olduğu ve diğerlerinin tam olarak anlaşılmadığı ve muhtemelen tek bir açıklaması yoktur. Genetik, beslenme, bazı altta yatan hastalıklar, bağışıklık sisteminizin hamileliğe tepki verme şekli ve diğer faktörlerin tümü bir rol oynayabilir.

Preeklampsi risk faktörleri

İlk gebelikte preeklampsi almak daha sık görülür. Bununla birlikte, bir kez preeklampsi geçirdikten sonra, daha sonraki gebeliklerde tekrar geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Durum ne kadar şiddetli ve ne kadar erken belirirse, risk o kadar yüksek olur. Öyleyse, 29 haftalık hamilelikten önce başlayan şiddetli preeklampsiniz varsa, tekrar olma şansınız yüzde 40 veya belki daha da yüksek olabilir. Diğer risk faktörleri şunlardır:

• Ailede preeklampsi öyküsü olması

• Obez olmak (vücut kitle indeksi 30 veya daha fazla olan)

• İkizlerin taşınması (veya daha fazlası)

• 20 yaşından küçük veya 35 yaşından büyük olmak

• İn vitro fertilizasyona sahip olmak (IVF)

Bazı sağlık koşulları da preeklampsi geliştirmenizi daha olası kılar. Bunlar şunları içerir:

• Kronik hipertansiyon veya gebelik hipertansiyonu

• Trombofili veya antifosfolipid sendromu gibi bazı kan pıhtılaşma bozuklukları

• Diyabet veya böbrek hastalığı

• Lupus gibi otoimmün hastalıklar

Preeklampsi riski altındaysanız, sağlayıcınız sizi yakından izlemek için üçüncü trimesterde daha sık doğum öncesi ziyaretleri planlayabilir.

Preeklampsi tedavisi nedir?

Preeklampsinin tedavisi, ne kadar şiddetli olduğuna, ne kadar süreyle olduğunuza ve bebeğinizin nasıl olduğuna bağlıdır. Muhtemelen ilk değerlendirme için ve muhtemelen hamileliğinizin geri kalanında hastaneye yatırılacaksınız.

Durumunuzun ne kadar ciddi olduğunu bulmak için, sağlayıcınız kan basıncınızı kontrol edecek, idrarınızı test edecek ve birkaç kan testi yapacaktır. Ayrıca bebeğinizin büyümesini kontrol etmek için bir ultrason cihazına ve bebeğinizin nasıl yaptığını görmek için muhtemelen biyofiziksel profil ve nonsress testine sahip olacaksınız.

Preeklampsiye sahipseniz ve 37 hafta veya daha uzunsa, muhtemelen serviksiniz incelmeye ve genişlemeye başlıyorsa, muhtemelen tetikleneceksiniz. (Siz veya bebeğinizin doğum eylemine tahammül edemeyeceğinize dair işaretler varsa, bir kesit alacaksınız.)

Henüz 37 haftada değilseniz, durumunuz stabil görünüyor ve bebeğiniz iyi durumda ise, hemen doğurturulmanız gerekmez. Hastanede kalabilir, böylece izlenebilirsiniz. Veya kan basıncınızı izlemek zorunda kalabileceğiniz evinize gönderilebilir.

Çoğu hekim, faaliyetlerinizi kısıtlamanızı önerecektir, çünkü tansiyonunuz genellikle dinlendiğinizde daha düşük olacaktır. Ancak, uzun süre yatmak zorunda kaldığınız komple yatak desteği, kan pıhtılaşması riskinizi arttırır ve önerilmemektedir.

Tuz alımınızı sınırlamanız gerekmez. Ama unutma, dinlenmeniz gerekiyordu. Evinizde alışveriş yapmaktan ve yemek pişirmekten genel olarak sorumluysanız, eşinize teslim etmeniz veya bir kaç hafta boyunca ailenizden ve arkadaşlarınızdan yardım almanız gerekecektir.

Evde veya hastanede olsun, siz ve bebeğiniz hamileliğinizin geri kalanında yakından izleneceksiniz. Evdeyseniz, kadın Doğum hekimizin sık aralıklarla yapılan kan basıncı kontrolleri ve idrar testleri (ve muhtemelen kan testleri) ile periyodik ultrason ve nonsress testleri için görmek üzere gelir. Servis sağlayıcınız ayrıca bebeğinizin belirli bir süre boyunca kaç kez hareket ettiğini saymanızı isteyebilir.

 

Check Also

Hamilelerde de Görülen İdrarının İstemsiz Bir Şekilde Kaçırılması: İdrar Kaçırma

Hamilelerde de Görülen İdrarının İstemsiz Bir Şekilde Kaçırılması: İdrar Kaçırma İdrar damarlardan geçen vücut sıvıların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir