Doğum ne zaman yolunda gitmez?

Doğum ne zaman yolunda gitmez?

Bazen doğumdan önce veya doğum sırasında, olayların beklendiği gibi gitmediği anlamına gelen komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Bazen doğumun tetiklenmesi veya başlatılması gerekir. Anneye sentetik prostaglandin verilmesi de dahil olmak üzere, doğum eylemini başlatmanın birkaç yolu vardır. Bu, serviksi yumuşatmak ve kasılmaları başlatmak için vajinaya yerleştirilir.

Eğer kasılmalar doğum sırasında yavaşlarsa veya durursa, anneye kasılmaları artırmak için damladan sentetik oksitosin verilebilir. Her iki durumda da kasılmalar güçlü bir şekilde ortaya çıkabilir ve daha fazla ağrı kesici gerekebilir. Doğum ekibiniz, kabul etmeden önce bunun yararlarını ve risklerini sizinle birlikte açıklamalıdır.

Bebek doğumdan önce ideal olarak rahim ağzının üzerine yerleştirilmeyecek şekilde arka veya makat pozisyonunda olabilir. Doğum ekibinizin bebeği çevirmek veya bebeğin vajinadan çıkmasına yardımcı olmak için forseps veya vakum kullanması gerekebilir. Bazen sezaryene ihtiyaç duyulur.

 

 Nadir durumlarda, bebeğin kafasının pelvise sığmayacak kadar büyük olduğu sefalopelvik orantısızlığı (CPD) yaşayabilir. CPD teşhisi genellikle doğum ilerlemiyorsa ve sentetik oksitosin yardımcı olmadığında yapılır. Sezaryen genellikle bir sonraki adımdır.

Check Also

Doğum Sonrası Korse Kullanımı

Doğum sonrası korse kullanımı , doğumdan hemen annelerin merak ettikleri konuların başında geliyor. Bebeğimizi kucağımıza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir