Gebelikte Uyku: Pozisyonlar, Problemler ve Püf Noktaları

Hamileyken uyumak, gerçekten ihtiyacınız olsa bile, zor olabilir. İşte hamileyken en iyi uyku pozisyonları, sık karşılaşılan problemler ve çözümler ipuçları.

Hamileliğin sonlarına doğru sürekli tuvalete gitmek, bacak krampları, mide ekşimeleri ve vücut ısısının artması gibi pek çok sıkıntı gece uykularınızı etkileyecektir. İşte hamilelik dönemi için uyku hakkımda bilmeniz gerekenlerden oluşan ipuçlarımız ve çözüm önerilerimiz aşağıdaki gibidir.

 

Hamilelikte Uyku Neden Bu Kadar Önemli?

Uyku, vücudunuzun kendini sıfırladığı ve onardığı zamandır.  Uyku sırasında, bağışıklık sistemimiz, vücudunuzun insüline karşı direnci korunur. Ortalama 7 saat uykuya ihtiyaç vardır.

Hamileyken En İyi Uyku Pozisyonları Nelerdir?

Sol tarafa doğru yatış,  dolaşımınız için idealdir, bebeğinize giden oksijeni ve besinleri ve böbrek fonksiyonlarını optimize ederek şişliği azaltır. İlk üç aylık döneminizi geçtikten sonra, bariz nedenlerden dolayı yüzüstü yatmak imkansız hale gelir. Ayrıca bütün gece sırtüstü düz yatmaktan da kaçınmalısınız. Büyüyen rahminizin ağırlığı, kan akışınızı olumsuz etkiliyor, dolaşımınızı bozuyor ve muhtemelen başınızı döndürüyor. Rahminiz ayrıca bağırsaklarınız ve sırtınız üzerinde ağırlaşarak, sırt ağrıları ve hemoroitler gibi genel hamilelik semptomlarını daha da kötüleştirir.

Yaygın Gebelikte Uyku Sorunları ve Çözümleri

  • Sırt üstü veya yan tarafa doğru uyumayı seviyor musun? Yastıklar bacaklarınızın arasına ve arkanıza koyun; Özellikle tüm vücudunuz için yastıklar , hamile bir kadının en iyi arkadaşıdır. Aksi halde, yarı dik pozisyonda bir sandalyeye ya da başka bir rahat koltukta uyumayı deneyin.
  • Huzursuz musun?. Gün boyunca egzersiz yapın ve muhtemelen geceleri daha uykulu hissedeceksiniz .
  • Kafanız çok karışık veya stresli iseniz; İşyerinde ya da yaklaşmakta olan yeni hayatınızla ilgili stres sizi gece uyutuyorsa, başınızı yastığa koymadan önce endişelerinizi gidermek için akşamın erken saatlerinde bir arkadaşınızla, ebeveyninizle veya eşinizle konuşun.
  • Sık sık tuvalete gitmek zorundasınız . Geceleri sık sık banyoya girmeye kalkıyorsanız, akşam saat 6’dan sonra çok fazla sıvı almamaya çalışın.
  • Bacak Krampları . Doğal kas gevşetici gücü için lanse edildiğinden,  magnezyum veya kalsiyum-magnezyum takviyesi için kadın doğum hekimizle konuşun.
  • Huzursuz bacak sendromu. Bacaklarınızda rahatsız bir his hissediyorsanız, hekiminizle görüşün. Huzursuz bacak sendromu olabilir. bu nedenle bir yemek günlüğü tutmanızı önerebilecek (bazı yiyecekler Huzursuz bacak sendromu  tetikleyebilir) veya sizi anemi için test istenebilir. (belki de buna bağlı olduğu düşünülen)
  • Mide ekşimeniz mi var? . Başınızı fazladan bir ya da iki yastıkla destekleyin, ayrıca yatmadan en az iki saat önce yemeyi deneyin ve baharatlı, yağlı ve narenciye yiyeceklerden kaçının.
  • Horluyor musunuz? Kilo aldıkça, hamileliğin ileriki dönemlerinde horlaya bilirsiniz. O nedenle yüksek yastıkla yatmak, odanın ısısını düşürüp, odanın nemlenmesine dikkat edin. Burun üstüne takılan nazal bantlardan kullanabilir, serum fizyolojikle brun içi mukozonın nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

Check Also

Hamilelikte Sırt Ağrıları ve önerilerim

Birçok hamile kadının karınları büyüdükçe sırtları ağrır ve omurgası fazladan ağırlığı taşımak için zorlanır. Hamilelik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir