Artık iyi bir gece uykusuna her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğuna göre, en rahat pozisyona da uykumalısın! Doğru uyku pozisyonunu bulmak kolay değildir, çünkü iki favori (yüz üstü  ve sırt üstü) hamilelik sırasında en iyi seçenek değildir. İşte rahat ve güvende kalmak için bilmeniz gerekenler.

Farklı uyku pozisyonları ve bebek ve hamile anne üzerindeki etkileri nelerdir?

Hamilelik sırasında sırt üstü yatmak

Uzmanlar, hamile kadınların  ikinci ve üçüncü trimesterlerde sırt üstü yatmaktan kaçınmalarını tavsiye ediyor  . Niye?

Sırtüstü pozisyonda, büyüyen uterus ve bebeğin tüm ağırlığı sırt üstü yattığında, bağırsaklarınız ve kanı kalbe geri götüren ana damara baskı yapar. Bu basınç, sırt ağrıları ve hemoroitleri şiddetlendirebilir ve sindirimi daha az verimli hale getirebilir, dolaşımını engelleyebilir ve muhtemelen sersemleten hipotansiyona (düşük kan basıncı) neden olabilir. Optimumdan daha az dolaşım, fetüse kan akışını azaltarak bebeğinize daha az oksijen ve besin almasını sağlar.

Not:  Arada bir sırt üstü sırtınıza yatabilirsiniz. Fakat, haftalar ve aylar boyunca uzun süre sırtüstü kalmak sorun yaratabilir.

Sol veya sağ tarafında uyuyor

İkinci ve üçüncü trimesterlerde, her iki tarafta da yatmak – mümkünse sol, mümkünse – sizin ve bebeğiniz için idealdir. Bu pozisyon, plasentaya maksimum kan akışını ve besinlerin ulaşmasını sağlar ve böbrek fonksiyonunu arttırır.Bu da  atık ürünlerin daha iyi giderilmesi ve ayaklarınızda, ayak bilekleriniz ve ellerinizde daha az şişlik anlamına gelir.

Hamileyken en iyi uyku pozisyonu nedir?

 İlk üç aylık dönemden sonra hamile kadınlar için en güvenlisi , sol tarafta yatmaktır; bu, optimal dolaşımı destekleyen bir pozisyondur.

Uyurken rahatlamanın ipuçları

Yanında yatmaya alışkın değil misin? Ya da her zaman yandan uyuyan biriydi – ama şimdi beklediğin kadar dinlenemiyor gibi misin? İşte hamilelikte uyku sorunları ile başa çıkmak ve yan pozisyonda rahat uyku almak için birkaç ipucu  :

 .                  

  • Çok fazla yastık kullanın.  Bir bacağını diğerinin üzerinden geçmeyi ve aralarına bir yastıkla arkanızdan diğer bir yastığa koymayı deneyin – ya da uyumanıza yardımcı olan başka bir kombinasyonu.
  • Özel bir yastık al.  Ekstra destek için, kama şeklindeki bir yastığı veya 5 ayak tam vücut gebelik yastığını kullanmayı deneyin . Mycey hamile yastıklarını tavsiye ederim.
  • Kendini geliştir.  Eğer yastıklar yardımcı olmazsa, yatak yerine yatar pozisyonda (varsa) yatar pozisyonda yatmayı deneyin.

Unutmayın, birkaç gece, hatta birkaç hafta boyunca rahatsız hissetmek normaldir; Vücudunuzun büyük olasılıkla verilen yeni bir pozisyon ayarlayacaktır.