Hormonlar doğum yapmanıza nasıl yardımcı olur?

Hormonlar doğum yapmanıza nasıl yardımcı olur?

 

Vücudunuz, doğumdan önce, doğum sırasında ve sonrasında vücudunuzdaki değişiklikleri tetikleyen hormonlar üretir. İşte bebeğinizi teslim etmenize yardımcı olmak için nasıl çalıştıklarını.

Prostaglandin Doğumdan önce, daha yüksek bir prostaglandin seviyesi serviksin açılmasına yardımcı olur ve vücudunuzu başka bir önemli hormon olan oksitosin için daha alıcı hale getirir.

Oksitosin Bu hormon doğum sırasında kasılmalara ve ayrıca bebek doğduktan sonra plasentayı veren kasılmalara neden olur. Emzirme döneminde meydana gelebilecek daha fazlası da dahil olmak üzere bu doğum sonrası kasılmalar uterusunuzun normal boyutuna dönmesine yardımcı olur. Oksitosin ve prolaktin, bebeğiniz için anne sütü üreten ve düşüren iki ana hormondur. Anne ve bebek arasında cilt teniyle temas bu hormonların çoğunu serbest bırakmaya yardımcı olur.

 

Gevşeme Gevşeme hormonu, doğum için rahim ağzını yumuşatmaya ve germeye yardımcı olurken, sularınızın bebeğin geçmesi için pelvisinizdeki ligamentleri kırmasına ve germesine yardımcı olur.

Betaendorfinler Doğum sırasında, bu tür endorfin ağrıların giderilmesine yardımcı olur ve kendinizi neşeli veya öforik hissetmenize neden olabilir.

Lohusalık hüznü” Doğumdan sonra hormon dengeniz yeniden değişebilir ve bunun bazı kadınlarda “lohusalık hüznü” ne sebep olduğuna inanılır. Ağlamak, endişeli ve huzursuz hissedebilirsiniz ve ruh haliniz yükselebilir ve düşebilir

Check Also

Anne sütü arttıran Süt Şelalesi

IMG_8455   Anne sütünü Arttırmak için yapılan en önemli şey bol bol emzirmektir, en başta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir