Dokuz ay sonra hamilelikten ne bekleyeceğinizi biliyorsunuz   peki  doğum sırasında ne yapacaksınız? Her vajinal doğum farklı olsa da, belli durumlarda yapabilecekleriniz vardır.

Hazırlık

 Vajinal doğumunuzdan önce düşünmeniz gereken birkaç şey:

 

-Doğum planınızı oluşturun, böylece siz ve doktorunuz doğumunuz hakkında ne düşündüğünüzü öğrenecektir.

-Doğum çantanı hazırla

-Mutlaka doğum yapmayı planladığın hastaneyi ziyaret et

-Emzirme ile ilgili kitaplar oku, seminerlere katıl

-Doğumun belirtileri hakkında bilgi sahibi ol. Ayrıca doğuma hazırlık Hamile Eğitimlerine katıl:

Vaginal doğum 3 aşamada gerçekleşir;

1. Aşama: 

Kasılmaların başladığı ve ilk 4cm kadar açılmanın olduğu bir dönemdir.Kasılmalar anneyi zorlamaz. Eğer epidural anestezi ile doğum yapacaksanız ilk kasılmalarla hastaneye gitmeniz gerekir.

2. Aşama: Bebeğin itilmesi ve teslimi

Bu, rahim ağzınızın büyülü 10 cm  ulaştığı zamandır. Şimdi , bebeğinizi  doğum kanalından sonuna kadar itme sırası sizde (bu durumda uterusunuz işin çoğunu yaparken birkaç saat ila bir dakika ara verirsiniz) (doğum kanalına doğru bebek).

Merak edebilirsiniz: İtmek kasılmalardan daha fazla acı veriyor mu? Kadınların çoğu aslında 2-3 cm genişlemeli dilatasyonun doğumun en zorlu ve yoğun aşaması olduğunu görüyor  ama neyse ki, aynı zamanda en kısa, genellikle 15 dakika ile bir saat sürer. Bebeğiniz dışarı çıktığında, bir karıncalanma, gerilme veya yanma hissini hissedeceksiniz (bir nedenden dolayı “ateş çemberi” olarak adlandırılır).

Aşama 3: Plasentanın Doğumu

En zorlayıcı kısmı bitti. Doğum eyleminin bu son aşamasında, doktorunuz bebeğinizin plasentasını doğurmanıza yardımcı olduğundan, hafif kasılmalar yaşamaya devam edeceksiniz . O ve her şeyin beklendiği gibi olduğundan emin olmak için rahminizle birlikte inceleyecek.

Bebeğinizle Karşılaşma

Doğum ve doğum sırasında herhangi bir komplikasyon yaşamadığınız sürece, doğumdan hemen sonra, plasentayı doğururken ve hekiminiz epizyonuzu veya minik yırtıklarınızı dikerken, siz bebeğinizleten teması halinde olmaya başlayabilir hatta  emziriyor olabilirsiniz, gözyaşlarınızda size eşlik edebilir. Birlikte kaliteli bir şeyler yapmak için zaman ayırın ve konuşun, çünkü bebeğiniz sesini ve eşinizi  tanıyacaktır. Bebeğinizle hemen bir bağ hissedebilirsiniz  O an için kendinizi harika hissedebilir, bebeğinizi yoğun bir şekilde sevmeye başlayacaksınız.