Ana Sayfa / Bebek Bakımı / Anne Bebek ile Ten Temasının Önemi

Anne Bebek ile Ten Temasının Önemi

Anne bebek ile Ten temasının Önemi

Anne yenidoğan bebeğine sarılması, öpmesi ile annenin içgüdüsel olarak yaptığı ve bebeğin de

 

 

hissettiği Harika duygular.

Tabii ki, çoğu anne doğumdan ve doğumdan hemen sonra bebeğe ten tene temas etmenin önemini duymuşlardır. Peki ya bundan sonra?

Bebekle evde ilk birkaç günden sonra ne olacak?

Ondan sonraki aylarda (evet, aylar da) ten temasını nasıl en üst düzeye çıkarabilirsiniz?

Devam et anne ten temasına :))

Ama önce, tüm temel bilgileri ele alalım.

Ten teması veya Kanguru Bakımı Nedir?

Ten tene bakımı veya kanguru bakımı, annenin çıplak göğsüne bebeğin çıplak (veya bir bebek bezinin) içine yerleştirildiği zamandır. Doğumdan hemen sonra başlamak için ideal bir zamandır, ancak ten tene temas daha büyük bebekler için de faydalıdır.

Bebeklerle Ten TEMA’sı yapmanın önemini 8 maddede toparladım;

 1. Emzirmeyi destekler – İster inanın ister inanmayın, bebek genellikle ilk emzirme seansını meme ucuna sürünerek, meme ya da meme ucunu yalayarak ya da masaj yaparak ve sonunda emerek yapar. Eğer bu şekilde devam ederse emzirme. Sorununuz olmaz.Bebek ilk başta en çok dokunarak memeyi bilir. Ten tene bakımı prematüre bebeklerin daha hızlı büyüdüğünü ve 3 ayın sonunda sadece emzirerek beslenmeye daha yatkın olduğu görülmüş.Ek olarak,araştırmalar emzirme başarısızlığının doğrudan ten TEMA’sının geç olduğu zamanlarda da görüldüğünü göstermiş. 
 2. Sezaryen sonrası komplikasyonların azlaması – Bir çalışmada, anneyle bebeğin ten TEMA’sı halinde olması sezaryen sonrasında olma olasılığı olan komplikasyonlarında azalmasına  neden olmakta.
 3. Bebeğin ısısını ve diğer fizyolojik süreçleri düzenler – Termal Senkronizasyon, Annenin göğsü soğuk bir bebeği ısıtır ya da bebek çok sıcaksa soğutur. Ten teması ayrıca kan şekeri, nefes ve tansiyonu dengeler. Asıl ilginç olan şey, baba ile ten tene temas yapmanın, bebek için sabit kan şekeri seviyeleri ve sıcaklık gibi aynı faydalara sahip olmasıdır. Bunu biliyor muydunuz?
 4. Bebek ve Anne İçin Stresi Azaltır – Bebek tüm hayatı boyunca annenin vücudunda yaşamaktadır, bu yüzden ondan uzak durmaya hazır olmayacağı çok mantıklıdır. Benzer şekilde, anne bebek yanındayken daha iyi uyur, çünkü koruyucu içgüdüleri bebeğin yakın olmadığında tehlikede olduğunu söyler . Bebek anneden alındığında, üzüntü belirtileri göstermeye başlar. Araştırmalar, ten temasın stres hormonlarını azalttığını, ağlamayı azalttığını, sessiz ve uyanık hale geldiğini göstermektedir.
 5. Anne ve bebeğin bağlanmasına yardımcı olur – Bebeğin anne ile ten TEMA’sı olması durumunda oksitosin ve diğer bağlanma hormonları salınır ve bebeğe doğru beslenmesini sağlar. Araştırmalar, doğumdan kısa bir süre sonra bebeğe tenine küçük bir miktar temas eden annelerin, büyüdükçe bebeğe daha fazla sevgi duyduğunu göstermektedir. Anneler, ten TEMA’sına biraz zaman harcadıklarında, bebeklere bakarken kendilerinden daha emin olurlar.
 6. Potansiyel olarak azalmış doğum sonrası depresyon – Araştırmalar , hastanede kaldıkları süre boyunca bebeğe ten teması yapan annelerin, eve gittikten sonra stresli ve olumsuz duygulara sahip olma ihtimalinin daha düşük olduğunu göstermektedir.
 7. Beyin gelişimini destekler – Bebekle anne arasındaki erken bağlanma normal beyin gelişimi için çok önemlidir. Bebek doğduğunda, beyni yetişkin olduğu zamanki boyutunun sadece% 25’i kadardır. Araştırmalar, kişilerarası erken olayların beynin büyümeye devam etmesini nasıl etkilediğini göstermektedir (bebeği çevresine uygun bir beyinle hazırlamak). ten TEMA’sı halinde olan bebekler, geleneksel pozisyonda tutulan bebeklerden daha iyi büyüdükleri görülmüş.
 8. Sağlıklı kolonizasyonu destekler – Bebekler annelerle doğumDan hemen sonra ten TEMA’sı halinde olduklarında , annenin cildindeki bakterileri alır Ve hastane enfeksiyonlarına karşı koruyucu olup, hastalanmasına büyük ölçüde azaltır.

Kanguru bakımının yararlı olduğunu biliyoruz, ama bundan en iyi şekilde nasıl yararlanabiliriz? İşte sadece bunu yapmak için bazı ipuçları!

Doğumdan sonra

ten TEMA’sı  bakımı, doğumdan hemen sonra, eğer mümkünse, çok önemlidir. Ann-Marie Widstrom, İsveçli hemşire ebe olan PhD, RN, MTD, doğumdan hemen sonra cilde derisi olan bebeklerin gözlemlerini belgelemeye başladı. Bebeklerin bir dizi öngörülebilir davranış izlediğini buldu. Aşamalar şunlardı:

 • Doğum ağlaması – Bu ağlama bebeğin akciğerleri genişledikçe doğumdan hemen sonra gerçekleşir.
 • Gevşeme – Bu evre, bebek cildi sakinleşir, ağız hareketi olmaz veya el emer, cildi deri tutarken ve hafif bir battaniyeyle örtülür.
 • Uyanış – Bebek küçük hareketler yapabilir, gözleri açabilir ve ağız hareketleri yapabilir.
 • Aktivite – Bebek aktif olarak gözlerini açıyor, ağzını açıyor ve kök salmaya başlayabilir (göğsünü aramaya).
 • Dinlenme – Bebek doğumdan sonraki ilk bir saat boyunca bir noktada (veya bir çok noktada) dinlenir. Henüz aktif olarak emmeye çalışmıyorsa endişelenmenize gerek yok.
 • Tarama – “Meme taraması” Bebek ayakları ile itebilir ve göğsünü arayarak başını ve omuzlarını yukarı kaldırabilir.
 • Alışma – Bebek göğsüne ulaştığında tanımaya başlayacaktır. Yalayabilir, masaj yapabilir ve meme ucuna dokunabilir. Bu 20 dakika sürebilir.
 • Emme – Bebek nihayet kilitlenir ve beslenir, genellikle doğumdan bir saat sonra (fakat bazıları daha erken başlayabilir).
 • Uyku – Bebek emzirmeden sonra, doğumdan 1-2 saat sonra uyur.

Doğumdan hemen sonra ten teması olmadan bebeğin bu normal rutini geçmesine izin vermeyin . Çoğu zaman bebek doğru pozisyon da ememediği, göğsü bulamadığı veya tembel olduğu için endişelenir. Yenidoğanın normal rutinini gözlemlemek, sadece ten temasta hemen başlayabilen inanılmaz bir süreçtir.

Sezaryen ile doğum yaparsanız, bebeğinizin ten teması yapabilirsiniz, bunun da sağlam ve farkında olduğunuzu varsayar bebeğiniz, siz Anestezı ile baygını alanız bile. Birçok anne, bu erken ten temasını, planlanmamış sezaryenlerde genel doğum deneyimlerinde inanılmaz derecede önemli bulmaktadır. İdeal olarak, tende en az bir saat süreyle bebeğinizle ten teması yapmak ve istediğiniz sürece de devam etmek önemli

Annenim tıbbi bir süreci var veya Doğum sonrası işlemler uzadıysa, baba kanguru bakımını bebekle yapabilir.

Doğumdan sonraki günlerde

Doğum yaptığınız hastanede iyileşirken, bir şey yapmadan yatağa uzanıp biraz zaman geçirin. Bebeğinizi göğsünüzün arasına yerleştirin ve onu sıcak tutmak için hafif bir battaniyeyle örtün. Geri yatırılmamış emzirme özellikle ilk günlerde yararlıdır, bebeğin daha kolay pozisyon almasını sağlar. Bu pozisyon, ten TEMA’sı için mükemmeldir .

Bebeğinizle istediğiniz sıklıkta ten TEMA’sı yapın ve bebeği en az bir saat kadar orada bırakmaya çalışın. Bebeğin ten TEMA’sı olması durumunda, vücudunuz süt tedarikinizden sorumlu olan hormon olan daha prolaktin üretir. Bu özellikle bebeğinizin erken olması ve henüz eve getirememeniz durumunda önemlidir. Onu tutabildiğiniz sürece ten TEMA’sı yapabilirsiniz.

çok fazla cilt göstermeden ten TEMA’sı yapmak isterseniz ,  ten tene olmanızı sağlayacak bir tişört ya da düğmeli gömlek giyebilirsiniz. Bebeğinizi de bezi

İle tişörtünüzün içine sokun Ve başını dışarı çıkarın. Bu şekilde ten TEMA’sı yapabilirsiniz.

Wrap tarzı slingler gibi bir bebek taşıyıcıları ten TEMA’sı için harikadır. Wrap slingomom altına yalnızca bir tişört giyin. Bebeğinize sadece bebek bezini giydirin ve onu çıplak göğsünüzün üzerindeki slinge koyun. Birçok bebek bunu sever ve uykuya dalar. Eğer bebek emmek isterse, onu dışarı çıkarabilir veya doğrudan taşıyıcıda emzirin.

Babanın da ten temas etmesi için zaman ayırdığından emin olun. Babanın bebekle bağ kurması için harika bir yoldur ve anneye duş alması gerektiğinde ya da sadece birkaç dakika ayrı olması gerektiğinde gerçekten yararlı olabilir.

Doğumdan sonraki aylarda

ten TEMA’sı bakımının zararlı olduğu veya artık önerilmediği bir yaş yoktur. ten TEMA’sı istediğiniz sürece olabilir. Yaşamın ilk 3 ayında (aynı zamanda dördüncü trimester olarak da bilinir) bebek ten temastan faydalanmaya devam eder. Aslında, buna can atar:)). Bebek yürümeye başlayan çocuğa dönüşürken dokunma çok önemli olmaya devam ediyor. Emzirme, ten temas halindedir. Birçok bebek, annenin göğsüne emzirirken elleriyle masaj yapar.

Daha aktif hale gelip daha sık dışarı çıktıkça, bir tişört ya da düğmeli gömlek sizin için artık işe yaramayabilir. ten TEMA’sını kolaylaştıracak bazı bebek taşıyıcıları var.

Kanguru, Babalara da Bakım!

Bir bebeğin ağlamasının anne üzerinde fizyolojik bir etkisi olduğunu biliyoruz. Nörotransmiterler ateş eder, sinyaller gönderilir ve anne hemen bebeğe cevap verir. Aynı şey doğada oldukça nadir görülen babalarda da olur! Babalar süt vermeseler de, annenin yapabileceği diğer tüm bebek bakım işlemlerini yapabilirler. Aslında, baba erken doğum durumlarında veya annenin doğumdan sonra tıbbi bakıma ihtiyacı varsa çok değerlidir

Babam düğmeli bir tişörtle tenteması yapabilir veya hastanede ya da doğum merkezinde gömleğini çıkartabilir. Wrap sling gibi bebek taşıyıcıları babalar için mükemmeldir çünkü tek beden herkese uyar. Bazı açılardan ten teması, babalar için daha kolaydır çünkü gömleksiz olarak gitmeleri sosyal olarak kabul edilebilir!

Bebek İçin Mükemmel Bir Başlangıç!

Kanguru bakımı, bebeğin emzirmeye ayak uydurması, optimum gelişme sağlaması ve genel olarak daha sağlıklı ve mutlu olması için harika bir yoldur – Bunu kim istemez ki ?!

Check Also

0-1Yaş Uyku Düzeni

Bebeğiniz yeni hayatını öğrendiği gibi uykuyu da öğrenmesi gerekmektedir. Bunun için bebeklerimize uyku rutini oluşturmalıyız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir