Saf su iyi midir?

Saf su, iyi midir?

Su hayattır, deriz ve günlük hayatımızda su içmenin öneminden bahsederiz. İşte bu süreçte içeceğimiz su çok önem kazanıyor.

 

Eskiden musluklarımızdan akan suyu içerken şimdi en iyisini alıp, onu içmeye çalışıyoruz. Özellikle bebek için kullanacaksak en temizini, en iyisini kullanmaya özen gösteriyoruz. Bebeklerle ilgili herş eyin saf , duru ,temiz olmasına önem verirken suların saf olmasını önermiyoruz.

Neden?
Saf su denildiğinde ne biliyoruz?

Saf su deyince aklımıza hemen temiz, zararsız su geliyor. Aslında saf su, kimyasal işlemlerle laboratuvarlarda üretilen ve içinde hiçbir mineral bulunmayan sudur.
Saf su içinde özellikle çocuklar ve yaşlılar için gerekli olan kalsiyum, magnezyum, bikarbonat, sülfat gibi mineraller bulunmaz.
Sertlik değeri çok düşük olan sular bir tür saf su sayılır. Saf suyun içinde mineral bulunmadığı için tadı içtiğimiz sudan farklı, yavandır.
Her şeyin safı iyi gibi gelse de suyun saf olanını kullanamıyoruz. Düşünün bu su; akü suyu, ütü suyu olarak kullanılırken pek çok iş alanında da kullanılır. Bir şeyin başına saf kelimesi gelince zararsızmış gibi görünüyor değil mi? Halbuki saf su hiç de saf değil.

Ben hastanede çalıştığım dönemde saf su ve distile su diye farklı sular vardı. Saf suyu teknik aletlerde kullanırken distile suyu yara tedavilerinde kullanırdık. Distile su içinde elektrolitler bulunan sudur. Saf su içinde elektrolit ve mineraller yoktur. Bizler ola ki saf su içersek ;hücreleriniz, saf suya maruz kaldığında onu emerek içine geçirerek şişecektir. Eğer saf su içerseniz, bu durum vücudunuzdaki elektrolitlerin dengesini bozar. Bu, ciddi biçimde su zehirlenmesine ve beyinde hasara, komaya ve hatta ölüme neden olabilir.
O nedenle saf su içilmez, tehlikelidir.
Sanayide ve tıpta pek çok kullanım alanı vardır. Uçak motorlarından akvaryumlara, otomobillerin akülerine kadar çoğu yerde saf su kullanımına rastlayabiliriz. Otomotiv, kozmetik, tekstil, içecek ve alkollü içecek sektörü de saf suyun kullanıldığı yerlerdendir. Hava nemlendirici cihazlar, uyku apnesi hastaları için kullanılan cihazlar ve soğutma sistemlerinde de saf su vardır. Buharlı ütülerde de saf su kullanılır. Bazı laboratuar çalışmaları ya da endüstriyel işlemler iki kere damıtılmış saf su gerektirebilir.

O nedenle saf su denildiğinde bunun işleme girmiş, düşündüğümüz gibi saf olmadığını unutmamalıyız!

Check Also

Anne sütü arttıran Süt Şelalesi

IMG_8455   Anne sütünü Arttırmak için yapılan en önemli şey bol bol emzirmektir, en başta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir