Ana Sayfa / Emzirme / Bebekler için Biberon Seçimi ve önemi

Bebekler için Biberon Seçimi ve önemi

Bebekler için Biberon Seçimi ve önemi

Bebeğimizi kucağımıza aldıktan hemen sonra ilk hedefimiz bebeğimizi emzirmek ve bu süreci de bu şekilde devam etmek.

Özellikle ilk günler de bebeğin şekerinin düşmesi, annenin sütünün gelmemesi, bebeği doğru emzirememesi gibi durumlarda mümkünse önce annenin bebeği alternatif beslenme yöntemleri ile beslemesini öneriyorum. Fincanla, enjektör veya EDS ile . Çünkü bebeğiniz sizi emmeyi öğrenmeden biberonla özellikle akışı çok zor bir biberonla karşılaşırsa anne memesini emmek istemeyebilir. Ama bu süreçte bu alternatif yöntemleri anne kullanamıyorsa, o zaman NUK Naturel Sense  gibi anne memesi gibi yumuşak bebeğin sadece vakum yaparak süte ulaşabileceği bir biberon tercih etmesi önemli!

Bunun yanı sıra bebeklere biberon annenin işe başlayacağı zaman veya dışarıda emzirmek yerine biberonla beslemek istediği zaman annenin biberon kullanması gerekir.

İşte o zaman biberon tercih ederken dikkat etmemiz gerekenler;

-Biberonun anne memesine benzer yapıda ve alış hızında olmalı,

-Ucunun yumuşak ve bebeğin ayına uygun olmalı,

-Bebekler emerken peristaltik bir dalgalanma yapıyor. Biberonla da buna benzer şekilde ağzında hareket yapması önemli.

-Biberonun BPA içermemiş olmalı,

-Çatlak şişeleri kullanmayın, çatlaklar bakteri oluşumunu sağlayacaktır.

-Bebeğinizin biberonunu kesinlikle mikrodalgada ısıtmayın.

-Biberonlar plastik, cam veya silikon malzeme ile yapılıyor.

Plastik biberonlar;hafif, kurulmaz ve uygun fiyatlıdır.Bebekler için FDA, BPA içermeyen plastikler bulmak bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. En garantili yöntem ise uzun süre aynı biberonu kullanmamak, düzenli olarak değiştirmektir.

Cam biberonlar ağırdır. Özellikle Yenidoğanken anneler tercih eder. Daha uzun dönemli kullanılır.

Silikonlar ise hafifi ve endokrin tercih edilendir.Bisfenol A(BPA) içermeyen silikonları tercih etmelisiniz.

Biberon Seçiminde Meme Ucunun Önemi

Bebekler anne memesinş emerken bütün çene kaşlarını kullanır ve ilk günlerde onlar için yorumcudur. Ama zamanla emmeyi öğrendikçe işler kolaylaşır. Daha rahat emmeyi öğrenince anne memesinden emmek bebek için en kolayıdır.

İşte bunlara dikkat etmek çok önemli. Eğer doğar doğmaz biberon verecekseniz anne memesine benzer, akışı zor ve meme ucunun yumuşak olmadı önemli.

İşe başlayacağınız zaman bebeğinizi biberona alıştırmak çok kolay olmaya bilir. Özellikle işe başlamadan en geç 10-15 gün önceden denemeler yapmalısınız. O zaman biberona sütü koyun. Ucunu ılıtıp anne sütü sürün ve biberonu anne dışındaki başka biri vermeli. Anne demek meme demek olduğu için babanın vermesi çok önemli. Bu şekilde her gün belli öğünlerde biberonla bebeğinizi besleyin. Bebeğiniz biberona alışınca artık annesi de bebeğine biberon verebilir. Bu şekilde alıştırırsan de kullanacağınız biberonun ucunun  yumuşak olmasına dikkat ederseniz , bebeğin alışması daha kolay olur.

Biberon Nasıl Temizlenir?

Bebek bakımı konusunda hijyen altın kuraldır. Dolayısıyla bebeklerde biberon temizliği de oldukça önemlidir. Biberonu ne kadar iyi temizlerseniz, o kadar az bakteri üreyecektir. Bu da hastalıklara karşı alacağınız en iyi önlemlerden biridir.


Biberonu sıcak suyla yıkayın. Biberonunun yıkarken Emzik ve biberon temizleyici kullanmalısınız. Doğal içerikli olması, kalıntı bırakmaması çok önemli. Bu temizleyiciyi fırça ile temizleyin.Ulaşamadığınız alanlar için uzun ince fırçalardan yararlanabilirsiniz. Ardından çok iyi bir şekilde durulayın. Biberonları yıkama esnasında en çok iyi duruladığınızdan emin olun.
Kaynayan suda 25 dakika boyunca biberon malzemelerini kaynatmak, kaliteli bir sterilize yöntemidir. Yere düşen malzemeleri sudan geçirip bebeğinize vermek son derece yanlış bir harekettir. Muhakkak sterilize edin.

·

Check Also

Tıkalı Süt Kanalları ve Çözüm Önerileri

Emziren annelerin en az bir kez karşılaşabilecekleri sorunlardan biridir, süt kanallarının tıkanması. Acı verici ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir