Ana Sayfa / Genel / 0-1 YAŞ UYKU DÜZENİ VE İPUÇLARI

0-1 YAŞ UYKU DÜZENİ VE İPUÇLARI

0-1 YAŞ UYKU DÜZENİ VE İPUÇLARI

 

Her canlı yaratığın uyumak zorundadır. Erken gelişme sırasında beynin birincil aktivitesidir. Sirkadyen ritimler veya uyku-uyanma döngüsü aydınlık ve karanlık tarafından düzenlenir ve bu ritimlerin gelişmesi zaman alır, bu da yenidoğanların düzensiz uyku programlarına neden olur. Ritimler yaklaşık altı haftada gelişmeye başlar ve üç ila altı ay kadar çoğu bebek normal bir uyku-uyanıklık döngüsüne sahiptir. onun çocukluğunun uykuda. Uyku, çocuklar için özellikle zihinsel ve fiziksel gelişimi doğrudan etkilediği için önemlidir.

İki alternatif uyku hali vardır;

Hızlı Olmayan Göz Hareketi (NREM) veya “sessiz” uyku. NREM uykusunun derin halleri sırasında, kaslara kan temini artar, enerji yenilenir, doku büyümesi ve onarımı meydana gelir ve büyüme ve gelişme için önemli hormonlar salınır.

Hızlı Göz Hareketi (REM) veya “aktif” uyku. REM uykusu sırasında beyinlerimiz aktiftir ve rüya görülür. Vücudumuz hareketsiz hale gelir, nefes alır ve kalp atışları düzensizdir.

Bebekler zamanlarının yüzde 50’sini bu aşamaların  her birinde geçirir ve uyku döngüsü yaklaşık 50 dakikadır. Yaklaşık altı aylıkken, REM uykusu uykunun yüzde 30’unu oluşturur. Çocuklar okul öncesi yaşlarına geldiğinde, uyku döngüsü her 90 dakikada birdir.

Uyku ve Yenidoğan (0-3 ay)

Yenidoğanlarda, erken aylarda uyku günün her saatinde meydana gelir ve uyku-uyanıklık döngüsü, beslenmesi, değiştirilmesi ve beslenmesi ihtiyacı ile etkileşime girer. Yenidoğanlar, uyanık bir ila üç saatlik sürelerle düzensiz bir programda günde toplam 10.5 ila 18 saat uyurlar. Uyku süresi birkaç dakika ila birkaç saat sürebilir. Uyku sırasında, genellikle aktiftir, kollarını ve bacaklarını seğirir, gülümser, emer ve genellikle huzursuz görünürler.

Yeni doğanlar, farklı şekillerde uyuma gereksinimlerini ifade eder. Bazıları korkuyor, ağlıyor, gözlerini ovuyor veya bu ihtiyacı bireysel hareketlerle gösteriyor. Bebekleri uykulu olduklarında yatağa koymak en iyisidir, fakat uykuda değil. Bu dönemde size harika bir bebek yatağı önereceğim. Tummy Bebek yatağı. Anne karnındaki gibi güvenli hissettirir. Gece-gündüz kaliteli uyuması için tasarlanmıştır. Uyku bölünmelerini azaltarak uyku süresini arttırır. Doğumdan itibaren kullanım. Yüksek baş bölgesi reflüyü engeller ve kafa şeklini korur. Ayak desteği ile gaz sancısını engellemeye yardımcı olur. Karın bandı ile bebeğinizi doğru pozisyonda tutar. Bebeğinizin hareket özgürlüğünü kısıtlamaz. Beşikte, karyolada, oyun parkında, misafirlikte rahatça kullanılabilir.

Çabuk uykuya dalma olasılıkları daha yüksektir ve sonunda kendilerini nasıl uyuyacaklarını öğrenirler. Yenidoğanların gün içerisinde daha az uykuya maruz kalmaları ve gün ışığında daha fazla oynayarak teşvik edilebilirler. Akşam yaklaştığında, çevre daha az aktivite ile daha sessiz ve daha kısık olabilir.

Yenidoğanlarda Uyku İpuçları

 • Bebeğin uyku düzenini gözlemleyin ve uykululuk belirtileri belirleyin.
 • Uykulu değilken uykuya değil bebeği yatağa koyun.
 • Bebeği yüzü ile sırtüstü uyuyacak şekilde yerleştirin ve battaniye ve diğer yumuşak eşyalardan arındırın.
 • Gece uykusunu teşvik edin.

Uyku ve Bebekler (4-11 ay)

Altı aylıkken, gece beslenmesi genellikle gerekli değildir ve çoğu bebek gece boyunca uyur; Yüzde 70-80, dokuz aylıkken bunu yapacak. Bebekler tipik olarak gece 9-12 saat uyurlar ve günde bir ila dört defa olmak üzere 30 dakika ila iki saatlik kestirmeler alır – bir yaşlarına ulaştıkça daha az.

Bebekler uykulu olduklarında, ancak uykuya alınmadıklarında, yatma saatlerinde bağımsız olarak uykuya dalmalarını ve gece uykularına geri dönmelerini sağlayan “kendi kendine uykuyaa dalma” ihtimalleri daha yüksektir. Yatmadan önce ebeveyn yardımına alışmış olanlar genellikle “sinyal” verirler ve ebeveynlerinin gece uyumasına yardımcı olmaları için ağlarlar.

Sosyal ve gelişim sorunları da uykuyu etkileyebilir. Bakıcılarına bağlı olan güvenli bebeklerde daha az uyku problemi olabilir, ancak bazıları da uyku için bu bağlılığı bırakmakta isteksiz olabilir. Yılın ikinci yarısında, bebekler ayrıca ayrılma kaygısı yaşayabilirler. Hastalık ve artmış motor gelişimi de uykuyu bozabilir.

Bebekler İçin Uyku İpuçları

 • Düzenli gündüz ve yatma saatleri programları geliştirin.
 • Tutarlı ve eğlenceli bir uyku zamanı rutinini oluşturun.
 •  Düzenli bir “uyku dostu” ortam oluşturun.
 • Bebeğin bağımsız olarak uykuya dalmasını teşvik edin.

Uyku ve Yeni yürümeye başlayan çocuklar (1-2 yaş)

Yeni yürümeye başlayan çocuklar 24 saatlik bir süre içerisinde yaklaşık 11-14 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Yaklaşık 18 aylık olduklarında, gündüz uykuları yaklaşık bir ila üç saat sürecek şekilde günde bir kez azalacaklar. Uykular gece uykusunu geciktirebileceği için yatmaya çok yakın olmamalıdır.

Birçok çocuk yatağa girmeye ve gece uyanmasına karşı koymak gibi uyku sorunları yaşar. Gece vakti korkuları ve kabusları da yaygındır.

Birçok faktör uyku problemlerine neden olabilir. Yeni yürümeye başlayan çocukların bağımsızlık kazanmaları ve motorlarındaki artış, bilişsel ve sosyal yetenekler uykuyu etkileyebilir. Ayrıca yataktan kalkma yetenekleri, ayrılma kaygısı, özerklik ihtiyacı ve çocuğun hayal gücünün gelişimi uyku sorunlarına yol açabilir. Gündüz uykululuk ve davranış problemleri zayıf uyku veya uyku problemine işaret ediyor olabilir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar için Uyku İpuçları:

 • Günlük bir uyku takvimi ve tutarlı yatma zamanı rutini sürdürün.
 • Yatak odası ortamını her gece ve gece boyunca aynı yapın.
 • Tutarlı, iletilmiş ve uygulanmış sınırları belirleyin. Battaniye veya doldurulmuş hayvan gibi bir güvenlik nesnesinin kullanılmasını teşvik edin.

Uyku ve Okul Öncesi Çocuklar (3-5 yıl)

Okul öncesi çocuklar genellikle her gece 11-13 saat uyur ve çoğu beş yaşından sonra kestirmez. Küçük çocuklarda olduğu gibi, uykuya dalma ve gece uyanma zorluğu yaygındır. Hayal gücünün daha da gelişmesiyle okul öncesi çocuklar genellikle gece korkularını ve kabuslarını yaşarlar. Buna ek olarak, uyurgezerlik ve uyku terörleri okul öncesi yıllarda yoğunlaşıyor.

Okul Öncesi Çocuklar İçin Uyku İpuçları

 • Düzenli ve tutarlı bir uyku takvimi sağlayın.
 • Çocuğun uyuduğu odada biten rahatlatıcı bir yatmadan rutin olsun.
 • Çocuk, her gece aynı uyku ortamında, serin, sessiz ve karanlık bir odada ve TV olmayan bir odada uyumalıdır.

Uyku ve Okul Çağı Çocukları (6-13 yaş)

Altı ila 13 yaş arası çocuklar 9-11 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda, okullardan (örneğin ev ödevlerinden), spordan ve diğer ders dışı ve sosyal aktivitelerden zamanlarında talep artmaktadır. Ek olarak, okul çağındaki çocuklar televizyon, bilgisayar, medya ve İnternet ile kafein ürünlerinin yanı sıra uykuya dalmakta zorluk çekebilecek, kabuslar ve uykularındaki aksamalara neden olabilir. Özellikle yatma saatine yakın TV izlemek yatma direnci, uykuya dalmakta zorluk, uykuda kaygı ve daha az saat uyumu ile ilişkilendirilmiştir.

Bu yaşta uyku problemleri ve bozuklukları yaygındır. Zayıf veya yetersiz uyku, ruh halindeki değişimlere ve okulda öğrenme yeteneklerini etkileyen bilişsel sorunlara neden olabilir.

Okul Çağı Çocuklar İçin Uyku İpuçları

 • Okul çağındaki çocuklara sağlıklı uyku alışkanlıkları hakkında bilgi verin.
 • Düzenli ve tutarlı uyku takvimi ve yatmadan önce rutine olan ihtiyacı vurgulamaya devam edin.
 • Çocuğun yatak odasını uyumak için elverişli hale getirin – karanlık, serin ve sessiz.
 • TV’yi ve bilgisayarları yatak odasının dışında tutun.
 • Kafeinden kaçının.

 

Check Also

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi Tüketici pillerinde lider markalardan Duracell, 2016, 2025 ve 2032 lityum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir