Ana Sayfa / Genel / Bebek masajı bebeğin ağrılarını azaltır!

Bebek masajı bebeğin ağrılarını azaltır!

Bebek masajı bebeğin ağrılarını azaltır!

Yavaşça okşanan bir bebeğin beynindeki ağrılı deneyimlerle ilişkili aktiviteyi azalttığı bir çalışma bulundu.

Oxford Üniversitesi ve Liverpool John Moores Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, kan testlerinden geçirilen 32 bebeğin beyin aktivitesi izlendi.Yarısı daha önce yumuşak bir fırçayla okşadı ve beyninde% 40 daha az ağrı aktivitesi gösterdiler.Yazar Rebeccah Slater: “Dokunmanın, yan etki riski olmadan analjezik potansiyeli var gibi görünüyor” dedi.

Çalışma, optimal ağrı azaltıcı vuruş hızının saniyede yaklaşık 3 cm olduğunu buldu. Prof Slater, “Ebeveynler bebeklerini bu en uygun hızda sezgisel olarak vurabiliyorlar” dedi. “Bebek masajı gibi tekniklerin nörobiyolojik temellerini daha iyi anlayabilirsek, ebeveynlere bebeklerini nasıl rahatlatacakları konusunda tavsiyelerde bulunabiliriz.” Bu okşama hızı, daha önce yetişkinlerde ağrıyı azalttığı gösterilmiş olan, C-dokunsal afferentler adı verilen deride duyusal bir nöron sınıfını harekete geçirir. Ancak, bebeklerin aynı cevabı sağlayıp sağlamadığı veya zaman içinde geliştiği belirsizdi.

Prof Slater, “C-dokunsal afferentlerin bebeklerde aktive edilebileceğini ve yavaş, yumuşak dokunuşun bebeklerde beyin aktivitesinde değişikliklere yol açabileceğini gösteren kanıtlar vardı” dedi.  Profesör, Current Biology’de yayınlanan araştırmanın, erken bebeklerin cilde karşı tutuldukları, bebek-ebeveyn yapışmasını teşvik etmek ve muhtemelen ağrıyı azaltmak için bebek masajı ve kanguru bakımı gibi dokunmaya dayalı uygulamaların yatıştırıcı gücünün anekdot kanıtlarını açıklayabildiğini söyledi. . Prof Slater, “Önceki çalışma dokunuşun ebeveyn bağını artırabileceğini, hem ebeveynler hem de bebek için stresi azalttığını ve hastanede kalış süresini azaltabileceğini göstermiştir” dedi.

Çalışma yazarları şimdi, duyu yolları hala gelişmekte olan prematüre bebeklerde deneylerini tekrarlamayı planlıyor.

Erken ve hasta bebek yardımcısı Bliss’in baş yöneticisi Caroline Lee-Davey araştırmayı memnuniyetle karşıladı.

“Ten tene bakımı gibi pozitif dokunuşun yenidoğan bakımında bebekler için doğrudan bir fark yarattığını ve ebeveynlerin bebekleriyle bağlanmalarına yardımcı olduğunu zaten biliyoruz.

“Bu yeni araştırma, ebeveynlerin dokunuşunun bebeklerde ağrıyı hafifletmeye de yardımcı olabileceğini gösteriyor ve Bliss, Oxford Üniversitesi’ni özellikle yeni doğan bebeklerde ağrıyı azaltma konusunda özellikle yeni yıldan itibaren daha fazla araştırma yapmak için finanse etmekten memnuniyet duyuyor.

“Birçok insan, yenidoğan bakımında bir bebeğin hastanede kaldıkları süre boyunca kaç tane tıbbi işlem geçirdiğini bilmiyor.

“Bebeğin rahatsızlığını azaltabilecek herhangi bir şey, bu yetersiz araştırma alanında ileriye doğru büyük bir adım.”

Check Also

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi Tüketici pillerinde lider markalardan Duracell, 2016, 2025 ve 2032 lityum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir