Bebek beslenme rehberi

   Bebek Beslenme Rehberi

 

Bebeğinizin yaşamın ilk yılında uygun ve sağlıklı beslenmesi çok önemlidir. İlk yıl boyunca, çocuğunuzun hayatındaki diğer zamanlardan daha fazla büyüme gerçekleşir. İlk birkaç ay boyunca anne sütü veya formül gerekli olan tek şey. Bebeğiniz büyüdükçe, doğru zamanda çeşitli sağlıklı yiyecekler başlatmak doğru gelişim ve gelişim için önemlidir. Ve bu erken aşamada iyi beslenme alışkanlıklarına başlamak, yaşam için sağlıklı beslenme düzenlerinin oluşturulmasına yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun ilk 4 ayı için beslenme rehberi

Bebeğinizin doktoru size tavsiyede bulunmadıkça katı yiyecekler vermeyin. Aşağıdaki nedenlerden dolayı katı yiyecekler 4 aydan küçük bebekler için başlatılmamalıdır:

 • Anne sütü veya formülü bebeğinize büyümek için gereken tüm besinleri sağlar.
 • Bebeğiniz bir kaşık kadar bile katı yiyecekler yiyebilecek kadar fiziksel olarak gelişmemiş.
 • Bebeğinize katı yiyecekleri çok erken beslemek, aşırı beslenmeye ve aşırı kilo almaya neden olabilir.
 • Genel bir kural olarak, katı yiyecekler bebeklerin gece boyunca uyumasına yardımcı olmaz.

Tüm bebeklerin, çocukların ve gençlerin, D vitaminin eksikliğini önlemek için her gün 400 IU D vitamini alması gerekir. Bu takviyeler, formül veya inek sütü ile olabilir. Bu doğumdan hemen sonra başlamalıdır. Bebeğinizin doktoru, bebeğiniz için doğru tip ve D vitamini takviyesini önerebilir.

Formül beslemesi için rehber (0 – 5 ay arası)

Yaş

Besleme başına formül miktarı

24 Saat Başına Meme veya Formül Besleme Sayısı

1 ay

60 – 120 cc

6 – 8 kez

2 ay

150 – 180 cc

5 ila 6 kez

3 ila 5 ay

180 – 210cc

5 ila 6 kez

Emziren anneler genellikle bebeklerinin yeterli besleyip beslemediklerini merak ederler. İçeri girenler dışarı çıkmalı, bu nedenle ıslak bezleri saymak bebeğinizin bolca olduğunu bilmek için iyi bir yoldur. Yaşamın ilk birkaç gününde, bebeğinizin günde en az 5 ıslak bezinin olması gerekir. Bebeğinizin ıslak bezinin daha az olduğunu fark ederseniz, derhal yardım için bebeğinizin sağlık kuruluşu veya emzirme danışmanı ile iletişime geçmelisiniz.

Çocuğunuz için beslenme ipuçları

Bunlar bebeğinizi beslerken göz önünde bulundurulması gerekenler:

 • Katı yiyeceklere başlarken, bebeğinize bir seferde 1 yeni yiyecek verin. Tahıl ve meyve veya et yemekleri gibi karışımları kullanmayın. Yeni bir yiyecek daha eklemeden önce yeni yemeği 2 ila 3 gün boyunca verin. Bu şekilde, bebeğinizin hangi yiyeceklere alerjisi olabileceğini veya bununla başa çıkamayacağını söyleyebilirsiniz.
 • Küçük miktarlarda yeni katı yiyeceklerle başlayın. İlk başta bir çay kaşığı deneyin ve yavaş yavaş bir çorba kaşığı için artırın.
 • Farklı yiyecekleri hangi sırayla vermeniz gerektiğine dair kesin kurallar yoktur. Birçok kişi bebek muhallebisi ile başlar ve yavaşça meyve, sebze ve protein ekler.
 • Ev yapımı bebek maması yaparken tuz ya da şeker kullanmayın. Konserve yiyecekler büyük miktarda tuz ve şeker içerebilir ve bebek maması için kullanılmamalıdır.
 • Meyveleri ve sebzeleri her zaman yıkayıp soyup tohum veya çukurları temizleyin. Toprağa temas eden meyve ve sebzelere özellikle dikkat edin. Yiyecek zehirlenmesine neden olan botulizm sporları içerebilirler.
 • Bebeğinizin yaşı 12 ay olana kadar İnek sütü diyete eklenmemelidir. İnek sütü bebeğiniz için doğru besinleri sağlamaz.
 • Şekersiz meyve suyu, bebeğiniz bir bardaktan içebildiğinde (yaklaşık 6 aylık veya daha büyük) başlayabilir. Ancak, sağlıklı bir bebeğin beslenmesinin gerekli bir parçası değildir. Meyve suyu, çocuklarda hem obezite hem de yetersiz beslenme ile bağlantılıdır. Bütün meyve ve sebzeler daha sağlıklı bir seçenektir.
 • Tüm yiyecekleri bir kaşıkla besleyin. Bebeğiniz bir kaşıktan yemek yemeyi öğrenmeli. Biberondan yemekleri içirmeyin. Biberonla sadece anne sütü veya devam sütü verilmelidir.
 • Balın ilk yıl bebek beslenmesinde olmasından kaçının çünkü bir tür botulizmaya neden olabilir.
 • Bebeğinizi biberonla besliyorsanız, yatarak vermemeye çalışın. Hafifi meyilli olmasına dikkat edin. Biberonun yatarak verdiğinizde  kulak enfeksiyonlarına ve boğulmaya neden olabilir. Bebeğinizin dişleri mevcut olduğunda, biberonun kullanılaması diş çürümesine neden olabilir.
 • Bebeğinizin sağlık kuruluşu, bebeğinizi biberondan nasıl bırakacağınız konusunda size tavsiyede bulunabilir.
 • Temiz tabak sendromundan kaçının. Çocuğunuzu acıkmamış olsa bile tabağındaki tüm yiyecekleri yemeye zorlamak iyi bir alışkanlık değildir. Çocuğunuza yemek yemeyi öğretin, ama zorlamayın.Bebeğinizin büyüme hızı 1 yaş civarında yavaşlar. İlk dönemdeki gibi hızlı kilo almayacaktır.
 • Bebeğiniz ek gıdaya başladığında su içmeye de başlamalı. Alıştırma bardağı edinin ve yavaş yavaş içmesi için teşvik edin.
 • Bebeğinizin yemek tercihlerini sevdiklerinizle sınırlamayın. Çok çeşitli yiyeceklerin erken verilmesi, daha sonra iyi beslenme alışkanlıklarına yol açabilir.
 • Bebeğinizin sağlık kuruluşu tarafından tavsiye edilmedikçe, bebeklerin ve çok küçük çocukların diyetlerinde yağ ve kolesterol sınırlı olmamalıdır. Çocukların sağlıklı büyümesi için kalorilere, yağlara ve kolesterollere ihtiyaçları vardır.

Check Also

Tatlı Patatesli Mercimek köftesi

Tatlı patatesli mercimek köftesi Malzemeler: 1 yemek kaşığı yağ 1 Küçük Soğan, soyulmuş ve ince …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir