Bebeklerde Ayrılma Kaygısı

Bebeklerde Ayrılma Kaygısı: Ne Zaman Başlar Ve Nasıl Davranmak gerekir?

 

Küçük bebeğiniz sana bakıyor. Onların gözü yaşlı gözleri sizi yalvarıyor gibi görünüyor, “Beni yalnız bırakma”.

Bir şans verildiğinde, çocuğunuzu asla terk etmeyeceksiniz, çünkü onlar kadar sizin için bu durum acı verici. Fakat okula gitmeleri gerekiyor ve ya  işe geri dönmeniz gerekiyor. Ayrılma kaçınılmazdır ve ayrılma endişesi de öyledir.

Bebeklerde Ayırma Kaygısı Nedir?

Ayırma kaygısı , anneden veya babadan ayrıldığında bebeğin endişelendiği gelişimsel bir aşamadır. Bu normaldir ve bebeğinizle paylaştığınız güçlü bağı yansıtır.

İlk altı ayda bebekler insanları tanıyamaz ve herhangi bir kişiyle iyi geçinir. Ancak altı ay sonra, yüzleri tanımlamayı ve ebeveynler ve bakıcılar ile güçlü bir bağ kurmayı öğrenirler. Çocuğun anneye bağlanması derinleşir.

 

Tüm Bebekler Ayrılma Kaygısını Yaşar Mı?

Ayrılma kaygısı, bebeğinizin bağımsızlığını ve güvenlik duygusunu geliştirdiğini gösterir. Bütün bebeklerin ayrılma kaygısına sahip olmaları, ancak değişen derecelerde yaygındır.

Çoğu bebek, tuvalete gitmeye bıraktığınız zaman, onları yatağa koyduğunuzda ve odadan çıktığınızda veya günlük bakım ya da oyun grubuna bıraktığınız gibi bazı durumlarda Ayrılık kaygısı belirtileri gösterir.

Bebekler Ne Zaman Ayrılma Kaygısına Sahiptir?

Bebekler ayrılık anksiyetesini ilk kez yaşarlarsa, yaklaşık sekiz aylıkken, ana babalarının görmedikleri zamanlarda bile var olduklarını anladıkları zamandır. Yaklaşık 13 ila 15 ayda doruğa ulaşır ve iki ila beş ay kadar sürer .

Bu durum, ana bakıcı olan anne, işe giderken veya dışarı çıktığında meydana gelir. Ayrılacağınızı biliyorlar ama ne zaman döneceğinizi bilmiyorlar çünkü bebekler henüz zaman kavramını anlamıyor.

Bu endişe, bebek onları kalıcı olarak bırakmadığınızı, sadece işe ya da bir işe yarayacağınızı fark etmeye başlayana kadar sürer.

Çoğu bebek, zamanla bebeğin yaşlandıkça çeşitli şekillerde ortaya çıkabileceği endişesini aşar. Bunu çeşitli davranışlarla gösterebilirler.

Çocuğunuzdaki ayrılık kaygısı, bu belirtilerden bir veya daha fazlasıyla tanımlayabilirsiniz:

 1. Yalnız bırakıldığında veya bir başkasıyla bırakıldığında ağlar:Bu klasik ayrılık kaygısının işaretidir. Bebeğiniz bakıcı ile veya diğer ebeveynle birlikte olmakta zorlanabilir.
 2. Uyku süresi kesintiye uğradı:Ayrılma kaygısı olan bebeklerin gece boyunca birden fazla uyanması ve sizin için ağlaması yaygındır. Sizden ayrılma konusunda kabusları var. Tek ihtiyaçları olan, güvende hissetmeleri için orada olduğunuza dair güvencenizdir.
 3. Erken uyanır:Bebeğiniz erken uyanabilir ve siz burada olmadığınız sürece uyuyamaz.
 4. Sana yapışacak:Bebeğin özellikle onu yeni yerlere götürdüğünde ya da yabancılarla tanıştığında sana yapışacak.
 5. Gözle görülür bir şekilde sıkıntılı: Bazı bebekler sıkıntılı hale gelir ve onları sakinleştirmek zor olabilir. Onlar üzgün ve huysuzdur.
 6. Yalnız oynamaktan nefret:En sevdikleri oyuncaklarla oynamak istemiyorlar çünkü annelerinin onlarla oynamasını istiyorlar. Zaman alıcı olsa da, ayrılmadan önce bir süre onlarla oynayın. Onlara güle güle anlatmak için harika bir yol.

 

Farklı Aşamalarda Ayırma Kaygısı

Ayrılma kaygısı bebeğin gelişiminin farklı aşamalarında ortaya çıkar. Her aşamada onlara nasıl yardım edebileceğinizi görelim:

Bebek / bebek:

Bebekler tipik olarak sekiz ay civarında ayrılma kaygısı yaşamaktadır, ancak bir çocuktan diğerine değişebilir. Bebeğiniz onu sonsuza dek terk etmediğinizi anlayana kadar haftalar aylar sürer.

Bebeğinize Bu Konuda Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

 • Bebeğinizi bakıcılara erken tanıtın:Bebeğinizi altı aylıktan itibaren bebeğinize bakan kişiyi tanıtmaya başlayın. Bu şekilde başkalarına ve yokluğunuza alışacak.
 • Beden dilinizin kelimelerinizle senkronize olmasına izin verin:Kapıya doğru yöneldiğinizde bebeğiniz duygularınızı ve hislerinizi algılar. Kendine güven, gülümse ve neşeyle bir hoşçakal ver. Bebeğiniz ancak onu bakıcıya bıraktığınızdan emin iseniz emin olabilirsiniz.

Yürümeye başlayan çocuk:

Resim: iStock

Ayırma kaygısı bazı bebeklerde yaklaşık 12 ila 24 aydır, ancak bazıları bebek yaşından önce geçer. İki yaş civarında çocuklar ebeveynlerine güçlü bir bağ kurarlar ve aynı zamanda bazı şeyleri kontrol altına almak için güçlü bir dürtüleri vardır. Geri döneceğini biliyorlar ama onlarla birlikte kalmanı istiyorlar.

Çocuklar manipülasyonda iyidir. Ağlamanın senden bir tepki vereceğini biliyorlar, bu yüzden ayrılmayı önlemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Yüksek sesle olabilirler ve onları durdurmak zor olurdu.

Yürümeye Başlayan Çocuğunuza Bu Konuda Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

 • Bebeğinize bir görev veya sorumluluk verin:Gittikten sonra kapıyı kapatmasını isteyin. Onu meşgul tutabilen eğlenceli bir görev verin.
 • Ne zaman döneceğinizin zamanını belirtin:Giderken, bebeğinize akşam yemeğinde döneceğinizi veya sabaha giderseniz, akşama döneceğinizi söyleyin.

 

Yeni bir okul, yeni bir ev veya bir kardeşin gelişi gibi değişiklikler, bu yaştaki çocuklarda ayrılık kaygısına neden olabilir. Ayrıca, yabancı yüzler kendilerini endişeli hissettiriyor. Annelerinin gelip onları okuldan alacaklarını, yeni evin eskisi kadar güvenli olduğunu veya kardeşleri ile oynayabildiklerini ve eğlenebileceğini anlamaları birkaç hafta sürer.

Okul Öncesi Çocuğunuza Bu Konuda Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

 • Çocuğunuzun duyguları ile iyi olmasına izin verin:“Korktuğunu ve endişelendiğini biliyorum. Ama aynı zamanda ilk defa bu macera yolculuğuna çıktığımızda korkuyordun, ve bir süre sonra eğlendin. ”Onu korkuları ve endişeleriyle başa çıkabileceğine ikna ettin.
 • Onlarla fazladan zaman harcayın:Çocuğunuzla birlikte dikkat çekmek, güvende hissetmek, güvende hissetmek ve daha az tehdit altında olmak için ekstra birebir zaman planlayın. Çocuğun yeni bir kardeşi varsa, büyük çocuğunuza daha fazla dikkat edin ve ihmal edilmemesi için ev işlerine dahil edin.
 • Bir zaman çizelgesinesahip olun: Çocuğunuzun rutininde emir almanız genellikle iyidir. Ayrılma sırasında yardımcı olduğunu kanıtlar çünkü daha sonra ne olacağını ve sizi tekrar ne zaman görebileceğini bilir.
 • Çocuğunuzun taleplerini yerine getirmeyin:Çocuğunuz bazen emziklerini geri istemek ya da onunla yatacağınız konusunda ısrar etmek gibi bir sinir krizi geçirebilir. Taleplerini yerine getirme, onun yerine, onu çok fazla sevgiyle ve sarılmaya devam et

Bebeği, beslenme, uyku vb. Rutinleri ayarlayarak ayırmak için hazırladığınızı düşünebilirsiniz, ancak gecenin ortasında oturup ağlayarak sizi habersiz bırakacaktır. Bu ayrılık kaygısının belirtilerinden biri.

Geceleri Bebeklerde Ayırma Kaygısı

Geceleri bebeği ve uykunuzu mahrum bırakacaktır. Ayrılma kaygısı olan bebekler gece boyunca bir defadan fazla uyanır ve ebeveyn veya bakıcı için ağlar.

Geceleri senden ayrılma korkusu gerçek. Bu tür bölümlerle nasıl başa çıkabileceğinizi aşağıda bulabilirsiniz:

 1. Bebeğinizle konuşun:Onu bir kez uyuttuğunuzda, hemen gitmeyin, konuşmaya devam edin ve onunla şarkı söyleyin. Onu birkaç saniye bırakın, geri gelin ve yavaşça ayrılma aralığını arttırın. Sonunda senden uzak durmaya alışacak.
 2. Yatma zamanı rutini geliştirin:Yatma zamanını huzurlu, rahatlatıcı ve sevgi dolu yapın. Uyumadan önce hafif bir masaj yapın, bir ninni söyleyin veya ayırın daha az acı vermesi için ona sarılın.
 3. Güvence sağlayın: Uyuduktansonra çocuğunuza yakın kalın. Bebekler kendileri için savaştıklarını düşünerek uyanırlar ve bu nedenle orada olduğunuza dair güvenceye ihtiyaçları vardır.
 4. Sinsice yaklaşma:Bu, uzun vadede zarar verici bir şeydir. Bebeğiniz uyuduktan sonra ortadan kaybolmak kolay olsa da, onu her terk ettiğinizde onu güvensiz ve belirsiz hale getirebilir. Bunun yerine, iyi geceler diyerek sevgi dolu şekilde  onu bırakın.
 5. Kısa ve basit hale getirin:Eğer ağlarsa, ona eğilimli olun ve ziyaretinizi kısa ve basit hale getirin. Senden fazla yardım almadan kendi kendine uyuyakaldığından emin ol.
 6. Sakin olun:Ebeveynler için gece saatlerinde bebekten ayrılma konusunda endişelenmek doğaldır. Ama yüzünde göstermesine izin verme. Kendinden emin ve mutlu ol ve her şeyin yolunda gittiğini ve mutsuz olmak için bir neden olmadığını söyle. Bebeğiniz titreşimlerinizi alacak ve sizden ipuçları alarak otomatik olarak gevşeyecektir.
 7. Cee-ee oynayın:Bebeğinizle Cee-ee oynamanız, gitmiş olsanız bile geri döneceğinizi anlamasına yardımcı olacaktır.

Ayırma kaygısı bebeğin gelişiminde sadece bir aşamadır ve bebeğiniz için süreci kolaylaştırabilirsiniz.

Bebeğinizin Ayrılma Kaygısı Ile Nasıl Başa Çıkmasına Yardımcı Olun

Ayrılma asla kolay değildir. Hoşça kal teklif verme belki de anneler ve bebekler için en zor şeylerden biridir. İşte ayrımı nasıl kolaylaştıracağınız.

 1. Bir rutin belirle:Hoşçakal demenin bir rutini yap. Düzenli bir zamanlama çocuğunuzun size güvenmesine ve ayrılma kaygısından kurtulma yeteneğini geliştirmesine yardımcı olabilir. Sıfırdan başlamanız gerekebileceğinden rutini bozmayın.
 2. Uygula:Bebeğiniz kreşe başlamadan önce bile ayrılık ritüelini uygulayın. Bebeğinizi bir bekçi veya büyükanne veya büyükbaba ile bırakın ve bir süre uzak durun. Bu okul zamanı geldiğinde hazır olmasına yardımcı olacaktır. Bunu ne kadar çok uygularsanız, o kadar erken bir alışkanlık haline gelir.
 3. Onları tanıyın:Bebeğinizin evde veya günlük bakımda olup olmadığına bakıcıyı yakından tanıyın. Rahat ve çevre ile tanışmasına izin verin. Bebeğinize sakinleşmesi için zaman verin ve yardım ederse, en sevdiği oyuncağını veya battaniyesini eve bağlayabilmesi için onunla gönderin.
 4. Bebeğinizle konuşun:Gitmeden önce bebeğinizle konuşun . Bebeğinize, günlük bakıma gitmesi gerektiğini veya siz geri dönene kadar evde kalması gerektiğini bildirin. “Anne işten hemen sonra dönecek, dadı seninle ilgilenecek ve seni öğle yemeğinde arayacağım.” Diyerek tatlı konuş. Bebekler beden dilini ve jestlerini anlar.
 5. Her ağladığı zaman şımartmayın:Bebeğiniz her ağladığında, stres yapmayın ve ona sarılmayın. Bunu yapmak sadece endişeyi arttıracaktır. Bunun yerine, ağlamasına ve duygularını ifade etmesine izin verin. Ayrılıkla uğraşması için ona biraz zaman ver. Eğer karışmazsan ağlamayı kesebilir. Annelik içgüdülerinizi bir süre park edin ve güçlü ve sağlam kalın.
 6. Her zaman güle güle de: Hoşçakaldemeden gitme. Hoşça kal demeden gizlice girersen, bebeğin üzülecek. Söylerken sert ve sevgi dolu olun; kısa ve neşeli tutun ve her gün bir rutin haline getirin. Hoşçakal dedikten sonra geri dönme; bu sadece işleri daha da kötüleştirecek.
 7. Ayrılıkların zamanı:Bebek yorgun veya aç olduğunda ayrılıklar daha zordur, bu nedenle mutlu, iyi beslenmiş ve sağlıklı olduğunda onları deneyin. Uyurken veya uzağa bakarken gitmeyin, uyanıp ağlamaya başlayabilir. Bunu yaparsan, onun güvenini de kıracaksın. Bekçinizden, ayrıldıktan hemen sonra onu bir oyuncak veya en sevdiği yiyecekle rahatsız etmesini isteyin. Dikkatini bakıcıya ya da etrafındaki sosyal becerilerini de geliştirebileceği başkalarına çekecektir.
 8. Bebeğinizden önce ağlama:Kendinizi çok kötü hissetseniz bile, bebeğinizin önünde ağlamayın. Ağlamak, bebeğinizin sizden ayrılmasını neredeyse imkansız hale getirir, çünkü sizin de ayrılığın acı çektiğini bilir. Öyleyse, kendini topla ve bebeğini terk ederken cesur bir cephe oluştur.
 9. Ritüelleri tekrar bir araya getirme: İşten döndüğünüzde ve çocuğunuz size ulaştığında, başka görevlere geçmeden önce ona sarılın ve zaman geçirin ya da bir süre onunla oynayın. Bu, ayrılığın ne kadar acı verici olursa olsun, yeniden birleşmenin mutlu ve neşeli olduğunu ona güvence altına alacaktır.
 10. Sözlerinizi bekleyin:Bebeğinize geri döndükten sonra bir şey için söz verirseniz, söz verdiğinizden emin olun. Bunu yaparsanız size güvenecektir ve sizi terk ettiğinde huzur içinde olması daha muhtemeldir. Bu aynı zamanda onu bağımsız ve kendinden bağımsız olarak yaşayabilme konusunda kendinden emin kılar.

Ayırma Kaygısı Bozukluğu Nedir?

Çocuklar genellikle Ayrılık kaygısından iki yıl sonra çıkarlar. Fakat iki yıldan fazla devam ederse ve çocuğun gelişimini kısıtlarsa, o zaman ayrılık kaygısı bozukluğuna dönüşür .

Bu durum da, okula gitmeyi reddetme ve ebeveynsiz uyuma korkusu ile ilgili endişe ile karakterizedir. Ayrılık kaygısı durumunda, çocuğun profesyonel yardıma ihtiyacı vardır.

Ayrılıklar hem sizin hem de bebek için acı vericidir, ancak kaçınılmazdır. Bununla birlikte, çocuğunuzun alışılmadık bir şekilde sinirlendiğini veya ayrılma konusunda travmatize olduğunu tespit ederseniz, bunun nedenini araştırmanız gerekir. Günlük bakım görevlisi, onlara kötü muamele yapabilir veya birileri okulda onları zorbalık edebilir veya düşündüğünüzden daha ciddi bir şey olabilir. Çocuğunuzun tutukluklarını bir kenara atmayın, endişesinin sebebinin sadece sizin ayrılmanız ve başka hiçbir şey olmadığından emin olun.

Check Also

9-12 Ay Bebek Menüsü

Artık bebeğiniz pek çok şeyi deneyimledi. Yavaş yavaş akşam öğününe başlıyoruz. Bu aydan sonra artık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.