Yenidoğan Sarılığı

YENİDOĞAN SARILIĞI

Yeni doğan sarılık, bebeğin cildinin ve gözlerinin sararmasıdır. Yenidoğan sarılık çok yaygındır ve bebekler, kırmızı kan hücrelerinin normal parçalanması sırasında üretilen sarı bir pigment olan yüksek bir bilirubin seviyesine sahip olduğunda ortaya çıkabilir.

Daha büyük bebeklerde ve yetişkinlerde, karaciğer bilirubini işler, bu da onu bağırsak yolundan geçirir. Bununla birlikte, yeni doğmuş bir bebeğin hala gelişmekte olan karaciğeri bilirubini çıkaracak kadar olgun olmayabilir.

İyi haber şu ki, çoğu durumda, yeni doğan sarılık bir bebeğin karaciğeri geliştikçe ve bebek beslenmeye başladığında, bilirubinin vücuttan geçmesine yardımcı olur.

Çoğu durumda, sarılık 2 ila 3 hafta içinde kaybolacaktır. 3 haftadan uzun süre devam eden sarılık, altta yatan bir durumun belirtisi olabilir.

Tüm yeni doğan bebeklerin hastaneden taburcu edilmeden önce ve bebek 3 ila 5 gün arasında olduğunda sarılık için muayene edilmesi önerilir.

Yeni doğan sarılık görülme riski en yüksek olan bebekler:

 •  Prematüre bebekler (37 haftalık gebelikten önce doğan bebekler)
 • Yeterli anne sütü veya formülü alamayan bebekler, ya beslenmekte zorlandıkları ya da annelerinin sütü henüz gelmediği için
 • kan grubu annelerinin kan grubu ile uyumlu olmayan bebekler

Kan grubu annelerininkiyle uyumlu olmayan bir bebek, kırmızı kan hücrelerini yok edebilecek ve bilirubin seviyelerinde ani bir artışa neden olabilecek bir antikor birikimi geliştirebilir.

Yeni doğan sarılığın diğer nedenleri şunlardır:

 • doğumda veya diğer iç kanamalarda morarma
 • karaciğer sorunları
 • bir enfeksiyon
 • bir enzim eksikliği
 • Bebeğinizin kırmızı kan hücrelerinde anormallik

Sarılığın ilk belirtisi bebeğin cildinin ve gözlerinin sararmasıdır. Sararma doğumdan 2 ila 4 gün sonra başlayabilir ve vücuda yayılmadan önce yüze başlayabilir.

Bilirubin seviyeleri genellikle doğumdan 3 ila 7 gün sonra zirve yapar.

Bir bebeğin cildine hafifçe bastırılmış bir parmak, cildin o bölgesinin sarılaşmasına neden olursa, muhtemelen sarılık belirtisidir.

Sarılık vakalarının çoğu normaldir, ancak bazen sarılık altta yatan bir tıbbi durumu gösterebilir. Şiddetli sarılık ayrıca beynin içine bilirubin geçmesi riskini artırır, bu da kalıcı beyin hasarına neden olabilir.

Aşağıdaki belirtileri fark ederseniz doktorunuza başvurun:

 • Sarılık yayılır veya daha yoğun hale gelir.
 • Bebeğiniz 38 ° C’nin üzerinde bir Ateş  geliştirir.
 • Bebeğinizin sarı rengi derinleşir.
 • Bebeğiniz yetersiz besleniyor, kayıtsız veya uyuşuk görünüyor , bir türlü uyanmıyorsa ve yüksek perdeli ağlıyor.

Hastane doğumdan sonraki 72 saat içinde annelerin ve yenidoğanların çoğunu taburcu eder. Doğumdan birkaç gün sonra ebeveynlerin bebeklerini bir kontrol için getirmeleri çok önemlidir, çünkü bilirubin seviyeleri doğumdan 3 ila 7 gün sonra zirve yapar.

Farklı bir sarı renklenme, bir bebeğin sarılık olduğunu doğrular, ancak sarılık şiddetini belirlemek için ek testler gerekebilir.

Yaşamın ilk 24 saatinde sarılık gelişen bebeklerin, bir deri testi veya kan testi ile hemen ölçülen bilirubin seviyeleri olmalıdır.

Bebeğin sarılığının altta yatan bir durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek için ek testler gerekebilir. Bu, bebeğinizin Tam kan sayımı , kan grubu ve  Rhesus faktörü (Rh) uyumsuzluğu açısından test edilmesini içerebilir.

Ek olarak, artan kırmızı kan hücresi yıkımını kontrol etmek için bir Coombs testi  yapılabilir.

Bir bebeğin karaciğeri olgunlaşmaya başladığında hafif sarılık genellikle kendi kendine çözülür. Sık beslemeler (günde 8 ila 12 kez), bebeklerin bilirubini vücutlarından geçirmelerine yardımcı olacaktır.

Daha şiddetli sarılık başka tedaviler gerektirebilir. Fototerapi, bebeğinizin vücudundaki bilirubini parçalamak için ışık kullanan yaygın ve oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Fototerapide, bebeğiniz sadece bir bebek bezi ve özel koruyucu gözlükler giyerken mavi bir spektrum ışığı altında özel bir yatağa yerleştirilecektir. Bebeğinizin altına bir fiber optik battaniye de yerleştirilebilir.

Çok ağır vakalarda, bir bebeğin bir donörden veya bir kan bankasından az miktarda kan aldığı bir değişim transfüzyonu gerekli olabilir.

Bu, bebeğin hasarlı kanını sağlıklı kırmızı kan hücreleri ile değiştirir. Bu ayrıca bebeğin kırmızı kan hücresi sayısını arttırır ve bilirubin düzeylerini azaltır.

Yenidoğan Sarılığı nasıl önleyebiliriz?

Yenidoğan sarılığını önlemenin gerçek bir yolu yoktur. Hamilelik sırasında kan grubunuzu test yatırabilirsiniz.

Doğumdan sonra, bebeğinizin kan grubu  , gerekirse yeni doğan sarılıklara neden olabilecek kan grubu uyumsuzluğu olasılığını ortadan kaldırmak için test edilecektir. Bebeğinizde sarılık varsa, daha şiddetli olmasını önlemenin yolları vardır:

 • Bebeğinizin anne sütü  ile yeterli beslendiğinden emin olun. Bebeğinizi ilk birkaç gün boyunca günde 8 ila 12 kez beslemek, bebeğinizi susuz kalmamasını sağlar, bu da bilirubinin vücutlarından daha hızlı geçmesine yardımcı olur.
 • Bebek mamalarınızı emzirmiyorsanız, bebeğinize ilk hafta 2 ila 3 saatte bir 1 ila 2 ons formül verin. Preterm veya daha küçük bebekler ve aynı zamanda anne sütü alan bebekler de daha az miktarda formül alabilir. Bebeğinizin çok az veya çok fazla formül aldığından endişe duyuyorsanız veya 24 saatte en az 8 kez beslenmeyecekleri konusunda doktorunuzla konuşun.

Bebeğinizin yaşamın ilk beş günü, deride ve gözlerde sararma gibi sarılık belirtileri açısından dikkatlice izleyin.

Bebeğinizin sarılık belirtileri olduğunu fark ederseniz, derhal doktorunuzu arayın.

Check Also

Yenidoğan Bebeklerin Cilt Bakımı Ve İpuçları

YENİDOĞAN BEBEKLERİN CİLT BAKIMI VE İPUÇLARI   Bebekler doğduklarında pamuk gibi ciltleri vardır. Ama çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir