Anneler için doğal doğum bir maratondur. Hamilelik Egzersizleri Neden Bu Kadar Önemli?

 

Hamilelik Egzersizlerine Ne Zaman Başlamalı?

Hamilelik egzersizlerine başlamak için en iyi zaman hamile olduğunuzu öğrendikten sonradır. Mutlaka öncesinde kadın doğum hekiminizden onay almalısınız..

Tamam, Hamilelik Egzersizlerine Hazır mısın?

Yürüyüş

Evet, basit yürüyüş, büyük gününüze yaklaşırken vücudunuzu dengede tutmaya yardımcı olabilir. Günde en az 30 dakika, tercihen temiz hava, güneş ışığı ve doğal çevre için dışarıda hedefleyin.

Doğru Oturma

Bazıları bunun tam olarak “egzersiz” olmadığını iddia edebilirken, aynı fikirde değilim. Yaklaşık 20 kilo ekstra ağırlık taşıdığınızda ve düzgün oturduğunuzda, pelvisinizi stabilize edersiniz.

Özellikle pilates topu edinin. Onun üzerinde dik şekilde oturmaya çalışın.

Bağdaş kurmak

Bu şekilde oturmak uterusu ileri doğru iter, bacakları uzatır ve pelvisi daha fazla açar. Çömelme pozisyonunda oturmak da mükemmel bir pelvik taban güçlendiricidir.

Yaslanmış gebelik egzersizi

 

Pelvik kayalar kedi inek gebelik egzersiz

Bu basit hamilelik egzersizi leğen kemiğini ve bel sırtını gevşek tutar. Bunlara ilk günden başlayabilir ve doğuma devam edebilirsiniz.

Kelebekler hamilelik egzersizi

 Kelebekler

Bu basit hamilelik egzersizi pelvisinizi açar ve belinizi esnek tutar. Bunları hamile olduğunuz andan doğum yapana kadar yapabilirsiniz. Yere oturun ve ayak tabanlarınızı bir araya getirin. Gerilmeyi hissedene kadar bacaklarınızı yukarı ve aşağı doğru vurun. Eşinizin daha derin bir esneme için direnç eklemesini bile sağlayabilirsiniz.

 Uyku Pozisyonu

20 haftaya geldikten sonra çoğu doktor ve ebeler sizi sırt üstü uyumanızı önermezler. Çünkü, çünkü sırt ağrısı, nefes alma, sindirim sistemi,  hemoroid, düşük tansiyon ve kalbinize ve bebeğinize dolaşımı azaltabilir.

Sol tarafınızda uyumak en uygunudur, çünkü plasentaya ve bebeğinize ulaşan kan ve besin miktarını artırabilir. Leğen kemiğini dengeli ve hizalı tutmak için özellikle  dizleriniz arasında olmak üzere ekstra yastıklar kullanın. Karnızın ve omzunuzun altına da yastık koyabilirsiniz. Yastıklar bu dönemde sizin rahat uyumanıza yardımcı olacaktır