Yenidoğan bebeği büyük kardeşlerine tanıtma

Yenidoğan bebeği büyük kardeşlerine tanıtma

Evinize bebeğin gelmesi herkes için yeni birşeydir. Evdeki kızınız veya oğlunuz için hayatında bir ilk olabilir. Eve yeni bir bebek gelecekse evdeki büyük kardeşi hazılamalıyız. Bunun için;

• Hamileliğiniz de , gelecek bebek hakkında onlarla sık sık konuşun ve bir abla ya da ağabey olacakları için heyecanlanmalarını sağlayın.

Hamilelik süreci boyunca aileye yeni bir bebek katılacağı düşüncesine alıştırılan çocuk için ilk tanışma anı çok önemlidir.  Eğer ilk çocuğun çevresini ve olayları sorgulama yaşı geldiyse; kafasında bir çok soru vardır.

Kardeşim nasıl biri? Kime benziyor?   Nasıl sesler çıkartacak?   Benim hayatımda ne gibi değişiklikler yaratacak?    Annem benimle daha az mı ilgilenecek?    Annemle babam onu benden daha fazla mı sevecek?

Abi veya abla doğumdan sonra hastaneye ilk geldiğinde  odada bebeğin olmaması için hemşire ile önceden konuşabilirsiniz.  Beş dakikalığına bebeğiniz odadan çıktığında;  odaya girsin ve odayı keşfetsin.Odayı keşfettikten sonra,  tercihen baba ile birlikte beraber kardeş almaya gidebilirler.İlk gördüğü anda, biraz sessizce bu anın keyfini çıkarttıktan sonra duygularını paylaşması için ona çeşitli sorular sorabilir, isterse nazikçe eline dokunabileceğini anlatabilirsiniz.Anne bebeği kucağına aldığında,“Sen de öteki yanımda oturmak ister misin?” diye sormalısınız.Bu, ”Seni unutmadım, hadi sen de katıl, sen dışlanmadın, hala benim için çok önemlisin” mesajını ileten sihirli bir cümledir…

• Doğumdan sonra bebek eve gelince , onun bakımı için onlardan yardım isteyin. Bebeğin bezini veya kıyafetini geçirmek için yardım isteyin.

• Yeni bebeğinize çok hediye gelebilir. Evdeki kardeş için de siz birçok hediye alın. Hatta yeni kardeş, evdeki abi/ablasına hediye getirsin.

• Ziyaretçiler bebek görmek için geldiğinde, çocuğunuzun yeni kız ya da erkek kardeşini onlarla tanıştırsın.

• Özellikle 5 yaşının altındaki abla veya abiyle yeni kardeşi güvenlik nedeniyle aynı ortamda yalnız bırakmayın.

• Büyük kardeş yeni bir bebeği kıskanabilir ve dikkat çekmek için bebeksi davranışlarına  geri dönebilirler.

• Yeni rolüne uyum göstermek büyük çocuğunuz için zorlayıcı olabilir. Her şeyi paylaşmayı öğrenmeleri gerekir– alanları, oyuncakları ve özellikle de siz.

• Büyük çocuğunuza kardeşinin bakımında küçük görevler verin.Yeni doğan bebekler zamanınızın çoğunu alabilir, bu nedenle onu dahil etmek her ikinizin de bebekle vakit geçirmenizi ve birbirlerini tanımalarını sağlar.

• Büyük kardeşin soru sormaya teşvik edin. Muhtemelen çok fazla merak ettiği şey vardır. Büyük olasılıkla ne olduğunu ve neden olduğunu merak ediyordur. Ne beklemeleri gerektiğini onlara öğretmek için bu fırsatı kullanın.

• Mutlaka her gün birlikte kaliteli zaman geçirin. Bu onu çok sevdiğinizi ve birlikte zaman geçirmeye değer verdiğinizi gösterir.

Check Also

Yenidoğan Bebeklerin Cilt Bakımı Ve İpuçları

YENİDOĞAN BEBEKLERİN CİLT BAKIMI VE İPUÇLARI   Bebekler doğduklarında pamuk gibi ciltleri vardır. Ama çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir