Yenidoğan Bebeklerde Uyku için İpuçları

Yenidoğan Bebeklerde Uyku İçin İpuçları

 

Bebeğiniz doğana kadar uykuyla ilgili bir fikriniz yoksa, bebeğiniz doğunca bir fikriniz olacaktır. Günümüzde annelerin en zorlandığı konuların başında bebeklerin uyku düzeni geliyor. Bebekler büyüdükçe, uyku miktarları ve uyuma şekillerinde bazı değişiklik oluyor.

Size önerim, bebeğiniz doğduktan sonra özellikle ilk yıl rutinlere inanmanız ve bebeğinize belli bir rutin oluşturmanız.

Bebeklerin ilk bir yılda değişen uykuları hakkında mini bir rehber hazırladım. Her bebek benzersiz bir bireydir ve bebeklerin uyku biçimlerinde farklılıklar bulunur. Ancak deneyimleyebileceğiniz bazı genel eğilimlere bakalım.

Bebeğiniz yeni hayatını öğrendiği gibi uykuyu da öğrenmesi gerekmektedir. Bunun için bebeklerimize uyku rutini oluşturmalıyız. Uyku düzenine alışan bebeklerimizin uykuya geçişi daha kolay olacaktır. Uyku rutini için birkaç ipucu:

Uykusu gelen bebeğin verdiği işaretleri keşfetmek ve ardından uyku rutinine geçmek , uykuya geçişi kolaylaştıracaktır.

  • Bebeklerimize uyku öncesi yaptıracağımız banyo, onların uykuya geçişini kolaylaştırabilecek en güzel rutindir.
  • Bebeklerimize ılık bir yağ ile masaj yapmak, onları rahatladır. Kokusu da rahatlatıcı olan bir yağ seçmek, uykuya geçişi kolaylaştırabilir. Lavanta içerenleri tavsiye ederim.
  • Bebeklerimizin bezlerini değiştirmeliyiz. Temiz olunca daha rahat uykuya geçeceklerdir.
  • Uyku öncesi ninni söylemek,hikaye okumak ya da renkli bir kitabın resimlerine bakmak da uyku rutinlerine dahil edilebilir.

 

Bütün bunları yaparken gece lambasının ışığında, yarı aydınlık bir yerde olmak her zaman uykuya geçişi kolaylaştırır.

 

Bebekler anne karnında,  amniyon sıvısı içinde yüzerler. Hep hareket halindedirler. Bu hareketlilikle anne karnında bebek, gündüzleri uyur, geceleri ise durağanlaşan amniyon sıvısının etkisiyle anne karnındaki bebek uyanır.

Bebek, doğduğunda gece – gündüz ayrımını yapamadığı için bu hareketliliğe göre ritmini ayarlamak ister. Yani, geceleri sık uyanmasının sebebinin bu hareketsizlik olabileceği görüşü yaygındır.

 

Yenidoğan Bebeklerde Uyku ;

İlk haftalarda yenidoğan bebekler uyanmakta zorluk çekerler. Özellikle yenidoğan sarılık döneminde uykuya meyillidirler. Ancak yenidoğan sarılığı geçtikten sonra bebeğinizin uykularını düzene koymak önemlidir.Yeni doğan bebeklerin 24 saat içinde uykuda geçirdikleri süre 16-18 saat arasındadır. Gündüz uykularında belli bir düzen yoktur. Beslenir, 10-15 dakika ayık kalıp yeniden uyurlar. bebeklerinin uykulu olduğunu fark edip onları uykuya yatırırken, diğerleri bebeklerinin ihtiyacını anlamak için zorlanabilirler. Uyanma zamanı; beslenme ve bezinin değiştirilmesi süreleri ile birlikte son uyku süresine göre değerlendirilmelidir.

Bebeği kundaklamak, onun ana rahminde hissetmesi için yardımcı olmaktadır.Ayrıca bebekerde moro refleksi vardır. Bu refleks bebeğin uykuda sıçramasına ve uyanmasına  neden olur.O nedenle ilk günden itibaren bebeği yarım kundak yapmak bebeğin daha uzun uyumasını destekler.

İlk günden itibaren bebeklere gece -gündüz kavramını öğretmek önemli. Gündüz ve gecenin farkını anlayabilmesi için gündüzleri aydınlık hareketli sesli, gece ise karanlık ve sessiz bir ortam sağlayın.

Gündüz ve gece farkını algılamakta güçlük çekiyorsa ya da bütün gece uyanık olması durumuyla başa çıkamıyorsanız, gündüz uykularını 3-4 saat ile sınırlayarak bu uyum sürecini hızlandırabilirsiniz.

Bebeğinizin gündüz- gece uyku farkını algılayabilmesini hızlandırmak için, gün içinde beslenme sonrası bir oyun rutini başlatabilirsiniz. Beslenmeden sonra 30 dk. Uyanık olmasını sağlayıp, oyun oynamak, şarkı söylemek, banyo yapmak, vs gibi bir faaliyet yapabilirsiniz. Gün ışığı onun biraz daha uyanık kalması gerektiğini fark ettirecektir. Birçok kişi yenidoğan bebek için beslenme-oyun-uyku rutini uygulamayı tavsiye etmektedir.

Yenidoğan bebeğinizin sizinle aynı odada olması, gece emzirmek ve altını değiştirmek açısından kolaylık sağlar. Bu aynı zamanda sizin kokunuzu ve sesinizi duyması sebebiyle de bebeğinizi rahatlatacaktır.


Eğer bebeğiniz kusan veya reflüsü olan bebekse reflü yatağında bebeğinizi yatırmak güvenli bir uyku sağlar. Reflü yatağı bebğin başının 45 derece meyilli olmasını sağlar ve böylece uyurken midesindekiler yukarıya çıkmasını engeller. Reflü yatağı olarak Babyjem reflü yatağını öneririm. İncelemek için hemen tık tık

Ayrıca Babyjem de Tumy Bebek yatağını da yenidoğan döneminde tavsiye ederim.

Beyaz Gürültü (white noise) uykuya geçişde yararlanabilirsiniz. Bütün frekans aralıklarına sahip sürekli seslere “beyaz gürültü – white noise” denir. Bunlar elektrikli süpürge, saç kurutma makinesi, vantilatör sesi, vs gibi seslerdir. Bu sesler bebeğe kendini anne karnında olduğu gibi hissettirerek uyumasına yardımcı olur.

 

Check Also

9-12 Ay Bebek Menüsü

Artık bebeğiniz pek çok şeyi deneyimledi. Yavaş yavaş akşam öğününe başlıyoruz. Bu aydan sonra artık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.