Anne bebek ile Ten temasının Önemi

Anne bebek ile Ten temasının Önemi

Anne yenidoğan bebeğine sarılması, öpmesi ile annenin içgüdüsel olarak yaptığı ve bebeğin de hissettiği Harika duygular.

Tabii ki, çoğu anne doğumdan ve doğumdan hemen sonra bebeğe ten tene temas etmenin önemini duymuşlardır. Peki ya bundan sonra?

Bebekle evde ilk birkaç günden sonra ne olacak?

Ondan sonraki aylarda (evet, aylar da) ten temasını nasıl en üst düzeye çıkarabilirsiniz?

Devam et anne ten temasına :))

 

Ten teması Nedir?

Ten tene bakımı annenin çıplak göğsüne bebeğin çıplak (veya bir bebek bezi ile) içine yerleştirildiği zamandır. Doğumdan hemen sonra başlamak için ideal bir zamandır, ancak ten tene temas daha büyük bebekler için de faydalıdır.

 

Bebeklerle Ten Teması yapmanın önemini 8 maddede toparladım;

  1. Emzirmeyi destekler – Anne kokusu bebeğin emme güdüsünü arttırır ve bebeğin memeye olan düşkünlüğünü arttırır.
  2. Ten tene temas, annenin oksitosin salınımı arttır ve sezaryan sonrası komplikasyonları azaltırız
  3. Annenin memesinin üzerinde ten tene olmak, bebeğin vücut ısısını yükseltir. Ten teması ayrıca kan şekeri, nefes ve tansiyonu dengeler. Asıl ilginç olan şey, baba ile ten tene temas yapmanın, bebek için sabit kan şekeri seviyeleri ve sıcaklık gibi aynı faydalara sahip olmasıdır.
  4. Bebek ve Anne İçin Stresi Azaltır – Bebek tüm hayatı boyunca annenin vücudunda yaşamaktadır, bu yüzden ondan uzak durmaya hazır olmayacağı çok mantıklıdır. Benzer şekilde, anne bebek yanındayken daha iyi uyur, çünkü koruyucu içgüdüleri bebeğin yakın olmadığında tehlikede olduğunu söyler . Bebek anneden alındığında, üzüntü belirtileri göstermeye başlar. Araştırmalar, ten temasın stres hormonlarını azalttığını, ağlamayı azalttığını, sessiz ve uyanık hale geldiğini göstermektedir.
  5. Anne ve bebeğin bağlanmasına yardımcı olur – Bebeğin anne ile ten teması olması durumunda oksitosin ve diğer bağlanma hormonları salınır ve bebeğe doğru beslenmesini sağlar. Araştırmalar, doğumdan kısa bir süre sonra bebeğe tenine küçük bir miktar temas eden annelerin, büyüdükçe bebeğe daha fazla sevgi duyduğunu göstermektedir. Anneler, tenteması biraz zaman harcadıklarında, bebeklere bakarken kendilerinden daha emin olurlar.
  6. Doğum sonrası depresyon ihtimalini azaltır
  7. Beyin gelişimini destekler 
  8. Bebekler annelerle doğumdan hemen sonra ten teması halinde olduklarında , annenin cildindeki bakterileri alır Ve hastane enfeksiyonlarına karşı koruyucu olup, hastalanmasına büyük ölçüde azaltır.

 

Anne karnında 24. Haftada sesleri duymaya başlayan, 27-28. Hafta da artık o sesleri farkına varan bebeğiniz babasının sesini tanıyor. İşte bu nedenle bebeğiniz dünyaya geldiğinde hemen babası ile ten teması yapar, babası bebeği ile konuşursa bebeğiniz babayı tanıyacak ve kendini güvende hissedecektir. Ve ilk bağlanma bu şekilde başlayacaktır.

Doğumdan sonraki günlerde

Doğum yaptığınız hastanede iyileşirken, bir şey yapmadan yatağa uzanıp biraz zaman geçirin. Bebeğinizi göğsünüzün arasına yerleştirin ve onu sıcak tutmak için hafif bir battaniyeyle örtün. Geri yatırılmamış emzirme özellikle ilk günlerde yararlıdır, bebeğin daha kolay pozisyon almasını sağlar. Bu pozisyon, ten teması için mükemmeldir .

Bebeğinizle istediğiniz sıklıkta ten teması yapın ve bebeği en az bir saat kadar orada bırakmaya çalışın. Bebeğin ten teması olması durumunda, vücudunuz süt tedarikinizden sorumlu olan hormon olan daha prolaktin üretir. Bu özellikle bebeğinizin erken olması ve henüz eve getirememeniz durumunda önemlidir. Onu tutabildiğiniz sürece ten teması yapabilirsiniz.

Çok fazla teninizi göstermeden ten teması yapmak isterseniz ,  ten tene olmanızı sağlayacak bir tişört ya da düğmeli gömlek giyebilirsiniz. Bebeğinizi de bezi İle tişörtünüzün içine sokun Ve başını dışarı çıkarın. Bu şekilde ten teması yapabilirsiniz.

Wrap tarzı slingler gibi bir bebek taşıyıcıları ten teması için harikadır. Wrap sling altına yalnızca bir tişört giyin. Bebeğinize sadece bebek bezini giydirin ve onu çıplak göğsünüzün üzerindeki slinge koyun. Birçok bebek bunu sever ve uykuya dalar. Eğer bebek emmek isterse, onu dışarı çıkarabilir veya doğrudan taşıyıcıda emzirin.

Babanın da ten temas etmesi için zaman ayırdığından emin olun. Babanın bebekle bağ kurması için harika bir yoldur ve anneye duş alması gerektiğinde ya da sadece birkaç dakika ayrı olması gerektiğinde gerçekten yararlı olabilir.

Doğumdan sonraki aylarda

Ten teması bakımının zararlı olduğu veya artık önerilmediği bir yaş yoktur. Ten teması istediğiniz sürece olabilir. Yaşamın ilk 3 ayında (aynı zamanda dördüncü trimester olarak da bilinir) bebek ten temastan faydalanmaya devam eder. Aslında, buna can atar:)). Bebek yürümeye başlayan çocuğa dönüşürken dokunma çok önemli olmaya devam ediyor. Emzirme, ten temas halindedir. Birçok bebek, annenin göğsüne emzirirken elleriyle masaj yapar.

Daha aktif hale gelip daha sık dışarı çıktıkça, bir tişört ya da düğmeli gömlek sizin için artık işe yaramayabilir. Ten temasını kolaylaştıracak bazı bebek taşıyıcıları var.

Babalar ve Ten teması

 

Bir bebeğin ağlamasının anne üzerinde fizyolojik bir etkisi olduğunu biliyoruz. Nörotransmiterler ateş eder, sinyaller gönderilir ve anne hemen bebeğe cevap verir. Aynı şey doğada oldukça nadir görülen babalarda da olur! Babalar süt vermeseler de, annenin yapabileceği diğer tüm bebek bakım işlemlerini yapabilirler. Aslında, baba erken doğum durumlarında veya annenin doğumdan sonra tıbbi bakıma ihtiyacı varsa çok değerlidir

Babam düğmeli bir tişörtle ten teması yapabilir veya hastanede ya da doğum merkezinde gömleğini çıkartabilir. Wrap sling gibi bebek taşıyıcıları babalar için mükemmeldir çünkü tek beden herkese uyar. Bazı açılardan ten teması, babalar için daha kolaydır çünkü gömleksiz olarak gitmeleri sosyal olarak kabul edilebilir!

Bebek İçin Mükemmel Bir Başlangıç!

Ten teması, bebeğin emzirmeye ayak uydurması, optimum gelişme sağlaması ve genel olarak daha sağlıklı ve mutlu olması için harika bir yoldur – Bunu kim istemez ki ?!

 

Check Also

Yenidoğan Bebeklerin Cilt Bakımı Ve İpuçları

YENİDOĞAN BEBEKLERİN CİLT BAKIMI VE İPUÇLARI   Bebekler doğduklarında pamuk gibi ciltleri vardır. Ama çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.