Pandemi de Beslenme Önerileri

Yaklaşık 8 aydır pandemi dönemi içerisindeyiz. Covid-19 salgını hepimizi korkutuyor. Dünya insanları yeni bir yaşam şekline alışmaya başladık. Bu dönem de özellikle bağışıklık sistemimizi güçlendirmek her zamankinden çok daha fazla önem kazanmaya başladı.

Her zaman olduğu gibi bu dönemde de sağlıklı ve dengeli beslenmek önemli. 3 ana 3 ara öğün şeklinde beslenmeliyiz. Öğünler de tabaklarımız gökkuşağı renklerini içermeli. Mevsiminde sebze ve meyvelere yer vermemiz çok önemli.

Her ana öğünde tabağın bir çeyreği sebzelerden, diğer çeyreği tam tahıl ürünlerinden ve kalan yarısının eşit üç parça halinde meyvelerden, yüksek proteinli gıdalardan (kurubaklagiller, et, yumurta, balık, tavuk, yağlı tohumlar, vb.) ve süt ürünlerinden (süt, yoğurt, ayran, peynir vb.) gelmesi önerilmektedir . Bunların yanı sıra yeterli su tüketiminin sağlanması ve günlük beslenmede zeytinyağı kullanılması önerilmektedir.

Mümkün olduğunca hafta da 2 kere balık yemelisiniz.  Balık yiyemediğinizde ceviz yemeye özen gösterin. Omega 3 açısından ceviz de önemlidir. Bu şekilde balık yerseniz balık yağ takviyelerine ihtiyacınız olmayacaktır.

Yumurta ve peynir çeşitleri de uygun koşullarda saklandığında uzun süre dayanabilen kaliteli hayvansal protein içeren gıdalardır. Hastalıklara neden olan virüs ve bakterilere karşı vücudun önemli savunma mekanizmalarından olan antikorların görevlerini yerine getirebilmeleri için her gün yeterli protein alınması gerekmektedir. Bunlara ek olarak probiyotik takviyeli yoğurt ve kefir gibi ürünlerde bulunan faydalı mikroorganizmalar da bağışıklık sistemini destekleyici etkide bulunabildikleri için özellikle bu dönemde sevenlerce tüketilebilir.

Yeşil, kırmızı mercimek, nohut, fasulye çeşitleri, barbunya, vb. gıdalar her gün tüketilebilirler. besleyici değerleir çok yüksektir.

Özellikle çok tuzlu, rafine şekerli, meyve suları, gazlı içecekler, hazır konserveler, alkol ve türevleri, yediğiniz an şekerini hızla yükselten şeker ve şekerli yiyecek ve içecekler, beyaz ekmek de dâhil hamur işi ürünler, işlenmiş et ürünleri beslenmemizde yer almamalıdır.

Koronavirüsün gıdalarla bulaştığına dair bir bulgu olmasa da gıda hazırlama süreçlerinde temizliğin en üst düzeyde sağlanması, et ürünleri başta olmak üzere; pişen tüm yiyeceklerin yüksek iç sıcaklığa erişmesi yani iyi pişirilmesi oldukça önemlidir.

Check Also

0-1 Yaş Oyun ve kitap Önerileri

Bebeğiniz olunca 0-1 yaş oyun – oyuncak, kitap kısmında kafamızda çok soru oluyor. Hangi ayda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir